Hamilelikte Aşılama ve Önemi

Hamilelik sırasında bağışıklık sisteminiz doğal olarak normalden daha zayıftır. Bu, size ve gelişmekte olan bebeğiniz için zararlı olabilecek.

Hamilelikte Aşılama ve Önemi
06 Nisan 2021 - 00:22
Belirli enfeksiyonlara ve hastalıklara daha duyarlı olduğunuz anlamına gelir. Bazı basit önlemleri almak, siz ve bebeğiniz için bu sağlık sorunlarını geliştirme riskini en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Aşılama, kendinizi ve bebeğinizi belirli enfeksiyonlardan korumanın basit ve etkili bir yoludur. Hamile kalmadan önce, sizde veya doğmamış bebeğinizde hastalığa neden olabilecek hastalıklara karşı koruma sağlamak için aşılarınızın güncel olup olmadığını kontrol edin.

Aşılamanın Önemi
Gebe kadınların tetanoz ve çocuk felci gibi rutin aşılamaların yanı sıra hepatit B, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği, boğmaca ve gribe karşı da bağışıklığı olmalıdır.

Bu aşıların çoğu hamilelik sırasında önerilmediğinden, tüm kadınların hamilelikten önce aşı olmaları teşvik edilir, ancak bu aşıları hamileliğinizden önce alamazsanız, hamilelik sırasında grip ve boğmaca olabilir ve diğerlerini bebeğiniz doğduktan sonra mümkün olan en kısa sürede alabilirsiniz. Bu aşıların tümü emziren annelere verilebilir ve bağışıklığa sahip olmak, bu hastalıkları bebeğinize geçirme olasılığını azaltacaktır.

Hamilelik Öncesi Aşılar
Hamilelik öncesi yapılması gereken aşılar aşağıdaki gibidir.

Kızamık, Kabakulak ve Kızamıkçık
Hamilelik sırasında kızamıkçık enfeksiyonu ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Hamile kalmadan önce bir kan testi ile bağışıklığınızı kontrol etmek ve gerekirse bir takviye aşısı yaptırmak, hamile kaldığınızda doğmamış çocuğunuzu korumaya yardımcı olacaktır. Bu, doktorunuza danışarak yapılmalıdır. Hamile kalmaya çalışmadan önce bu aşıyı aldıktan sonra 4 hafta beklemeniz önerilir.

Su Çiçeği
Hamilelik sırasında su çiçeği enfeksiyonu, sizde ve doğmamış bebeğinizde ciddi hastalığa neden olabilir. Basit bir kan testi, bu enfeksiyona karşı bağışıklığınızın olup olmadığını belirleyebilir. Korunmuyorsanız, tam bağışıklık için iki doz aşı alma konusunda doktorunuzla konuşun. Hamile kalmaya çalışmadan önce bu aşıyı aldıktan sonra 4 hafta beklemeniz önerilir.

Pnömokok
Pnömokok hastalığının neden olduğu ciddi hastalıklara karşı koruma, sigara içenler ve kronik kalp, akciğer veya böbrek hastalığı veya diyabeti olan kişiler için önerilir.

Seyahat Aşıları
Diğer ülkelere seyahat etmek için gerekli olan aşılar, hamilelik sırasında her zaman önerilmemektedir. Seyahat ve hamilelik hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamilelikte Güvenli Aşılar
Gebelikte kadınlara önerilen tek aşı grip ve boğmaca aşılarıdır. Her iki aşı da sağlık kuruluşları tarafından hamile kadınlara ücretsiz olarak verilmektedir.

Boğmaca
Boğmaca, 6 aylıktan küçük bebeklerde ciddi hastalığa ve hatta ölüme neden olabilir. Artık tüm hamile kadınların her hamileliğin 20 ila 32. haftalarında boğmaca aşısı yaptırmaları önerilmektedir. Annenin kan dolaşımından geçen antikorların bir kombinasyonu ve annenin hastalığa yakalanma riskinin azalması, aşının uygulanması için bunu ideal bir zaman haline getirir. Randevu ayarlamak için doktorunuzla veya doğum öncesi bakım sağlayıcınızla konuşun.

Grip
İnfluenza ciddi hastalığa neden olabilir ve hamile kalmak, hamile kadınlarda normalden 5 kat daha fazla ciddi komplikasyon riski ile birlikte grip komplikasyonları riskini artırır. Bu nedenle, grip aşısı tüm hamile kadınlar için tavsiye edilir ve finanse edilir.

İnfluenza aşısı güvenlidir ve hamilelik öncesinde, sırasında veya sonrasında uygulanabilir. Her yıl aşı olmak sizi virüsün yeni türlerine karşı korur ve ayrıca gribi bebeğinize yayma riskini azaltır, bebekler de grip olursa daha yüksek komplikasyon riski altındadır. Hamileliğiniz sırasında grip aşısı yaptırmak, yeni doğmuş bebeğinize doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca sürekli koruma sağlayacaktır.

Hamilelik sırasında grip aşısı hakkında daha fazla bilgi için Sağlık Bakanlığı'nı ziyaret edin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.