Aşınmış Pilleri Temizleme Yöntemleri

Tüm piller - özellikle alkalin türü - akım çekip çekmesin, zamanla sızıntı yapar.

Aşınmış Pilleri Temizleme Yöntemleri
06 Nisan 2021 - 00:20
Bu nedenle, pakette listelenen son kullanma tarihini dikkate alsanız bile, pillerinizi aşınmış bulmaya son verebilirsiniz. Eğer ev elektroniğinin pil bölmelerinde değilse, daha sonra ekstraları saklamak istediğiniz önemsiz çekmecede saklanan pilleriniz için birçok çözüm vardır. Alkalin pillerde, sızıntılar genellikle temas noktalarının yakınında beyaz ve pullu bir madde olarak ortaya çıkar. Pil korozyonunu bu şekilde temizlemek için bu kolay yönergeleri izleyin.

ADIM 1: Kendinizi ve Çalışma Yüzeyinizi Koruyun
Önce, işi yapmak için güvenli bir yer ayarlayın. Çalışmayı planladığınız yüzeye gazete dağıtın ve içerdiği kimyasallar olduğu için koruyucu giysiler giymeye özen gösterin. 

ADIM 2: Pil Korozyonunu Sirke Gibi Ev Tipi Bir Asitle Temizleyin
Alkalin piller asit değil, pH ölçeğine göre baz olarak kaydedilen bir kimyasal sızıntı yapar. Bu nedenle, pil sızıntısını sirke veya limon suyu gibi hafif bir ev tipi asitle temizlemek akıllıca olacaktır. Her iki sıvı da alkali deşarjı nötralize etmek için çalışır. Aşınmış bölgeye bir damla sirke veya limon suyu koyun, ardından nötrleştirme etkisinin oluşması için bir veya iki dakika bekleyin.

ADIM 3: Korozyonu Silmek için Bir Çıkış Ucu Kullanın
Seçtiğiniz asidik sıvıya bir çıkış ucu veya diş fırçasını batırdıktan sonra, pilin kendisinden ve sızıntının yayılmış olabileceği yerdeki kristalin beyaz tortuyu nazikçe silin. Kalıntıların hiçbirini kaçırmamak için onları sakladığınız çekmeceyi ve pille çalışan cihazdaki bölmeyi iki kez kontrol edin. Yine, kimyasalı cildinize veya gözlerinize bulaştırmamaya dikkat edin.

ADIM 4: Son Kristalleşmiş Sızıntıyı Bir Kürdan ile Giderin
Kalan kalıntıları bir kürdan veya daha da iyisi bir kurşun kalem silgisiyle giderin. Pil bölmesindeki temas noktalarını temizleme planı içindeyseniz, zımpara kağıdı veya bir dosya kullanmak, bu amaç için oldukça elverişli olabilir.

Pil Korozyonunu Önlemek İçin 3 İpucu
İleride, alkalin pil sızıntılarını önlemek için yapabileceğiniz birkaç basit şey var:

İlk olarak, süresi dolmuş pilleri kullanmayın.
İkinci olarak, eski ve yeni pilleri karıştırmayın; bir bölmedeki bir pili değiştirirken, devam edin ve hepsini değiştirin. Pil markalarının karıştırılması bile genellikle sorunlara neden olur ve mümkünse bundan kaçınılmalıdır.
Son olarak, pillerin ısıya karşı son derece hassas olduğunu ve oda sıcaklığında veya altında saklanması gerektiğini bilin.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.