Hamilelik Sırasında Bebeğinizin Hareketleri

Muhtemelen 16 ila 24. gebelik haftaları arasında bebeğinizin hareketlerinden haberdar olacaksınız.

Hamilelik Sırasında Bebeğinizin Hareketleri
09 Nisan 2021 - 06:04
Karnınızda bir çırpınma veya yuvarlanma hissi hissedebilirsiniz. Bir bebeğin hareketleri, tekme, çırpınma, sallama veya yuvarlanma gibi herhangi bir şey olarak tanımlanabilir. Hamileliğiniz ilerledikçe hareket türü değişebilir. Çoğu bebek, 24 haftaya kadar bir kalıba yerleşir.

Bebeğinizin hareketlerinden endişeleniyorsanız hemen doğum uzmanınız veya doğum hastanesiyle konuşun. Tavsiye almak için ertesi güne kadar beklemeyin.

Hareketler değişir, azalır veya durursa bu bazen bebeğinizin iyi olmadığının ilk belirtisi olabilir. Ölü doğum yapan anne adayların hemen hemen yarısı, bebeklerinin hareketlerinin yavaşladığını veya durduğunu fark ettiklerini dile getirdi.

Bebeğim Ne Sıklıkla Hareket Etmeli?
Normal olan belirli bir hareket sayısı yoktur. Her bebek farklıdır. Bebeğiniz için neyin normal olduğunun farkında olmalısınız. Bebeğiniz, tanıyacağınız kendi hareket modellerine sahip olacaktır.

16 ila 24 hafta arasında, bebeğinizin 32. haftaya kadar gittikçe daha fazla hareket ettiğini hissetmelisiniz. 32 yaşından itibaren hareketler siz doğum yapana kadar aşağı yukarı aynı kalır.

Bebeğiniz Hareket Etmeyi Bırakırsa veya Daha Seyrek Hareket Ederse
Bebeğinizin hareketleri son derece önem taşır. Bunun nedeni ise bebeğinizin hareket ettiğini hissettiğinizde onun iyi olduğunu bilmenizin bir işaretidir. Bebeğinizin hareketlerinin azaldığını veya durduğunu hissederseniz bu, bebeğinizin iyi olmadığına dair bir işaret olabilir.

Bebeğinizin hareket ettiğini hissetmiyorsanız, hemen doktorunuza bildirin. Bu, birçok kez olsa bile, her seferinde kontrol edin.

Ev Doppleri Kullanmayın
Bir ev doppleri (kalp atışı monitörü) veya bir uygulama kullanılması tavsiye edilmez ve asla doktorunuz veya ebeniz tarafından kontrol edilmenin yerini almamalıdır.

Bebekler Hamileliğin Sonuna Doğru Daha Az Hareket Etmez
Hamileliğin sonlarına doğru bebeklerin daha az hareket ettiği doğru değildir. Hamilelik boyunca bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeye devam etmelisiniz.

Bebeğinizin hareketleri daha seyrek olursa, hemen doğum üniteniz veya doktorunuzla iletişime geçin. Bir sonraki güne kadar beklemeyin.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.