Geç İmplantasyon Gebeliği Nasıl Etkiler?

Hamile kalmak sanıldığı kadar kolay değildir. Hamilelik dünyadaki en doğal şeylerden biri gibi görünse de başarılı olması için yapılması gereken çok şey var.

Geç İmplantasyon Gebeliği Nasıl Etkiler?
09 Nisan 2021 - 06:00
Önce yumurtanın döllenmesi, ardından implantasyon adı verilen bir işlem olan rahim duvarlarına tutunması gerekir ve implantasyonun zamanlaması doğru değilse, bir kadın hamile kalmayabilir. İmplantasyonun zamanlaması, gebeliğin başarılı olup olmayacağına karar vermede önemli bir rol oynar. Bazen kadınlar geç implantasyon yaşayabilir ve bu da çiftte birtakım endişelere yol açabilir. İmplantasyonun nasıl gerçekleştiğini ve geç implantasyonun ne olduğunu anlamak için okumaya devam edin.

İmplantasyon Genellikle Ne Zaman Oluşur?
İmplantasyon genellikle yumurtanın döllenmesinden altı ila on gün sonra gerçekleşir. Hamilelik sırasında, hızla bölünen bir hücre kümesinin fallop tüpünden aşağı doğru hareket ettiği bir zaman çerçevesi vardır. Bu, rahim zarına gömülür.

Embriyo, vücudunuzu bebeğinizi taşımaya ve doğurmaya hazırlamak için hormonlar salgılar. Adet döneminiz duracak ve büyük olasılıkla yorgun hissetmeye ve kramp yaşamaya başlayacaksınız.

İmplantasyon sırasında rahim duvarındaki kan damarları bozulacaktır. Bazı kadınlar bu olduğunda kanama yaşayacaktır. İmplantasyonun neden olduğu kanama her zaman normal adet döneminizden önce gerçekleşecektir.

İmplantasyon on günden sonra olursa, geç implantasyon olarak kabul edilir. Geç implantasyon kanaması, normal implantasyon zaman çerçevesi içinde implantasyon gerçekleştiğinde meydana gelen kanamaya benzer. Bu, implantasyonun zamanında mı yoksa geç mi yapıldığını anlamayı zorlaştırır. İmplantasyon sırasında meydana gelen kanama, hafif bir lekelenme veya çok hafif bir akış olacaktır.

Geç İmplantasyona Ne Sebep Olur?
İşte geç implantasyonun bazı olası nedenleri:
Mevcut sigara içme alışkanlıklarının rahimde geç implantasyonun ana nedenlerinden biri olduğu söyleniyor. Araştırmalar, olasılığın geçmişte hiç sigara içmemiş veya sigara içmiş kadınların beş katı olduğunu göstermiştir.
• Bir kromozomal anomali, geç implantasyona yol açan bir faktör olabilir.

Geç İmplantasyon Düşükle Sonuçlanabilir mi?
Geç implantasyonun düşüklere tam olarak nasıl neden olabileceği konusunda hala araştırma yapılırken, daha sonraki implantasyon meydana geldikçe riskin çok daha yüksek olduğu kaydedildi. Örneğin, bir rapora göre, implantasyon dokuzuncu günde meydana gelirse, düşük yapma şansının yaklaşık %13 olduğu bulundu. Onuncu günde implantasyon gerçekleşirse %26'ya yükseldi. On birinci gün, düşük yapma olasılığının yaklaşık %52 olduğunu gösterdi. On birinci günden sonra yapılan implantasyon, düşük yapma olasılığının %82 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Geç implantasyon, düşük yapma ile çok güçlü bir bağlantıya sahip olsa da buna neden olan tek faktör bu değildir. Ara sıra kromozomlardaki anormallikler de düşüklere neden olabilir.

Rahmin astarı implantasyona hazırlayamaması, düşükle sonuçlanabilir. Düşüğün hamileliğin çok erken dönemlerinde meydana geldiği, annenin hamile olduğunu bile bilmediği zamanlar olmuştur.

Bir Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?
Adet düzensizliklerine ya da bir düşük geçmişine sahip olan bireyin bir doktora başvurması gerekir. Pıhtılaşma ile normalden daha ağır görünen implantasyon kanaması yaşayanların bile, erken düşüğe işaret olabildiğinden, vakit kaybetmeden doktora görünmeleri gerekmektedir.

Doktorunuz embriyonuzun kendisini rahim duvarlarınıza ne zaman yerleştireceğini size net olarak bildiremeyeceği gibi, neden olduğunu da dile getiremeyecektir. Bu sorulara net cevaplar verilebilmesi için bu alanda daha fazla araştırma gerekmektedir. Geç implantasyon nedeniyle bir düşük olup olmadığını belirlemeye çabalamak ise şu anda mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte, gebe kalmada zorluk yaratabilecek başka bir sorundan muzdaripseniz veya düşük yapma ile sonuçlanabilecek durumda doktorunuz bunu belirlemenize ve tedavi etmenize yardımcı olabilir.

Unutmayın, embriyonun ne zaman rahim duvarına yapışacağını kimse tahmin edemez. Geç implantasyonu önlemek ve başarılı gebelik şansını artırmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Kadınların düşüklere maruz kalmasının gerçek nedeni bu olmasa da geç implantasyon durumunda ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olması, bilim adamlarının hala cevap bulmaya çalıştığı bir şeydir.

Şimdilik kadınların geç implantasyonla ilgili sorunları önlemek için yapabilecekleri tek şey sağlıklı bir yaşam tarzı edinmektir. İyi beslenin, egzersiz yapın ve alışkanlığınız varsa sigarayı bırakın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.