Hamileliğinizi İş Yerinde Nasıl Açıklayabilirsiniz?

Patronunuza hamileliğinizi anlatmak korkutucu olabilir, ancak hamileliğinizle ilgili haberlerin sorunsuz ve zahmetsiz bir şekilde paylaşılmasını sağlamak için denenmiş ve gerçek bazı ipuçları için okumaya devam edin! 

Hamileliğinizi İş Yerinde Nasıl Açıklayabilirsiniz?
05 Mart 2021 - 00:16
Patronunuza Ne Zaman Hamile Olduğunu Söyleyeceğinize Karar Verin
Patronunuza hamileliğinizi ne zaman anlatmak istediğinize dair bir planınız olmalıdır. Bu plan, hamileliğiniz nedeniyle işinizi değiştirmediyse, tehlikeli kimyasallarla çalışmadığınız ve daha önce söylemeniz gerektiği gibi, ilk üç aylık dönemin sonunda olabilir.

Önce Patronunuza Söyleyin
Önce ofiste başkalarına söyleme tuzağına düşmeyin. Patronunuz en son öğrenen kişi olduğunda pek profesyonel görünmeyecektir. Aynı şey iş yerinde sabah bulantıları için de geçerli, belirtilerinizden önce söyleyin.

Hamileliğin İşinizi Nasıl Etkileyeceğini Bilin
İşinizin hamileliğinizden nasıl etkileneceğini anlamaya çalışın. Doğum tarihiniz büyük bir proje teslim tarihine yakın mı olacak? Hamileliğiniz nedeniyle seyahat planlarınızı değiştirmeniz gerekecek mi? Patronunuza henüz söylememiş olsanız bile, hamile kalmadan önce veya öğrenir öğrenmez planlarınızı uygulamaya çalışın.

Doğum İznini Konuşmaya Hazır Olun
Patronunuz geri dönüp dönmeyeceğiniz konusunda endişeli olabilir. Geri döneceğinizi bilebilirsiniz veya bilmeyebilirsiniz. Karar vermediyseniz, iletişim için stratejik bir plan belirlemeniz gerekecektir.

Siz izin halindeyken, gerekirse işinizi devralacak birini hazırlamak için ne yapacağınız konusunda bir plan yapın. Mükemmel plan olmasa bile, bu bir başlangıç noktasıdır.

Korkmayın
Birçok kadın hamile olduğunu patronlarına söylemekten korkar ve işlerini kaybedeceklerini hisseder. Hamilelik nedeniyle işinizi kaybetmek ayrımcılık olarak kabul edilir ve bu tür eylemlerden korunursunuz. Hamile kaldığınız için kovulamazsınız.

Patronunuza Nerede Söyleyeceğinize Karar Verin
Hamile olduğunuzu patronunuza nerede söyleyeceğinize de karar vermelisiniz. Patronunuz acelesi olmadığı, kötü bir havası olmadığı zamanlarda vb. konuşmaya çalışın. Randevu almanız gerekiyorsa, bunu yapın. Çalıştığınız sessiz ve özel bir yer yoksa, başka bir ofisi kullanmayı isteyin veya patronunuzla sohbet etmek için bir fincan kahve veya hızlı bir öğle yemeği alıp alamayacağınıza bakın.

Unutmayın, birlikte çalıştığınız insanlara hamile olduğunuzu söyleme konusunda gergin olursanız, onlar da alt çizgileri için endişelenirler. Bu hamilelik işleri için ne ifade edecek? Başka birini bulup eğitmeleri gerekecek mi? Doğum izninden sonra geri gelecek misiniz? Patronunuza bunun bir grup çalışması olacağını ve iletişim hatlarını açık tutmak istediğinizi bildirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Açık, dürüst olun ve kesinlikle özür dilemeyin. Çünkü hamile olmak, bir suç ya da kusur değildir!
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.