Hamile Kalmaya Çalışan Anne Adayları İçin Yumurtlama Belirtileri

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, döngünüzün belirli bir zamanında ilişki yaşadığınızda şansınız artacaktır.

Hamile Kalmaya Çalışan Anne Adayları İçin Yumurtlama Belirtileri
25 Mart 2021 - 00:46
Ne zaman yumurtladığınızı bilmek, yumurtalıklarınızdan bir yumurta salındığında doğru zamanın ne zaman olduğunu bilmenin anahtarıdır.

En Doğurgan Zaman
Yumurtlamadan önceki 5 gün, yumurtladığınız günle birlikte gebe kalma olasılığınızın en yüksek olduğu günlerdir. Sperm vücudunuzun içinde 5 güne kadar yaşayabilir, bu nedenle yumurtanız serbest kalmadan 5 gün öncesine kadar ilişki yaşarsanız hamile kalabilirsiniz. Yumurtlamadan sonra yumurtanız sadece 12 ila 24 saat yaşayabilir. Bu süre dolduktan sonra, hamile kalma süreniz şimdilik bir sonraki aya sarkar.

Hamile kalma şansınız, yumurtlamadan önceki 3 gün içinde en yüksek seviyededir.

Yumurtlamayı Tahmin Etmek
Yumurtlama genellikle adet döngünüzün yaklaşık yarısında, bir sonraki adetinizin ilk gününden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir, ancak kesin zaman değişebilir. Yumurtlamak üzere olduğunuza dair işaretler belirsiz olsa da doğurganlık döneminizi tahmin etmenize yardımcı olmak için zaman içinde dikkat edebileceğiniz ve takip edebileceğiniz bazı şeyler vardır.

Mukustaki Değişiklikler
Adet döngünüz sırasında vajinal salgılarınızın nasıl değiştiğini fark etmek, Billings yumurtlama yönteminin temelini oluşturur. Yumurtlama zamanı civarında, salgınızın yumurta beyazına benzer şekilde temiz, esnek ve kaygan olduğunu fark edebilirsiniz. Yumurtlamadan sonra, hamile kalma şansı düştüğünde, salgı bulanık ve yoğun hale gelir veya tamamen kaybolur.

Vücut Isısındaki Değişiklikler
Henüz yumurtladığınız zaman, vücut sıcaklığınız çok hafif bir şekilde yaklaşık yarım derece artabilir. En doğurgan olduğunuz zamanı takip etmek için sıcaklığı kullanıyorsanız, yataktan kalkmadan önce her sabah ateşinizi ölçmek için özel bir termometre kullanmanız gerekir. Okumaları her gün bir grafik veya elektronik tablo kullanarak kaydederseniz, zaman içinde modelinizi öğrenmeniz mümkündür. En doğurgan olduğunuz zaman, sıcaklık artışından 2-3 gün öncedir.

Diğer İşaretler
Hafif karın krampları, göğüs hassasiyeti veya artan cinsel istek gibi yumurtlama zamanına yaklaştığınıza dair başka işaretler de olabilir. Bununla birlikte, ne zaman doğurgan olduğunuzu tahmin etmek için bu işaretleri kullanmak en güvenilir yöntem değildir.

Yumurtlama Hesaplayıcıları ve Kitlerini Kullanmak
Yumurtlama takvimleri ve kitleri de yumurtlamayı tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Yumurtlama takvimleri bazı web sitelerinde mevcuttur ve en doğurgan olduğunuz zamanı tahmin etmek için son adetinizin tarihini ve adet döngünüzün uzunluğunu kullanabilirsiniz.

Evde yumurtlama tahmin kitleri eczanelerden temin edilebilir. Kiti, idrarınızda luteinize edici hormon (LH) adı verilen bir hormon düzeyindeki artışı test etmek için tahmini yumurtlama gününüzden birkaç gün önce kullanırsınız. Olumlu bir sonuç, önümüzdeki 24 ila 36 saat içinde yumurtlayacağınızı gösterir.

Doktorunuzun isteyebileceği bir kan testi, progesteron hormonu seviyelerini ölçerek de yumurtlamayı tespit edebilir.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız folat almak, sağlıklı bir diyet sürdürmek ve aşılarınızın güncel olduğundan emin olmak gibi göz önünde bulundurmanız gereken başka etkenler de vardır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.