Çocuklarda Solunum Güçlüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarda genellikle zararsız olan ve çabuk iyileşen öksürük ve soğuk algınlığı görülür. Çocuklarda bazen acil tedavi gerektiren daha ciddi solunum sorunları da olabilir.

Çocuklarda Solunum Güçlüğü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
25 Mart 2021 - 00:43
Çocuklarda Solunum Güçlüğünün Nedenleri Nelerdir?
Solunum yolu şunlara ayrılabilir:
Üst solunum yolu: burun, ağız, boğaz ve gırtlak.
Alt solunum yolu: soluk borusu (trakea), bronşlar ve akciğerler.

Solunum yolu enfeksiyonları çok yaygın olmasına rağmen, tüm solunum güçlükleri enfeksiyonlardan kaynaklanmaz. Çocuklarda solunum güçlüğünün başlıca nedenleri arasında şunlar yer alır. 

Viral Enfeksiyonlar
Viral enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ya da boğaz ağrısı gibi çoğu üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebebiyet verir. Bu enfeksiyonlar genellikle hafiftir ve hızla iyileşir. Bazı virüsler, hastanede tedavi edilmesi gerekebilecek ciddi semptomlara neden olabilir. Viral enfeksiyonlarına örnek, bronşiyolit ve krup verilebilir.

Not: Antibiyotikler virüsleri öldürmez ve bu nedenle viral enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmaz.

Bakteriyel Enfeksiyonlar
Akut bademcik iltihabı gibi bakteriyel özelliklere sahip enfeksiyonlar da üst solunum yolunda oldukça sık görülür. Alt solunum yolunda görülen pnömoni gibi bakteriyel enfeksiyonlar çok sık görülmektedir.

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlara yüksek etki eder, ancak hafif üst solunum yolu enfeksiyonları, genel olarak herhangi bir antibiyotik tedavisi gerektirmez.

Daha ağır bakteriyel enfeksiyonlara örnek olarak epiglotit ve pnömoni verilebilir.

Astım
Astım her yaşta başlayabilir, ancak çoğu zaman çocukluk döneminde başlar. Belirtiler arasında, özellikle egzersizden sonra ya da geceleri kendini gösteren hırıltılı solunum ve nefes darlığı gösterilebilir.
Şiddetli astım, acil tıbbi tedavi gerektirebilecek solunum güçlüğü gibi çok daha ciddi semptomlara neden olur.

Alerjiler
Alerjiler, solunum problemlerinin yaygın bir nedenidir. Genel olarak üst solunum yoluna etki ederler. Burundan, hapşırıklardan ve ağrılı gözlerden net görünen bir akıntıya sebebiyet verirler. Alerjiler ayrıca, alt solunum yoluna da etki edebilir ve astım semptomlarının oluşmasına neden olabilir.

Diğer Nedenler
Çocuklarda solunum güçlüğünün diğer nedenleri şunlardır:
• Sigara dumanını solumak
• Küçük bir parça yiyecek veya başka bir nesne tarafından hava yolunun tıkanıklığa uğraması
• Kistik fibroz gibi solunum yoluna etki eden uzun süreli rahatsızlıklar

Solunum Güçlüğü Çeken Çocuklar Hangi Semptomlara Sahiptir?
Çocuklarda solunum güçlüklerinin neden olduğu yaygın semptomlar şunları içerir:

Burun akıntısı, tıkalı burun ve hapşırma: Bu semptomlar genellikle soğuk algınlığından kaynaklanır, ancak alerjiden de kaynaklanabilir.

Öksürük: Birçok öksürük şikayeti birkaç gün içinde son bulur ve bir viral enfeksiyondan dolayı yaşanır.Bazen enfeksiyon geçtikten sonra öksürük birkaç hafta devam edebilir, ancak başka semptom yoktur ve bu da zararsızdır.Öksürük gerçekten çok kötüyse, şiddetli solunum problemleri ile ortaya çıkıyorsa veya geçmiyorsa, daha ciddi bir neden olabilir.Sık görülen viral enfeksiyonların yanı sıra, öksürüğe krup, bronşiyolit veya boğmaca gibi başka hastalıklar da sebep olabilmektedir. Bunlar, genel olarak belirli seslere veya öksürük türlerine sebep olmaktadır.Son bulmayan bir öksürük, astım veya kistik fibroz gibi başka bir uzun süreli hastalıklara bağlılık gösterebilir.

Renkli mukus: Sarı, yeşil veya kahverengi mukus, genel olarak solunum yolu enfeksiyonuna işaret etmektedir.

Yüksek ateş: Enfeksiyon belirtisi olabilir. Yüksek ateş çocuğunuzu huzursuz veya uykulu hale getirebilir. Çoğu zaman sıcaklıklarını düşürmek onları daha iyi hissettirir.

Hırıltı: Bu, çocuğunuz nefes verirken göğsünden gelen tiz bir sestir. Bu duruma genel olarak solunum yolu enfeksiyonları veya astım sebep olur.

Ağrılar ve ağrılar: Solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklar genellikle kollarında ve bacaklarında ağrı ve sızılardan şikayet ederler ve sıklıkla baş ağrısı çekerler.

Solunum Güçlüğü Çeken Çocuklar İçin Hangi Tedaviler vardır?
Çocuğunuz için endişeleniyorsanız, özellikle nefes almakta güçlük çekiyorsa, kötüye gidiyor gibi görünüyorsa veya iyileşmiyorsa, her zaman hızlı davranın ve tıbbi yardım alın.

Çoğu enfeksiyon kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, çocuğunuzun daha rahat olmasına ve daha çabuk daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Bunlar, şunları içerir:

Ellerinden geldiğince sıvı tüketmeleri için onları teşvik edin: Bu genellikle az ve sık içmek anlamına gelir. Ilık su en iyisidir. 

Bol sıvı içmek şunlara yardımcı olacaktır:
• Vücutlarının çok kuru olmasını (susuz kalmasını) önleyin.
• Onları serin tutun.
• Mukusu nemli tutun ve öksürmesini kolaylaştırın.
• Boğazlarının gerçekten kuru ve ağrılı hissetmesini önleyin.
• Çocuğunuzun ağrısı varsa veya ateşi yüksekse parasetamol veya ibuprofen verin. Gerekirse birlikte kullanılabilirler.
• Çocuğunuzun rahat ve sakin bir ortamda olduğundan emin olun. Bu, güvence vermeyi, onları serin tutmayı ve herhangi bir sigara dumanından uzak tutmayı içerir.

İlaçlar
Çocuğunuzun astımı veya devam eden başka bir solunum rahatsızlığı olmadığı sürece, ihtiyaç duyulan tek ilaç genellikle parasetamol veya ibuprofendir. Çocuklarda enfeksiyonların çoğu virüslerden kaynaklanır ve bu nedenle antibiyotik gerekmez. Öksürük ilaçları işe yaramadığından tavsiye edilmez.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.