Halıdan Küf Nasıl Çıkarılır?

Küflenmiş halı nasıl temizlenir, aşama aşama küflenmiş halı temizleme yöntemlerini siz değerli kullanıcılar için ele aldık.

Halıdan Küf Nasıl Çıkarılır?
06 Nisan 2021 - 00:11
İster sürekli bir sızıntıdan ister aşırı isteyerek sulanan bitkilerden veya yeterince eğitim almamış bir köpek yavrusundan kaynaklansın, halının üzerindeki işlenmemiş nem, birkaç gün içinde küf oluşumuna neden olabilir ve halı üzerinde yeşil, gri veya beyaz lekeler olarak görünebilen, güçlü bir küf kokusu ekleyen küfbir odaya, kronik alerjilere, astıma ve hatta bronşite yol açabilir. Daha küçük küf noktalarını kendiniz hafifletebilirsiniz, ancak genişliği 4 metreden daha büyük olan bölümler profesyonellerin işlem görmesini gerektirir, çünkü küf muhtemelen alt tabakayı veya döşemeyi istila etmiş ve bu da çıkarılması çok daha zor bir durum yaratır. Hem küçük hem de büyük durumlarda hızlı hareket etmek çok önemlidir. Küf yaşayan, büyüyen bir organizmadır ve sporlar hızla yayılır. Halıdan nasıl küfün çıkarılacağını belirlemeniz ve bunun temel nedenini ele almanız gerektiğini unutmayın. Yeraltı suyu sızıntıları ya da diğer dış faktörler, bir arada çözüme ulaştırılmalıdır.

Halıdan Küfü Çıkarmanın Yolları
Halıdan küfün nasıl çıkarılacağının çeşitli yolları vardır. Bazıları diğerlerinden daha etkilidir. Sirke ve çay ağacı yağı gibi doğal mantar önleyici ilaçların küfü öldürmediği, "engellediği" bilinmektedir. Çamaşır suyu küfü ortadan kaldırabilir, ancak aynı zamanda halının rengini de değiştirebilir. Bu nedenle, perakende mağazalarında ve ev merkezlerinde bulunan, küfü öldürmek için tasarlanmış bir mantar önleyici sprey, belki de en iyi seçeneğiniz olabilir.

Aşama 1
Pencereleri açarak alanı havalandırın veya mümkünse halıyı dışarıya çıkarın. Tüm kalıplar bir sağlık tehlikesi oluşturmasa da işe başlamadan önce bir yüz maskesi, göz koruması ve lastik eldiven takarak dikkatli bir şekilde ilerlemek en iyisidir.

Aşama 2
Halıyı kaldıramaz veya taşıyamazsanız, görünen yüzey kalıbını işlemeye devam edin. Halıyı kaldırmak mümkünse, küflü alana ulaşana kadar bunu yapın ve arkalığı inceleyin. Genişliği birkaç metreden fazla olan önemli ölçüde küf oluşumu sadece temizlenmemelidir, halıyı değiştirmeniz gerekecektir. Bu, ödemeye hazır olmadığınız bir bedelse, tüm odayı değiştirmek yerine kalıpla kaplı alanı 30 santimetrelik bir kenarlıkla kesip yeni halı yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Kalıbın geri dönüşünü engellemek için altlık veya halı yastığının bir kısmını çıkardığınızdan ve değiştirdiğinizden emin olun.

Aşama 3
Görünür küf sporlarını çıkarmak için halının yüzeyini kuru, sert kıllı bir fırçayla ovalayın. Bunları bir faraşın içine fırçalayın ve bir çöp torbasına atın. Elektrikli süpürgenizdeki sporlar evinizin diğer alanlarına yayılabileceğinden, süpürme önerilmez. Halının arkasını da fırçalayabiliyorsanız, bunu yapın.

Aşama 4
Halılar için güvenli olduğunu belirten mantar önleyici sprey ile küflü alanı ve etrafını en az 15 santimetre iyice doyurun (ayrıca bir "küf bariyeri" veya "küf önleme" etiketi taşımalıdır). Halıyı kaldırabilir veya çıkarabilirsenizhem öne hem de arkaya püskürtün. Küflü kısmın temas ettiği zeminin alanını da püskürtün. Mantar önleyici spreyi bir saat bekletin.

Aşama 5
Mantar önleyici spreyi, fazlalığı emmek için kuru, temiz, tek kullanımlık bir bezle kurulayın. Bölgeyi su veya başka herhangi bir işlemle durulamayın. Mantar önleyici sprey, tamamen kuruyana kadar çalışmaya devam edecektir. Kurumayı hızlandırmak için fan kullanmaya direnin. Bu, başka yerlerde küf sporlarını patlatabilir ve yeni problemler yaratabilir. Bunun yerine, pencerelerinizi kapatın, odadaki ısıyı artırın ve halının en az 24 saat doğal olarak kurumasını sağlamak için bir nem giderici kullanın. Küf hala canlı olduğundan ve potansiyel olarak yayılabileceğinden, alan üzerinde yürümeyin veya kururken evcil hayvanların alana müdahale etmesine izin vermeyin.

Aşama 6
Kıl fırçasını ve herhangi bir küf sporunun faraşını, sıcak sabunlu suyla ovarak, ardından mantar önleyici işlem uygulayarak ve tamamen kurumaya bırakarak temizleyin. Bez ve lastik eldivenleri atın.

Aşama 7
Halı iyice kuruduktan sonra, mantar önleyici işlemi 4. aşamadaki gibi tekrar uygulayın, ardından 5. ve 6. aşamaları temiz, taze, tek kullanımlık bir bez kullanarak uygulayın. Kuruduktan sonra bezi atın.

Havadaki küf sporlarını gidermek için nem gidericilerin birkaç gün daha çalışmasına izin verin.

Halı Tamamen Kuruduktan Sonra
Küf oluşumunun geri dönmediğinden emin olmak için bölgeyi birkaç hafta boyunca her gün kontrol etmeye devam edin. Özellikle halıyı kaldıramadıysanız veya taşıyamadıysanız, yavaş bir yineleme olabilir, bu yüzden tamamen dinlenmeden bir ay önce verin.

Küf Önleme İpuçları
Saksı bitkilerini, altında su tepsisi olsa bile, doğrudan halıya koymayın. Halılarda pişmiş toprak değil, sadece sırlı tencere kullanın ve kauçuk tepsi veya paspas gibi bir nem bariyeri kullanın.

Halıya asla yakacak odun yığmayın; her zaman ahşap ve halı arasında bir nem bariyeri bulundurun.

Evcil hayvanınız bir bölgede birden fazla tuvalet yapmışsa, bölgeyi evcil hayvanınız için daha az çekici hale getirebilecek caydırıcı spreyler hakkında yerel evcil hayvan dükkanınızla konuşun.

Nemli alanlarda veya nemli bir evde, nemi sabit bir minimumda tutmak için kaliteli nem gidericilere yatırım yapın. Bu, parke döşeme ve sanat eserlerinin yanı sıra halıları da koruyacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.