Faraday Kafesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Hem çok ünlü hem de çok büyük icatlardan birisi olan Faraday Kafesi gerçekten çok özeldir.

Faraday Kafesi Nedir? Ne İşe Yarar?
05 Nisan 2021 - 00:21
Ne olduğunu bilmeseniz bile ömrünüzde en az bir kere gördüğünüz veya göreceğiniz bu kafes; bilim kurgu filmlerinin ve oyunlarının, internet hilelerinin, sahne sanatlarının ve illüzyonistlerin çok sevdiği ve sık sık kullandığı bir icattır. Asıl geliştirilme amacı aslında elektriğin doğasını anlamak olsa da günümüzde hem profesyonel alanda hem  de eğlence sektöründe bu kafes bol miktarda kullanılmaktadır. İşte bu yüzden de sizlere bu yazımızda bu icat hakkında bahsedeceğiz. Faraday Kafesi nedir? Kim tarafından ve ne zaman icat edilmiştir? Bizle Faraday Kafesi'ni günümüzde hangi amaçlarla kullanıyoruz? Tüm bu soruların cevabını bu makalemiz içerisinden öğrenebilirsiniz.

Faraday Kafesi Nedir?
Burada aslında bir kelime oyunu yok. Bariz bir şekilde bir kafesten bahsediyoruz. Bu kafes tamamen iletken bir kafestir. Amacı ise içindeki canlı veya cansız maddeleri, elektrik akımından veyahut elektromanyetik alandan korumaktır. Bu kafes genel olarak bakır, altın ve demir gibi iletkenlerden yapılmaktadır. Kafesin içindeki nesneyle kafes arasında mutlaka bir boşluk alanının oluşması gerekmektedir. Tabiki bu boşluk yerine elektrik geçirmeyen bir yalıtkan da tercih edebiliriz. Bu kafesin temel görevi ise, içindeki canlı veya cansız nesneyi, dışarıdan gelebilecek her türlü elektromanyetik akımdan korumaktır. Kabaca "Faraday Kafesi" olarak tanınan bu kafesin amacı budur. Peki böyle bir cihazı veya böyle bir icadı yapmak kimin, neden aklına gelir?

Faraday Kafesi'nin Tarihi
19. yüzyılın ve günümüzün en büyük bilim insanlarından birisi olan Michael Faraday'in aklına gelen bu icat oldukça gariptir. Bu cihaza da ismini veren özel bilim insanı olan Michael Faraday, 19. yüzyılda yaşamış ve dünyanın gelmiş geçmiş en önemli bilim insanlarından birisidir. Kariyerine kimyager olara başlayan Michael Faraday, 1831 yılında elektrikle ilgilenmeye karar vermiştir. 19. yüzyılın başlarında elektrik hâlâ insanların tam anlamıyla bilmediği, doğasını çözemediği ve ciddi anlamda korktuğu bir fenomendi. O dönemin birçok bilim insanına göre elektrik; kontrol edilemeyen ve hükmedilemeyen bir doğa kuvvetiydi. İşte bu yüzden de Faraday bu konuyla ilgili çalışmalar yapmaya karar vermiştir. 1836 yılında elektriğin gerçekten de ne kadar etkili ve kontrol edilebilir olduğunu ölçmek için çok çılgın bir deney yapmıştır.

Michael Faraday, içine bir insanın sığabileceği ahşaptan çok büyük bir kutu yaptı. Bu kutunun duvarları yoktu, sadece tahta çitalardan oluşmaktaydı. Tahta çitaların üzerine ise geçirgen bir metal tabaka eklenmişti. Michael Faraday, bu kafesin içerisine girdi ve kafese elektrik verdi. Bu deneyin sonucunda ise Michael Faraday, burnu bile kanamadan mucizevi şekilde kafesin içerisinden çıkmayı başardı. Elektrik onu çarpmamıştı. Kafese çok ciddi miktarlarda elektrik verilmesine rağmen Michael Faraday, kafesin içerisinde çok güvenli bir şekilde durmayı başarmıştı.

Günümüzde Faraday Kafesi
Bu kadar meşhur ve garip olan icat günümüzde de birçok farklı sektör tarafından kullanılmaktadır. İllüzyonistler, film yapımcıları, bilgisayar oyunu yapımcıları, dizi yapımcıları, sahne sanatçıları gibi birçok farklı iş kolu çalışanları bu cihazı aktif olarak kullanmaktadır. Lakin bu teknoloji hem askeri hem sivil sektörlerde de kullanılmaktadır. Örneğin sivil endüstride Faraday Kafesleri, en çok yolcu uçaklarında tercih edilmektedir. Yolcu uçakları bilindiği gibi fırtınalı havalarda da uçmak zorundadır. Fakat bu uçaklar fırtınalı havalarda yolculuk yaparken bazen yıldırım düşmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşabiliyorlar. Yapılarındaki bu Faraday Kafesi özelliği sayesinde uçaktaki insanlar, uçağın yıldırıma maruz kalması durumunda herhangi bir yaralı olay yaşamadan hayatlarına devam edebiliyorlar. Ayrıca çok tehlikeli malzemelerin depolanması gereken alanlarda da bu kafes kullanılmaktadır. Bu tarz yerlere yıldırım düşmemesi veya elektromanyetik akımın veya elektrik kaçağının; patlayıcı maddeleri tetiklememesi için bu kafesten yapılma özel tesisler kuruluyor. Kısacası, insanlığın en büyük buluşlarından birisi olan bu kafes geçmişten günümüze birbirinden farklı birçok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.