Hafızayı Güçlendirmenin Yolları

Hafızanızı kolay ama etkili teknik ve önerilerle güçlendirebilirsiniz. Beynin hayat boyunca değişmesi, iyi gitmesi ve gelişmesi sürecine nöroplastisite denmektedir.

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları
14 Ocak 2021 - 22:51
Kısaca ifade etmek gerekirse beyin sürekli değişim geçirmektedir. Üstelik günlük alışkanlıklar hafızayı dahil beyninde tüm işleyişini iyi ve kötü yönde etkilemektedir. 

Doğru Beslenmek Hafızanızı geliştirmektedir
İnsan beyni en karmaşık varlıktır. Beynin güçlü bir makine olduğunu kabul edelim ve beyne yüksek kalitede yakıtı sunalım. Doğru gıdaları beslenme rutininize ekleyerek beyninizi diri tutabilirsiniz.

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler tüketilmeli
Aşağıda sıraladığımız yiyecekler hafızanızı güçlendirmede öne çıkmaktadır. Bu yiyeceklerin düzeli şekilde tüketilmesi hafızanız üzerinde pozitif etkiye sahiptir.Hafızanızı güçlendirmek için yemeniz gereken yiyecekler:
Avokado
Hindistan Cevizi yağı
Bitter çikolata  
Çilek, böğürtlen, kiraz, gibi meyveler
Yumurta
Yeşil yapraklı sebzeler
Deniz otu
Zeytinyağı
Zerdeçal
Ceviz
Yağlıdeniz balıkları
Fermente yiyecekler (probiyotikler)

Sağlıksız Trans Yağlardan Uzak Durulmalı
İşlenmiş yiyeceklerde bulunan trans yağlar, kalp hastalıklarına, diyabete, inme, obeziteye, kansere ve daha birçok hastalığa da sebep olmaktadır.

Trans yağlar beyne birçok yönden zarar vermektedir. İltihaba ve yangıya sebep olmaktadır. Aynı zamanda beyin zarının bütünlüğünü bozar, omega-3 yağı asitlerinin üretimini durdurur.

Düzenli şekilde trans yağ tüketmek hafızanızı etkilemekle kalmaz, depresyon riskinizi de artırır.

Şekerden Uzak Durulmalı
Şeker, beyin ve hafızaya en büyük zehirdir. Rafine şeker tüketimi öğrenme bozukluğuna, depresyona ve yetersiz hafıza oluşumuna sebep olduğu kanıtlanmıştır.

Yüksek olan kan şekeri Hipokampüs aktivitesini azaltmakta, hipokampüs beyninizin hafızayla en ilişkili bölümüdür.

Fazla şeker tüketimi, kısa süreli hafızayı ve ruhsal dengeyi kötü yönde etkiler. Şeker aynı zamanda Alzheimer’a yol açar.

Beyniniz susuz kalmamalı.
Beyni sadece yedikleriniz değil, içtikleriniz de etkilemekte. Su içmek beyin için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Beynin %73’ü sudan oluşmakta ve sadece %2 oranındaki azalma hafızayı zayıflatır. Dikkatiniz azalır ve tüm bilişsel becerilerinizi etkiler.

Orta derecede susuz kalmak uyanıklığı, konsantrasyonu ve kısa dönemli hafızayı olumsuz yönde etkilerken beynin küçülmesine sebep olur.

Peki ne kadar su içmelisiniz?
Günde en az 2.5 litre su içmelisiniz.

Kafein sadece ihtiyaç olduğunda tüketilmeli
Kafein en popüler uyarıcıdır. İnsanlar kahveyi zihni açmak, odaklanmak ve üretkenliğini artırabilmek için içer. Az miktarda tüketilen kafein işe yarasada çok içmek sizi uykusuz yapabilir. Aynı zaman da bağımlılıkta yapabilir. 

Çay ve kahve gibi içeceklerde aşırıya kaçmadan kafein tüketmelisiniz. Kafeinin yerine yararlı içecekler tüketerek beyninizi korur ve beslersiniz.

Alkolü fazla kaçırmayın
Kırmızı şarap en sağlıklı alkol içecek ünvanına sahiptir. Sebebi ise resveratol adında antioksidana sahip olmasıdır. Resterol hafızanıza beyin takviyesi yapacağı için satılan bir antioksidan. Ölçülü tüketilen alkolün hafızanız üzerine olumlu etkileri var. Bu sizi şaşırtabilir.

Hafızayı olumlu yönde etkilese de fazlaya kaçmamanız gerekiyor. 


Omega-3 takviyesi alınmalı
DHA omega-3 esansiyel yağ asidi olduğundan beynin: dil, bellek, yaratıcılık, duygu ve dikkat konusunda önemli bir yapı taşıdır. 

Yağ asidi takviyesi, beyin sağlığını ve bilişsel fonksiyonunu desteklemeniz için yapılabilecek en iyi şeydir.

Multivitamin Takviyesi Kullanılmalı
Beynin düzgün çalışması için tüm vitaminlerin vücudunuzda olması gerekmektedir. B,C,D,E ve K vitaminlerinin hafızayı olumlu etkilendiği bilinmektedir. Magnezyum, demir ve zink gibi mineraller içinde aynı şey geçerli. Onlarca hap tüketmek yerine kaliteli multivitamin takviyesi işinizi görecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.