Günlerin Ölçülmesi ve Gece Gündüz Nasıl Oluşur?

Tarih boyunca dünya üzerinde birçok medeniyet ve kavim yaşamıştır. Dünyada gelmiş geçmiş birçok topluluk dünyanın nimetlerine, oluşumuna, dönüşüne hayret etmiş ve birçok araştırmalar yapmışlardır.

Günlerin Ölçülmesi ve Gece Gündüz Nasıl Oluşur?
08 Ocak 2021 - 12:47 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 17:30
Dünya’da yaşayan ilk insanlar bazı olayların değişmez bir düzenle sürekli yenilendiğini gözlemlemişlerdir. Bunlardan bir tanesi ise gece ile gündüzdü.

Şimdilerde nasıl ki; Dünyanın bir tarafı güneşe dönük olduğunda gündüz, diğer tarafı tam tersi iken gece olduğunu kolayca kavramış olsak da bu bilgiye ulaşabilmek için uzun yıllar araştırmalar yapılmış ve çabalar sarf edilmiştir. Bizler şimdilerde sabah gün doğmadan kalkıp geceleri 11-12’lere kadar günün nimetlerinden bolca faydalansak da tarih boyunca insanlar Güneş’in doğuşu ile batışı arasındaki olan dilimi bir gün olarak kabul ederlerdi.

Babil, Mısır, Yunan ve Roma gibi çok eski uygarlıklarda haftanın kullanılış şekli farklıydı. Her toplum haftaları ve günleri farklı farklı şekillerde değerlendirmişlerdir. Örneğin haftanın bir günü dinlenme geleneği ilk olarak Babil zamanında başlamıştır. Çağlar geliştikçe ve değiştikçe gelenek ve görenekler farklılaştıkça günleri kullanış şekillerinde de farklılaşmalar meydana gelmiştir.Günlerin Ölçülmesi
Herkesin bildiği üzere Dünyamız kendi çevresi etrafında dönmeye devam ederken aynı zamanda ise güneşin etrafında dönmektedir. Dünyamız güneşin bir uydusu sayılmaktadır. Dünyanın kendi çevresi etrafında dönmesi bir gün olarak sayılırken Güneş’in etrafındaki döngüsünü tamamlaması tam olarak bir yıl sayılmaktadır. Günlerin uzunluğu ölçülerek haftalar, aylar, yılların ilerleyişini özellikle gece ile gündüzün başlangıcı ve bitişini ayarlamak için her toplum veya eski çağlarda yaşamış olan uygarlık kendi çapında ayrı bir yol bulmuştu. 

Mekanik Saatlerden Önce
Mekanik saatlerin ortaya çıkmasından önce bazı toplumlarda veya uygarlıklarda gün 12 saat olarak kabul edilirdi. Yani onlar için 12 saat gündüz 12 saat geceydi. Bunun içinde en iyi ölçeklerden bir tanesi kum saatiydi. Kum saatini önce 12 saatte tek tur atacak şekilde ayarlıyorlardı ve kum saati tam 12 saatte bir tur dönmüş oluyordu. Ancak bu sistemin ilerleyen zamanlarda onlar için pek de uygun olmadığını anladılar. Çünkü mevsim geçişlerinde günler uzayıp kısalabiliyordu. Bizler 21. Yüzyılda nasıl ki dijital ve mekanik saatlere göre hareket ederek günün planını yapıyorsak eski çağlarda da insanlar kum saatlerini çokça kullanarak gün içi planlarını yapıyorlardı.

Zamanı tam olarak doğru bir şekilde ölçebilen saatlerin icatlarından sonra insanlar zamanı kullanma konusunda çok daha rahat etmişlerdir. Aynı zamanda bu icatlar dünya üzerinde bir sistemi de beraberinde getirmiş oldu. Artık bütün dünya 1 günün 24 saat sayıldığı bir ölçüm sistemini kullanarak ülkeler arası saat planlamasının da önüne geçmiş oluyor.

Türkiye’de ve Avrupa Ülkelerinde Saat Sistemi
Türkiye’de ve Avrupa’da saatleri belirtmek için dünyaya nazaran daha farklı bir sistem kullanılmaktadır. Bu sistemde günün saatlerini 00 ve 12, 12 ve 24 arasındadır. Duvar saatlerinin çoğunda 1 den 12 ye kadar basamak olduğunu hepimiz biliriz. Burada saate baktığımız zaman gündüz ve gecenin farkında olmamız gerekir. Çünkü 12 basamaklı duvar saatleri bir günde iki tur atmaktadır. Bunlardan farklı olarak ise “a.m.” Gün ortasından önce “p.m.” Gün ortasından sonra anlamına gelmektedir. Yani bir yerde saatin “p.m. 4.00” olarak bahsediliyorsa akşamüzeri 16:00 olduğunu anlayabiliriz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.