Güneş Nedir? Boyutları ve Yapısı

Güneş aslında gökyüzünde görmüş olduğumuz milyonlarca, belki de milyarlarca yıldızdan bir tanesidir.

Güneş Nedir? Boyutları ve Yapısı
08 Ocak 2021 - 11:02 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 13:17
Onlardan tek farkı yalnızca sıcak olmasıdır. Güneş şu dünyanın en büyük nimetidir. Bütün canlılar, İnsanlar, Hayvanlar, Bitkiler ondan beslenmektedir. Bize zarar vermeden milyonlarca kilometre uzaklıktan faydamızı sağlayan bir gök cismidir.

Fakat o kadar parlak ve sıcaktır ki saçmış olduğu ışık bütün gökyüzünü aydınlatmaktadır. Merkür, Venüs, Dünya, Mars gibi birçok gezegeni sıcaklığı ile ısıtmaktadır. Oysa güneş sadece bir yıldızdır. Rabbimiz ona sadece bir güç yüklemiştir ve o bu hale gelmiştir. Diğer yıldızlardan ayırt edecek olursak onun tek farkı sadece dünyamıza diğerlerinden çokça yakın olmasıdır.

Kuşkusuz güneş ve onun sonsuz enerjisi olmasaydı yeryüzünde yaşam denen şey olmazdı. Güneşin sonsuz gücünün kaynağı aslında onun içerisinde gerçekleşen nükleer tepkimelerdir. Bu tepkiler sayesinde açığa çıkan güç radyasyon biçiminde uzaya yayılmaktadır. Güneş gözle ona bakıldığında sağlıklı bir gözü kör edebilecek kadar güçlüdür. Hele ki teleskop ile güneşe bakmak oldukça tehlikelidir. Hiçbir zaman doğrudan güneşe bakmamalısınız. Güneş’i Gözlemlemek
Sağlığımızı riske sokmadan onu gözlemlemenin tek yolu parlamasını bir yüzey üzerine düşürmek olacaktır. Yani yansımadan faydalanmak onu izlemenin tek yoludur. Bir teleskop ve Büyükçe bir karton parçası ile biraz da olsa onu görme şansınız olacaktır. Ama öncelikle teleskopun başına geçtiğiniz zaman kazayla gözünüze ağır bir hasar vermenizi önlemek için teleskopun göz merceğini bir kapakla örtün. Sonra elinizdeki teleskopu güneşe doğru yöneltin ve önüne kartonu yerleştirerek önceden koyduğunuz kapağı çıkartın. Bu sayede onu az da olsa görmüş olacaksınız.

Güneş ve Tanrı
Güneş yüzyıllar boyunca birçok toplum ve uygarlığın Tanrısı, güç aldığı kaynağı, inancı gibi kutsal bir varlık olmuştur. Asırlar öncesinde Güneş’e tapan Şamanlar onları Güneşin yarattığını düşünüyorlardı. Ancak güneşe yönelik araştırmacı politikalar 16. Yüzyıldan öncesine ulaşmamaktadır. Kopernik dediğimiz adam Dünyanın Güneşin etrafından döndüğünü öne sürene dek insanlar Güneşin Dünyanın etrafında döndüğünü düşünmekteydiler.

Güneş’in Boyutu ve Yapısı
Güneş uzay sisteminin tam olarak merkezinde yer almaktadır. Dünyamız Güneşin etrafında gezinmekte olan ve onu uydusu edinmiş 9 büyük gezegenden bir tanesidir. Üzerinde yaşam sürdüğümüz eşsiz benzersiz güzellikteki dünyamız yaklaşık olarak Güneş’e 149.600.000 KM uzaklıkta yer almaktadır. Dünya öylesine büyüktür ki elinin uzandığı her yerde bulunan yıldızlar, gezegenlere parlamasını verir. Aslında geceleri yukarıya baktığımızda gördüğümüz parlak yıldızların kendi parıltıları değildir. Güneşin o yıldızlara verdiği ışık sayesinde o şekilde parlak ve canlı görünmektedirler.

Güneş o kadar büyük bir gök cismidir ki gezegenlerin en büyüğü olan Jüpiter bile Güneşin yanında oldukça küçük kalmaktadır. Güneşin çapı yaklaşık 1.392.000 kilometredir. Güneş Jüpiterin 10 katı kadar ve dünyanın 109 katı kadar büyüktür. Dünyanın hacminin ise 1.300.000 katı kütlesi ise 333.000 katı düzeylerindedir.

Güneşin yüzeyindeki kütle çekimi dünyanın yüzeyine göre 28 kat daha fazladır. Bu da demek oluyor ki Dünyada 70 KG gelen bir insan Güneş’e gidip tartılabilmiş olsa idi yaklaşık 2.000 KG gelecekti. Örneğin orada zıplamak istesek en fazla yeden yukarı bir kibrit kutusu kadar sıçrayabilecektik. Tabi ki bunların hiçbirisi mümkün olmadığı gibi Güneşin yüzeyi 6.000 dereceye yakındır. Bu derece sıcaklıktaki bir bölgede bırakın insanı hiçbir canlının yaşamadığı gibi birçok madde bile bozuluyor olacaktır.

Gelmiş geçmiş bütün astronomlar inceleyebildikleri bütün gök cisimleri ve yıldızları büyüklüğüne ve renklerine göre sınıflandırmışlardır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.