Gökyüzüne Bak

Astronomi, tüm zamanların en eski bilimlerinden biridir. Arkeologlar eski uygarlıkları ortaya çıkardıklarında, mağara adamlarına kadar bile, her zaman yıldızlara karşı acımasız bir hayranlık uyandıran bir sanat bulurlar. 

Gökyüzüne Bak
13 Şubat 2021 - 17:14
Birçoğu, insanlığın eski bir hafızanın bir sonucu olarak ya da insanlığın ebedi doğasının bir parçası olarak dış mekâna olan saplantısını açıklamaya çalıştı. Sebep ne olursa olsun, her yaştan ve her milletten insanlar, küçük gezegenimizin sadece bir parçası olduğu evren hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu derin ilgiyi paylaşıyorlar.

Bu oldukça garip, çünkü ciddi bir Astronomi öğrencisinin gerçek davranışı gerçekten büyük bir macera değil. Bu bilimin hayranları için heyecan, güçlü bir teleskopla evreni izleyerek bütün gece uyanık kalmaktır. Ancak bu gerçek, her yıl astronomiye girmek için on binlerce insanı ve dünya çapında yıldızlara, gezegenlere ve evrene olan büyük ilgiyi cesaretlendirmiyor gibi görünüyor.

Belki de ulusal sınırları ve hatta uluslararası düşmanlığı buharlaştırmak için çok fazla şey yapan başka bir evrensel insan cazibesi yoktur. Olimpiyat hareketinin yanı sıra, uzayda insan türü için büyük adımlar atmak için uluslararası iş birliği, bu projelerde iş birliği yapan ülkeler dünya yüzeyinde neredeyse savaş halinde olsa bile, kesintisiz olarak ilerliyor gibi görünüyor. Rus, Amerikan ve diğer astronotların uzay görevlerinde kardeşler gibi birlikte çalıştıklarını izlemek garip bir şey, hatta yerli ulusları füzeleri evde birbirlerine yönlendiriyorlar. Neredeyse uzay programına daha fazla enerji ve para koymamız gerektiğini düşünmenizi sağlıyor, daha az değil, çünkü gerginliği iyileştiren bir bağ gibi görünüyor.

Astronomi neden bu kadar heyecan verici, dinozorlarımız, hareketli hayvanlarımız ya da disipline takıntılı olanların çoğu için gerçek bir tehlikemiz olmasa da? Bu, tüm insanların doğal yaşam alanları ve uzay adı verilen bu büyük gizemli şey hakkında sahip oldukları temel meraklara geri dönebilir. 

Ama hepimiz teleskoplarımızı her çıkardığımızda ve doğrudan üstümüzdeki kozmosa baktığımızda bu devam eden heyecan duygusunu paylaşıyoruz. Zamanın başlangıcına baktığımızı hissediyoruz. Ve ışığın hızı ile ilgili sorunların ışığında, bu da parıldayan yıldızların çoğunun binlerce yıl önce bize yolculuğuna başlayan yıldızlardan gerçekten ışık olduğu anlamına geliyor, aslında gözlerimizi gökyüzüne doğru yönlendirdiğimiz her seferinde doğrudan geçmişe bakıyoruz.

Ama son sınırı fethetmek ve merakımızı tatmin etmek için endişelenmemize gerek yok. Astronomi dünyasında her zaman öğrenilecek ve keşfedilecek daha fazla şey olacaktır. Ve insanlığın Astronomi konusundaki merakının da sınırsız olması muhtemeldir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.