Gebelikte Simfizis Pubis Ağrısı (SPD) Neden Olur?

SimfizisPubis (SPD) kasık kemiğini bileştiren kıkırdağın adıdır. Güçlü ve bükülmez bir yapıdadır.

Gebelikte Simfizis Pubis Ağrısı (SPD) Neden Olur?
12 Ocak 2021 - 20:50 - Güncelleme: 14 Ocak 2021 - 23:11
Ancak gebelikte annenin vücudu kasıkların daha esnek olmasını sağlayan bir hormon salgılar. Salgılanan relaksinhormanları sayesinde bebek için fazladan yer açılır. Fakat bu süreç kadınlar için oldukça sancılı olabilmekte ve kasıklarda çok şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Gebelikte yaşanan bu duruma SimfizisPubis(SPD)ağrısı denilmektedir.

Kasık ve pelviste oluşan bu ağrı, hamileliğin son aylarında görülür ve zorlayıcı hareketlerde daha da şiddetlenir. Bu sebeple, gebelikte ağır eşya kaldırmamalı ve hareketler sınırlandırılmalıdır. 

Bu rahatsızlık hafif olabileceği gibi şiddetli ya da gittikçe artan ağrılar şeklinde kendini gösterir. Birkaç dakikalık şiddetli ağrılara yol açabilir veya günlerce geçmeyebilir. Bu durumda anneler rahatlamak için bazı çözümlere başvurmaktadır.
 
Gebelikte SimfizisPubis (SPD) Ağrısının Belirtileri Nelerdir?
- Kasıklarda başlayan sırta da yayılabilen bir ağrı hissediliyorsa
- Uylukta ve bacak arasında bir acı hissi varsa
- Pubik bölgede gıcırtı ve çıtlama benzeri sesler duyuluyorsa
- Yoğun ağrıdan dolayı merdiven çıkmak gibi basit eylemler yapılamıyorsa SimfizisPubis ağrısı çekiyor olabilirsiniz. 

SimfibisPubis ağrısı doğumdan sonra geçse de uzmanların tavsiyelerine uyarak ağrılar hafifletilebilir.


 
SimfizisPubis (SPD) Ağrısı Nasıl Geçer?
Ağrıyı hafifletmk için dik bir duruş oldukça önemlidir. Gün içerisinde sık sık dik durmaya, ayakların omuz hizasında açık bir konumda olmasına özen gösterilmeli. Ayrıca bu ağrı uyurken de zorluk yaratacaktır. Sağa sola dönmede problem yaşayabileceğiniz gibi, uykularınız da kaçabilir. Böyle bir durumda bacakların arasına bir yastık alarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Ağır eşya taşımak ve zorlayıcı hareketler yapmak ağrıyı şiddetlendireceği için bu gibi faaliyetlerden uzak durmak gerekmektedir. Ayağa kalkarken yavaş bir şekilde kalkmalı, hareketlerinizin hızlı olmamasına da özen göstermelisiniz.

Doktorunuzun önerisiyle edineceğiniz bir korse ile ağrıyı hafifletebileceğiniz gibi, yapacağınız esneme hareketleri de rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Gebelik süresince topuklu ayakkabı giymemeli, rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ayrıca şiddetli ağrıların hafiflemesinde ılık bir duş da yardımcı rol oynayabilir.

Hamilelikte kadın vücudu değişerek bir canlının yaşam alanını oluşturur. Bebeğin uyguladığı baskı ve salgılanan hormonlar neticesinde yaşanan bu ağrıyı doktorunuzun tavsiyesi ile azaltabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Günün Başlıkları