Franz Kafka Sözleri

Ünlü hikaye ve roman yazarı olan Franz Kafka yirminci yüzyıl edebiyatının en ünlü isimlerindendir. Bu sebepledir ki hayata dair çok anlamlı sözleri olmuştur.

Franz Kafka Sözleri
22 Ocak 2021 - 19:58 - Güncelleme: 14 Şubat 2021 - 15:19
Yaşamış oldukları onun eserlerine yansımıştır. İç dünyasının yıkımları eserlerine yansımıştır. En yeni Franz Kafka sözleri sizler için listelenmiştir ve arasından en beğendiklerinizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Bizde sizler için Franz Kafka sözleri arasından en ilgi çekici olanları bir araya topladık. Önce Franz Kafka'dan biraz bahsedelim.

Franz Kafka Kimdir?
Franz Kafka kendine özgü bir tarzı olan önemli modernist yazarlardandır. Prag'da dünyaya gelmiştir. 6 çocuklu ailenin ilk evladıdır. Sevgiden mahrum bir şekilde büyümüştür. Dünyada kendini hep bir yabancı gibi hissetmiş. Geniş bir çevresi olmasına karşın hep içine kapanık biri olmuştur. Bu sebepledir ki öldükten sonra eserlerinin yakılmasını istemiştir. Fakat arkadaşı eserleri yakmaya vicdanı el vermemiştir. Çünkü eserlerin değerli olduğunu biliyordu.

Hikayelerindeki karakterler gibi kendi hayatı da 40 yılın sonunda hüzünlü bir şekilde mutsuz sonla bitmiştir. Mutsuz bir yazar olarak bilinir genelde. Babasına duymuş olduğu nefreti mektuplara dökmüş fakat hiçbirini göndermemiştir. Babasına yazmış olduğu mektuplar dışında sevgililerine yazmış olduğu mektuplarla da oldukça tanınmış birisidir.

Editörlerin seçtiği en güzel 5 Franz Kafka sözü
1- En kötüsü de sahip olamadığın şeylere ait olmandır.
2- Özlüyorum seni en derinden, çok derinden, şuursuzca.
3- Belli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yok. Ulaşılması gereken nokta işte bu.
4- Dayanılmaz olan aslında yaşam değil, insanlarmış.
5- Her şeyi yanlış değerlendiriyorsunuz, sessizliği de.İstersen dünyanın en iyi insanı ol, başkasının hikayesinde hep en kötüsün. O yüzden kendini anlatma, bırak anlamak isteyen anlasın.

Yorgunum, hiçbir şey bilmiyorum; tek istediğim yüzümü kucağına koymak, başımın üzerinde dolaşan elini hissetmek ve sonsuza dek öyle kalmak.

Mektup yazmak hayaletlerin önünde soyunmak demektir ki onlar da aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. Yazıya dökülen öpücükler yerlerine ulaşmaz. Hayaletler yolda içip bitirir onları.

Bugün yağmur göz kapaklarıma yağıyor, dünden kalma bütün kızgınlığım ve yorgunluğum göz kapaklarımda sanırım. Gözlerimi açamayacağım sen gelmeden.

Güzelliği görme yeteneğini kaybetmeyen asla yaşlanmaz.

Senden nasıl uzak kalınır, aklım almıyor.

Beyinlerimiz savaşsın isterdim, ama görüyorum ki siz silahsızsınız bayım.

Olmamasına razıyım, oluyormuş gibi olmasın yeter!

Özgürsün, onun için mahvoldun.

Hayatın anlamı, bir sonu olmasındadır.

Kendini sonsuz küçültmek ya da sonsuz küçük olmak. Birincisi mükemmellik yani eylemsizliktir ikincisi başlangıç yani eylemdir.

Giyotin gibi bir inanç. Onun kadar ağır, onun kadar hafif.

Sonsuzluk olsam bile kendimin içinde çok darım.

Sanatımız, gözümüzün gerçekle kamaşmasıdır. Geri geri kaçan ucube maskelere vuran ışıktır gerçek, başka bir şey değil.

Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?

İnsanlar sabırsız oldukları için cennetten kovuldular, tembel oldukları için geri dönemiyorlar.

Kötünün ondan bir şeyler gizleyebileceğinize inanmanızı sağlamasına izin vermeyin.

Yaşama başladığın anda iki görev sınırlarını her an daraltmak ve bu sınırları aştığın anlarda da gizlenmeyi başarıp başaramadığını her an sorgulamak.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.