Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? Fıstık Ezmesi Tarifi

Fıstık ezmesi, hepimizin severek tükettiği bir gıda maddesi olmuş durumda. Sağlıklı ve dengeli beslenenler içinde elbette vazgeçilmez bir ürün fıstık ezmesi ve bu nedenle pek çok farklı tarifte ana ham madde olarak bile kullanılıyor.

Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? Fıstık Ezmesi Tarifi
16 Ocak 2021 - 22:06 - Güncelleme: 16 Şubat 2021 - 11:57
Fıstık Ezmesi Nedir?
Ülkemizde oldukça geniş bir yetişme potansiyeline sahip yer fıstığı günümüzde gittikçe önem kazanan bir besin kaynağı olmuştur. Bitkisel protein ve mineral kaynağı olan yer fıstığı artık sıklıkla önümüze fıstık ezmesi olarak çıkmaktadır. Fıstık ezmesi sanılanın aksine işlenmemiş gıda kategorisine girer. İşlenmemiş gıda kısaca dönüştüğü halinde, gıdanın temel halinde bulunan besin değerlerinin korunmuş olması durumudur.

Fıstık ezmesi, yer fıstığının ezilerek sürülebilir daha yumuşak bir kıvama gelmiş halidir. Vegan mutfağının, sporcuların ve sağlıklı beslenenlerin gözdesi sayılabilir. Dengeli tüketildiğinde kilo aldırmayan hatta kilo vermeye yardımcı olan bu lezzetli yiyecek diyet listelerinin de vazgeçilmezi.Fıstık Ezmesi Nerelerde Kullanılır?
Fıstık ezmesi bir tarifin içinde olmasa bile kaşık kaşık yiyebildiğimiz bu enfes lezzet ile kurabiyeler yapılabilir, içeceklere eklenebilir, tatlı pizzalar, pancakeler yapılabilir. Süsleme amaçlı pastalarda, cupcakelerde krema olarak kullanılabilir. Çikolata ile birleştirip sağlıklı barlar üretilebilir. Fıstık ezmesi Nerdeyse beraber kullanıldığı her şey ile muhteşem bir uyum içinde.

Fıstık Ezmesi Faydalımıdır?
Yer fıstığının içeresinde faydalı yağlar olarak kabul edilen yağlardan biri olan oleik asit bulunmaktadır. Oleik asit, iyi huylu kolesterolün seviyesini artırabilmektedir bu özelliğini ile damar sertliğinin önüne geçtiği bilinmektedir. Kötü kolesterol seviyesini azaltır tansiyonu düşürür. Konsantrasyonu artırır. Özellikle göğüs kanseri ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltır.

Fıstık ezmesinde bulunan oleik asit ayrıca kalp sağlığını korumada önemli rol oynar. Fıstık ezmesi bitkisel bir protein kaynağı olduğundan kas yapım ve onarımına katkıda bulunur. Bolca enerji verir. Yapısında bulunan başlıca mineral ve vitaminler sağlığımız üzerinde olumlu etkiler bırakır. Fıstık ezmesinde E vitamini, potasyum, B3 vitamini, demir, çinko, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, manganez, biotin ve folat bulunur. Bunlara ek olarak karbonhidrat miktarıda epeyce düşüktür.

Fıstık Ezmesinin Zararı Var Mıdır?
Her şeyde olduğu gibi fıstık ezmesi de mutlaka ölçülü tüketilmelidir. Güvenilir üreticiden temin edilmelidir. İçerisinde trans yağ ve çok fazla şeker ilavesi bulunan fıstık ezmeleri faydadan çok zarar getirebilir. İyi denilebilecek bir fıstık ezmesinin içerisinde sadece yer fıstığı bulunmalıdır. Belki çok az miktarda tuz içerebilir.

Fıstık Ezmesi NasılYapılır?
Malzemeler;
• 500 gr tuzsuz Çiğ yer fıstığı

Yapılışı;
Fıstıkların iç, dış bütün kabukları soyulur. Ocakta yağsız tavada yağı çıkana kadar düşük ateşte yavaş yavaş kavrulur. Ocakta uğraşmak istemezseniz fıstıkları fırın tepsisine alıp 150°C' de alt/üst açık fırında 5-10 dk. arası yine yağı çıkana kadar bekletilir. Fıstıklar soğutulmadan mutfak robotunda kıvam alana kadar çekilir.

İşte ev yapımı fıstık ezmesi yapmak bu kadar kolay. Eğer yağını salıp yumuşamayan bir fıstıksa kullandığınız bir fiske tuz atıp çekmeye devam etmelisiniz. Dilerseniz tat vermek için güvenilir bal ya da pekmez ilave edebilirsiniz.Tuz ilavesine rağmen kıvam almıyorsa fıstık ezmeniz içine 1 yemek kaşığı zeytin yağda ekleyebilirsiniz.Daha az miktarlarda fıstık ile de yapılabilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.