Evinizi Meditasyona Daha Uygun Hale Getirmek İçin 7 İpucu

Şimdiye kadar, stres ve kaygıyı azaltmaktan sabır ve dayanıklılık oluşturmaya kadar meditasyonun birçok faydasını muhtemelen duymuşsunuzdur.

Evinizi Meditasyona Daha Uygun Hale Getirmek İçin 7 İpucu
27 Mart 2021 - 00:43
Olumsuz duyguları hafifletmek için "meditasyon yapmaya başlamanız" oldukça olasıdır. Meditasyon, zihninizi temizlemek ve içinizde huzur bulmak için farkındalığınızı nefesinize getirmekle ilgilidir. Dış dünyadaki artan stres faktörleriyle, çoğumuz bu sakinleştirici günlük uygulamadan kesinlikle faydalanabiliriz.

Meditasyon yapmaya başlamanız için tek ihtiyacınız olan nefesiniz ve oturup dünyayı ayarlayabileceğiniz bir yerdir. Bununla birlikte, çoğu gibiyseniz, ikinci kısım gürültü ve dağınıklıkla çevrili olduğunuzda zor olabilir. Sadece bu amaç için bir alan yaratmak, dinlenme ve rahatlama sağlayabilecek düzenli bir uygulama oluşturmak için günlük işlerden kaçmanıza yardımcı olabilir.

1. Kullanılabilir Alanla Yaratıcı Olun
Belki de şanslısınız ve evinizde meditasyon alanı için mükemmel olan fazladan bir odanız var. Bununla birlikte, mevcut iç mekanlarımızın çoğunun diğer ihtiyaçlara ayrılması daha yaygındır. Bu nedenle, yaratıcı olmanız gerekebilir. Yatak odanızın bir köşesini, bir ofisi veya bodrum katında bir yeri oymayı düşünün. Bir perde veya dik perde kullanmak gizliliğin artmasına yardımcı olabilir. Mükemmel bir zen sığınağı için kapıyı kullanılmayan bir dolaptan çıkarın. Diğer bir eğlenceli fikir ise genellikle çocuk alanlarında kullanılan küçük bir tuval veya dik bir çadır kurmak ve küçük bir sığınak oluşturmaktır.

2. Alanınızı Rahat Tutun
Uzun süre oturduğunuzda alanınızın rahat olması önemlidir. Sık sık rahat bir havası olan alanlara çekiliriz. Bunu evinizde yaratmak için meditasyon minderi, battaniyeler ve yastıklar gibi yumuşak eşyaları alanınıza entegre edin. Uzun süre destek olmadan dik oturmayı zor bulursanız, bazı meditasyon koltukları bir koltuk arkalığıyla gelir. Kucağınıza daha ağır bir battaniye veya yastık koymak, kendinizi daha topraklanmış hissetmenize yardımcı olabilecek biraz ağırlık sağlayacaktır.

3. Sesin Gücünden Yararlanın
İdeal meditasyon alanı, işitme dahil tüm duyuları dikkate alacaktır. Rehberli bir meditasyon, sakinleştirici müzik veya doğanın seslerini dinlemek rahatlatıcı olabilir ve aynı zamanda evinizdeki diğer rahatsız edici sesleri bastırabilir. Alanınıza getirmeyi düşünmeniz gereken bazı aksesuarlar bir bluetooth hoparlörü, damlatan bir çeşme veya bir ses makinesi olabilir. Ses kaseleri ve çanlar da meditasyon deneyimini geliştirebilir.

4. Koku ve Aromaterapi Ekleyin
Duyulardan bahsetmişken, meditasyon alanınızı kurarken kokuyu azaltmayın. Tütsü veya kokulu mumlarla büyütün veya esansiyel yağların ipuçlarıyla minimum düzeyde tutun. Rahatlatıcı bir koku yaymak için cildinize biraz sürün veya bir difüzör kullanın. Rahatlamak için lavantayı veya alanınızdaki negatif enerjiyi temizlemek için Palo Santo çubuklarını deneyin.

5. Doğayı Getirin
Doğada olmak, meditasyonu kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Vahşi doğada rahatlamak için bir yer bulamazsanız, dışarıyı içeriye getirmeyi düşünün. Ev bitkileri, ağaçların yatıştırıcı etkisini taklit edebilir ve hatta dikkat ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir. Doğadan entegre edilecek diğer öğeler, kayalar ve kristaller, kum tepsileri, kuş cıvıltısı veya su dökülmesini içeren bir ses makinesidir. Yüzünüzde esintiyi seviyorsanız, küçük bir fan eklemeyi veya pencereleri açık tutmayı düşünün.

6. Yatıştırıcı Renkler Seçin
Kaplıcaların genellikle parlak renkleri daha açık tonlar, nötrler ve pastel renkler lehine kullanmasının bir nedeni var. Bu açık renkler yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilirken, daha parlak tonlar bu tür alanlar için fazla uyarıcı olabilir. Yeşiller, maviler ve morlar gibi soğuk renkler özellikle bu sakinleştirici etkiyle tanınır.  Kişisel tercihinizi göz önünde bulundurun ve ardından en sevdiğiniz renk tonlarını boya, yastıklar, battaniyeler ve sanat eserleriyle bütünleştirin.

7. Aydınlatmada İndirim Yapmayın
Alanınızın aydınlatması kişisel tercihlere bağlı olacaktır. Sakin ve rahat hissetmenize hangi ışık seviyesinin yardımcı olacağını düşünün. Bir pencerenin yakınında bir yer bulabilirseniz doğal ışık bir avantajdır. Üstten aydınlatmalı alanlar için, parlaklığı ruh halinize uyacak şekilde kontrol edebilmek için kısma anahtarı eklemeyi düşünün. Karanlık hissi veren alanlar için küçük bir lamba, beyaz perdeler veya diğer parlak ve havadar vurgular eklemeyi deneyin. Bir akşam meditasyonu için mumlar veya yaylı ışıklar mükemmel bir son dokunuş katabilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.