5 Saat Kuralı ile Başarı Adımları

Çok çalışıyor, çabalıyor ancak ilerlemiş olduğunuzu hissetmiyor olabilirsiniz. Kendinizi yerinizde sayıyor gibi görebilirsiniz.

5 Saat Kuralı ile Başarı Adımları
28 Nisan 2021 - 00:26
Çalışma hayatınızda herkesin terfi aldığınızı, yükseldiğini görüyor ancak kendinizi çakılı kalmış olarak hissedebilirsiniz. Eğer bu döngünün içinde hapsolduğunuzu düşünüyorsanız, 5 saat kuralını uygulama vaktiniz gelmiş demektir.

Dünya üzerindeki başarıya ulaşmış pek çok insan, 5 saat kuralını uygulamaktadır. Sizler de bu yöntem ile başarı adımlarını atabilir, çıkmayı hayal ettiğiniz başarı merdivenlerini adım adım tırmanabilirsiniz. Gelin, hep birlikte 5 saat kuralına göz atalım.

Haftanın 5 Saatini Öğrenmek Üzerine Ayırın
5 saat kuralı, hafta içerisinde 5 saatinizi ya da her gününün 1 saatini bilinçli olacak şekilde öğrenmeye ayırmak üstüne kuruludur. Başka bir uğraş edinmeden, bilinçli olarak tüm dikkatinizi öğrenmek üzerine vermeniz gerekir. Bu yolda farklı öğrenme yollarını uygulayabilirsiniz.

Okuma Alışkanlığı
Okumak, birçok başarılı insanın ardında yatan ve bir güneş gibi parlayan yararlı alışkanlıklardan biridir. Nereye giderseniz, nerede bulunursanız yanınızda taşıdığınız bir kitabınız mutlaka olsun. Okuma ile ilgili amaçlar belirleyerek, bir günde bir bölüm ya da belirli sayfa sayısı okumayı hedef haline getirebilirsiniz. Tablet ve telefonlardan da e-kitaplara ulaşabilir, dilediğiniz her yerde kitap okuyabilirsiniz.

Bilgileri Yansıtma
Yansıtma, öğrenme aşamasında en önemli etkendir. Çok fazla bilgiye sahip olup bu bilgileri yansıtmazsanız, kısa süre sonra yorgun düşebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgileri tasdikleyeceğiniz zamanları belirlemeniz gerekir. Aksi halde bu bilgiler dikkat dağılmasına neden olacaktır. Bilgileri yansıtma işlemine bir günlük tutarak başlayabilirsiniz. Okuduklarınızı ve öğrendiklerinizi günlüğünüze aktarmanız, bilgilerinizin taze kalmasına yardımcı olacaktır.

Deney Yapmak
Deney yapmak, ilerlemek adına önemli bir yöntemdir. Yeni teorileri ve fikirleri, çılgın olduğunu bile düşünseniz test etmekten kaçınmayın. Dünya üzerinde an itibari ile kullanmakta olduğumuz tüm icatlar ve aletler çılgın dediğimiz fikirlerin denenmesi üzerine gerçekleştirilmiştir. Başarı ve yenilik, aynı şeyleri birçok kez tekrar ederek gelmez. Deneyeceğiniz fikirlerin başarısızlıkla sonuçlanması bilr size oldukça değerli bilgiler ve deneyimler katacaktır.

Çalışma ile Öğrenme Ayrılığı
Çalışma hayatı ile öğrenmeyi birbirine karıştırmak basit olduğundan, kendinizi bu iki etken arasında sıkışmış hissedebilirsiniz.  İlerleme kaydetmek için haftanın 40 saatinde çalışma fikri size yeterli gelebilir. Ancak durum sandığınız gibi değildir. Günlük sorunlar odak haline geldiği zaman, kendinize özel bir zaman dilimi ayıramaz ve gelişiminize katkı sağlayamamış olursunuz. 5 saat kuralı, özellikle kasti bir öğrenme şeklini içermektedir. Kendinize belirli hedefler koyarak, başarmak adına özel zamanlar ayırmanız gerekir. 5 saat kuralını titizlikle ele aldığınız zaman, gösterdiğiniz ilerlemenin kısa sürede farkına varacaksınız.

Üretim Değil İlerleme
Ne kadar çok üretirseniz, o oranda başarı sağlayacağınız fikrine kapılabilirsiniz. Üretici bir yapıya sahip olmak, başarı yolunda önemli bir etken olsa da hayat boyu öğrenme prensibini içeren bir durum değildir. Sıklıkla yaptığınız işe odaklanırsanız, büyük ilerlemeler içerisinde bulunamazsınız. İlerleme, öğrenmeye odaklandığınız takdirde kendini gösterecektir.

5 saat kuralına uymak sizin için kolay olmayabilir. 5 saat kuralının size sağlayacağı kazanç, kendini hemen göstermeyecektir. Ancak istikrar ve sabır ile uyguladığınız kurallar sonrasında kazandığınız başarı sayesinde kendinize teşekkür edeceksiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.