Ev Yapımı Pencere Temizleyici Nasıl Yapılır? 

Kirli pencereler veya çizgili cam bir kapının fark edilmesi ve temizlenmesi kolaydır. Yine de, pencereleri ve kapıları temizlemek her zaman ertelediğimiz bir angarya gibi görünür, minimum çalışma gerektirse bile.

Ev Yapımı Pencere Temizleyici Nasıl Yapılır? 
06 Nisan 2021 - 00:17
Daha fazla bahane yok! Bu cam temizleyici tarifini evinizdeki malzemelerden ücretsiz olarak hazırlayabildiğinizde, herhangi bir süslü temizleyiciye veya alete ihtiyacınız yoktur. Kendin yap pencere temizleyicinizi, muhtemelen elinizde olan birkaç kiler ürününden başka bir şeyle karıştırarak biraz para tasarrufu yapabilir ve işleri basit tutabilirsiniz. Bu ev yapımı pencere temizleyicisi, sirke ve su gibi gerçekten telaffuz edebileceğiniz ve hızla çırpıp bir dahaki sefere ihtiyaç duyduğunuzda lavabonuzun altına bırakabileceğiniz bir çözümdür. İşte başarının tarifi!

ADIM 1: Ev Malzemelerinizi Toplayın
Cam temizleyicinin malzemelerini toplamak için evinize baskın yapın. Diğer pek çok toksik olmayan ev yapımı temizleyicide olduğu gibi burada da beyaz sirke önemli bir rol oynar. Asitliği, kir ve gresi keser, bu da pencere temizleyicisini yapışmış kalıntıları ve izleri gidermek için iyi bir şekilde donatan bir özelliktir. Camlarınızı yıllarca ticari bir temizleyiciyle yıkadıysanız, camın ince, mumsu bir film halini alması muhtemeldir. Bu kalıntı, ev yapımı pencere temizleyicisinin etkinliğine katkıda bulunan başka bir bileşen olan sıradan bulaşık deterjanıyla kolayca çıkar.

ADIM 2: Ev Yapımı Cam Temizleyici Malzemelerini Karıştırın ve Ilık Suyla Seyreltin
Malzemelerinizi karıştırın. Bir sprey şişesinde 1/4 fincan beyaz sirkeyi 1/2 çay kaşığı sıvı bulaşık sabunu ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı iki bardak suyla seyreltin. Sonrasında, bileşenlerin karışması için şişeyi hızlıca çalkalayın. Elinizde beyaz sirke yoksa, yerine limon suyunu koyabileceğinizi unutmayın. Damıtılmış beyaz sirke gibi limon suyunun da yağı ve kiri eşit derecede gösterişle kesen hafif bir asitliği vardır.

ADIM 3: Güzel Kokması için Bir Şeyler Ekleyin (isteğe bağlı)
Bir temizlik maddesi olarak sirkenin seveceği çok şey vardır, ancak güçlü koku herkesin sevdiği bir şey değildir. Neyse ki, sprey şişesi karışımına uçucu yağ ekleyerek ev yapımı cam temizleyicinizin kokusunu kamufle etmek için uzun bir yol kat edebilirsiniz. En sevdiğiniz yağı seçin, hangisi olduğu önemli değil ve yaklaşık 10 ila 15 damla ekleyin.

Ev yapımı cam temizleyiciniz şimdi hazır olduğunda, pencere camına püskürtün ve ardından tüy bırakmayan bir bez kullanarak temizleyiciyi temizlediğiniz tüm yüzey boyunca silin. İz bırakacak (hatta çizecek) bir bez veya sünger kullanmamaya dikkat edin. En iyi sonuçlar için mikrofiber bir bez veya güderi bir kumaş kullanabilirsiniz. Temizleyici, arkasında iz bırakmayan bir parlaklık bırakarak oldukça hızlı kurur.

Malzemeler Ne İşe Yarar
Sirke
Damıtılmış beyaz sirkenin bu kadar iyi bir cam temizleyici yapmasının ana nedeni, asetik asit içermesidir. Renksiz organik bileşik, beyaz sirkeye keskin tadı ve kokusunu vermekle kalmaz, aynı zamanda bazı bakterileri de öldürür. Bu nedenle, sirke içeren temizlik solüsyonları kiri, yağı ve mineral birikintilerini parçalamak ve temizlemek için harikadır. Aynı zamanda evin etrafındaki sert yüzeylerdeki mikropları gidermeye de yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sirke temizleme solüsyonlarının, dezenfektan olarak etiketlenen ürünler için EPA standardı olan hastalığa neden olan bakteri ve virüslerin yüzde 99,9'unu ortadan kaldıran gerçek dezenfektan temizleyicilerin yerini almaması gerektiğini belirtmek önemlidir. 

Limon Suyu
Beyaz sirkeye benzer şekilde, limon suyunun asitliği, pencere gibi cam yüzeylerdeki kiri etkili bir şekilde parçalayabilir. Limon suyunda bulunan sitrik asit, teknik olarak sirkenin asetik asidinden biraz daha güçlüdür, ancak her ikisi de evin etrafında temizlik söz konusu olduğunda hemen hemen aynı performansı gösterir.

Bulaşık Sabunu
Günümüzde mevcut olan sıvı bulaşık sabunlarının çoğunu birkaç bileşen oluşturur, ancak özellikle sodyum lauril sülfat, bulaşık sabunu gibi ürünlere etkileyici yağ yakma yetenekleri kazandırmaya yardımcı olur. Bileşen yağlı partiküllerle bağlanır ve bunları yüzeylerden kaldırır. Bu da suyla kullanıldığında kolayca çıkarılmasına izin verir.

Uçucu Yağlar
Farklı türdeki uçucu yağlar, evinizin her yerinde hoş bir koku oluşturmanın yanı sıra temizlik için yararlı olan farklı doğal kimyasal bileşenler içerir. Örneğin çay ağacı esansiyel yağı sadece hoş bir koku vermekle kalmaz, aynı zamanda antibakteriyel, antiseptik ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, ev yapımı cam temizleyicinize eklemek de küf oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Sıcak Su
Diğer birçok temizlik görevinde olduğu gibi, su sıcaklığı bir fark yaratır. Teknik olarak konuşursak, sıcak su soğuk sudan daha fazla kinetik enerjiye sahiptir, yani kir parçacıklarını yüzeylerden daha kolay çalkalayıp kaldırır. Bu, bir dereceye kadar temizlemeye yardımcı olsa da pencereleri temizlemek için ılık su kullanmak gerekli değildir. Soğuk veya ılık su da işe yarayacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.