Ev Dekorasyonu İçin En İyi Kokulu Çiçekler

Hepimiz kokuları severiz. Ferah bir koku, güzellik ve bununla ilişkili parfümlerle büyülenmiş bir masal dünyasında herkesi kaybettirebilirler.

Ev Dekorasyonu İçin En İyi Kokulu Çiçekler
02 Mayıs 2021 - 00:40 - Güncelleme: 02 Mayıs 2021 - 00:47
Kokuların insanları hipnotize etme gücü vardır. Bugün, insanların onlara aşık olmasını sağlayan dünyanın en popüler kokulu çiçeklerini keşfetmenin benzer örneğini göreceğiz. Kokulu çiçekler söz konusu olduğunda, çoğumuz sadece yasemin veya gül gibi yaygın bitkileri hatırlarız. Peki, en iyi kokulu diğer popüler ve dünyaca ünlü şifalı bitkiler hangileridir? Bilinmeyeni tanıyalım ve dünyadaki bu en iyi kokular hakkında her şeyi öğrenelim! Başlayalım!

Çiçekleri Kokulu Yapan Nedir?
Neden sadece bazı çiçeklerin kokusu olduğunu ve diğerlerinin olmadığını hiç düşündünüz mü? Karşılaşabileceğiniz tüm çiçeklerin bir tutam kokusu olduğuna dikkat edilmelidir. Ancak bu kokuların her zaman hoş olmaları gerekmez. Tozlayıcıları çekmek ve diğer bitkilerle etkileşimde bulunmak için kokular yayan çiçeklerin en iyi parfümlere sahip olduğu bir gerçektir. Tozlayıcıları cezbetme ve besin olarak nektar verme yeteneğidir. Bu kategoride, çiçekleri döllemek için böceklere başvuran çiçekler de yer alır. Onlara hitap etmek için bu tür kokuları yayarlar. Bu şekilde, faydaları için çiçeklerden koku üretimi gerçekleşir.

Şimdi kokulu çiçeklerin muhteşemliğine şahit olalım ve onlar hakkında daha fazla bilgi edelim. İşte, en sevdiğimiz güçlü kokulu çiçekler listemiz!

Zambaklar
Çoğumuz zambakları zaten duymuşuzdur. Bu çiçek, kuzey yarımküre bölgelerinde yerli olmakla birlikte, dünyanın çeşitli yerlerinde popülerdir, ancaktüm zambak çeşitlerinin eşit derecede kokulu olmadığına dikkat etmek gerekir. Kokulu olanlar genellikle tam güneş altında bulunur ve en iyisi organik balık gübrelerinin bir sonucu olabilir. Bu kokulu çiçeklerin çoğu da oldukça güzel görünür ve görünümleriyle bizi büyüler.

Bu çiçekler nasıl kullanılır: Vazo ile veya bahçede göz alıcı görünürler, aynı zamanda mükemmel bir ev dekoru oluştururlar. Zambak buketleri de birçok bölgede oldukça ünlüdür. İlginç bir şekilde, zambakların büyük tıbbi faydaları da mevcuttur. Kızarıklıkları, yanıkları ve hatta ayaktaki nasırları tedavi etmek için kullanılabilirler.

YlangYlang
YlangYlang (eelang-eelang olarak da bilinir) çoğunlukla Asya ve Avustralya kıtalarında yetişmektedir. Yıl boyunca şaşırtıcı şekilde çiçek açan bir parfüm ağacı denilebilir. Kokunun uzak yerlere bile yayılma durumudüşünüldüğünde, bu çiçekler de en egzotik olanlar arasında ilk sıralarda yerini alır. Tropik bölgeler, bu sarı kokulu çiçeklere en uygun alanlardır.

Bu çiçekler nasıl kullanılır: Güçlü bir kokuya sahip olan bu çiçeklerle buketler ve parfümler yapılabilir.

Yasemin
En popüler kokulu çiçeklerden biri olan yasemini çoğumuz zaten tanıyoruz. Birkaç yüz çeşide sahiptir ve dünyanın her yerinde bulunabilen bir çiçektir. Bu çiçekler, boyutları ufak olmasına rağmen güçlü bir koku yayar ve farklı bir renklerde görülebilir. Bu küçük beyaz kokulu ve mis kokulu çiçekler sadece tropikal bölgelerde yetişebilir.

Bu çiçekler nasıl kullanılır: Yaseminler buket, çelenk, dekor parçaları vb. gibi alanlarda yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Gül
Kuşkusuz dünyadaki en popüler çiçekler arasında yer alan gül, 100'den fazla türü ile karşımıza çıkıyor. Bu güzel çiçeği dünyanın pek çok bahçesinde görebiliriz. Bu popüler kırmızı, kokulu ve parfümlü çiçekler, yaşam alanlarımıza güzel bir görünüm vermek için bol miktarda su ve güneş ışığına ihtiyaç duyar ve en iyi süs bitkileri olarak görülür.

Bu çiçekler nasıl kullanılır: Görünümleri ile mükemmel bir dekor parçası olabilirler. Ayrıca çelenkler ve pek çok amaç için harikadırlar.Kutlamalarda daoldukça kullanılışlıdır.

Gardenya
Gardenya çiçekleri, eşsiz ve harika kokusuyla popülerdir. Mumsu bir dokuya sahip uzun tropikal çiçeklerdir. Yalnızca tropikal bölgelerde yetişirler. Bu çalılar, güzellikleri ve görünümleri göz önüne alındığında bir süs çiçeği olarak mükemmel bir tercihtir.

Bu çiçekler nasıl kullanılır: Bu bitkiler, yüksek koku değerleri göz önüne alındığında, çoğunlukla dünya çapında parfüm yapımında kullanılır. Ayrıca, bazı ülkeler bunları buketler, dekorlar ve süslemeler için de kullanır.

Lavanta
Bu güzel mor, kokulu çiçeklere Akdeniz bölgesinde rastlarsınız.Tatlı kokusu ile popüler çiçekler arasında yer alır. Tüm lavantalar koku bakımından harika olmasa da en iyi kokulu olanlar, tüm bahçeyi aromatik hale getirebilen melez çiçeklerdir.

Bu çiçekler nasıl kullanılır: Lavanta çiçeklerinden koku, parfüm ve spreyler popülerdir.

Kokulu Çuha Çiçeği
Çeşit olarak daha nadirbilinen bu güzel çuha çiçeği, yeşillik ve meyveli aromayla renk saçar. Bakımı kolay, uzun ömürlü yaşı ve esintiyle bile kokusunu yaymasıyla birlikte oldukça arkadaş canlısıdır.

Bu çiçekler nasıl kullanılır: Şenliklerde bir dekor parçası olarak popülerdirler ve aynı zamanda güzellikleri göz önüne alındığında buketler için en iyi kokulu çiçekler olarak ünlüdürler.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.