En Sık Karşılaşılan Bebek Hastalıkları

Bebeğin anne rahmine tutunmasıyla beraber ebeveynler için anne baba olmanın ilk adımları başlasada anne için doğumla beraber uzun ve meşakatli bir süreç başlar.

En Sık Karşılaşılan Bebek Hastalıkları
25 Ocak 2021 - 21:44
Yeni doğan bebekler hayata gözleri açtığı an dış hastalıklara karşı savunmasız bir durumdadır. Bu süreçte ebeveynlerin bebeklerin en sık karşılaştığı hastalıklar konusunda bilinçlenmeleri gerekmektedir. 

Peki bebeklerin en sık karşılaştığı hastalıklar nelerdir?
Pamukçuk: Yeni doğan bebeklerde ve her yaşta kişilerde de görülebilen ağızda oluşan bir mantar enfeksiyonudur. Sıklıkla bebeklerde karşılaşılan bir durumdur. Belirtileri arasında ağız için de dil ve yanak iç kısımlarında diş etlerinde beyaz tabaka olarak kendini göstermektedir. Ağızda kötü tat, yutma zorluğu ağrı ve hassasiyet şeklinde kendini göstermektedir .

Kolik: Bebekler de çok sık karşılaşılan bir durumlardan bir diğeridir. Bebeklerin ağlaması olağan bir durumken bunun yerine alan  çok uzun süren  sık ağlama nöbetleri  bebeğin nefesinin kesilmesi krizler şeklinde artarak devam etmesi bebeklerde kolik durumu olarak nitelendirilmiştir. Çok büyük hastalıkların habercisi olmamakla beraber genel olarak  kolik sebebinin gaz sancısına bağlı olarak yaşanmaktadır.

Ishal:  Bağırsaklarda oluşangenellikle beslenmeye bağlı bebeğin dışkısında olağan dışı dışkılama problemidir.   Sindirim sistemleri cok hassas olan bebeklerde anne sutu ile beslenen bebeklerde bu duruma yakalanma riski daha düşüktür. 

Kabızlık: Dışkının katılaşması ve seyrek ve zorlukla atılması durumudur. Kabızlık sebebleri arasında annenin kabız olması, anne sütünden diğer gıdalara geçiş,  anne sütü haricinde diğer süt kullanımları bebeklerin fiziksel döneminde karşılaştığı durumdur. En kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Sarılık: Bebeklerde belkide en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bebeğin teninin ve gözlerinin sararması durumudur. Sarılığın sebeblerinden biri olarak yetersiz beslenme , emme sorunsalı,  doğum sırasında bebegin kafatası arkasında ki deride kanama durumu olarak gösterilmektedir.  

Konjonktivit: Pembe göz hastalığı olarak da bilinmektedir. Göz kapağının iç kısmını saran iltihaplanma şekilinde oluşur.  Göz damarlarının belirginleşmesi olarak ortaya çıkarak gözün beyaz kısmının pembe görünmesiyle kendini gösterir.  

Şu Çiçeği: Vücutta gözle görülen kızlarıklıklar,  kaşıntı,  yüksek ateş şekilinde kendini gost3rmektedir. Bulaşıcı ozelliğe  sahip olan bu hastalık vücutta daha sonrasında dokulmelere  kabarcık şeklinde su toplanmalarına sebeb olur. Bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu şu çiçeği olmadan önce bebeklere aşı tedavisinde bulunulmasıdır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.