Emlak Zekatı Nasıl Hesaplanır?

Emlak zekatı konusunda, gayrimenkulden yıl içerisinde elde edilen gelir üzerinden mi zekat verileceği, yoksa o gayrimenkul grubunun yıl içerisindeki değeri üzerinden mi zekat verileceği kafa karıştıran ve sık sorulan sorulardandır.

Emlak Zekatı Nasıl Hesaplanır?
04 Ocak 2021 - 12:58
Eğer ki kira veya gelirlerden, yani akarlar üzerinden zekat verilecekse; 1 yıl içerisinde elde edilen gelirler baz alınarak; bu gelirlerin 40’ta 1’i yani %2.5’lik kısmı zekat verilecek miktar olarak kabul edilir. Bunun yanında taşınmaz kabul edilen ve sahip olunan arazilerin, binaların, evlerin ve taşıma araçlarının net gelirlerinin ’u, brüt olarak da %5’i zekat olarak verilmek üzere ayrılır. Bu hesaplanırken, sahibinin yaptığı harcama ve temel ihtiyaç durumları hesaba katılmaz; bunların haricinde elde kalan nisap miktarında veya bu miktarı geçiyorsa zekat verilir.

Senede bir kere verilen zekat kameri ay hesabına göre geçen sene verilen tam tarihi tutmayabilir, günler arasında gerileme gerçekleşebilir. Sanılanın aksine zekat vermek için Ramazan Ayı zorunlu bir ay değildir. Zekat verilmesi gereken zamandan itibaren kul hakkı sayıldığı için, kabul edilebilir bir süre haricinde ertelemek caiz değildir.Zekat Nedir?
Zekat; İslam dininde, temel ihtiyaçlar dışında zenginlik sayılacak mal, mülk ve paranın ihtiyaç sahipleriyle paylaşılma şeklidir. Zekatın miktarı var olan zenginliğe göre değişir. Temel esaslar baz alındığında sahip olunan altın veya gümüş gibi ticaret, tabi mallarının kırkta birinin zekat verilmesi gerekirken bu miktar deve için 5, sığır için 30 ve küçükbaş hayvan sahipliği için 40 adettir.

Oturulan, aileyle, çocuklarla veya tek başına ikamet edilen ev, işe gidip gelirken veya her türlü şahsi münasebet için kullanılan taşıtın zekatı yoktur ve verilmez çünkü temel ihtiyaç olarak sayılır. Ayrıca elde bulunmayan, ilerde elde edileceği söylenen malında zekatı verilemez. Sahip olunan mal, mülk ve paranın zekatının verilebilmesi için o mallara en az 1 yıl sahiplikte bulunulması gerekmektedir.

Emlak Zekatı Nedir?
Zekatı verilen mal, mülk ve paranın temel amacı düşünüldüğünde, hepsinin kişi birikimini veya hane gelirini arttırdığı görülür. Temel ihtiyaç haricinde sayılan mal ve mülklerin; gelir elde edilen, ikamet edilmeyip kiraya verilen evlerin, dükkanların, geçimini sağlamak için ekilip biçilmeyen, kullanılmayan arsaların, taşıma araçlarının, yüksek gelir getiren ticaret mallarının ve buna benzer sahip olunan mülklerin zekatı verilmek zorundadır. Bu mülklerin zamanla değer kazanıp kaybetmesi de verilecek olan zekat miktarını arttırır veya azaltır. Bunun sebebi zekat verilecek kişinin de geçimini sağlarken değişen fiyatlardan etkilenmesi ve değişen duruma göre geçim sağlayacak olmasıdır.

Tüm geliri gayrimenkul geliri olan, hayatlarını bu kiralarla devam ettiren kişiler, bunların gelirlerini dikkate alarak çalışanlar, temel ihtiyaçlarını ve o yıl içerisinde ödeyeceği borçları dikkate alarak, yaptığı birikime göre zekatını vermelidir. Kişinin zekat miladına göre hesapladığı, ihtiyaçları haricinde birikimine kalan kısmı nisaba ulaşıyorsa, bunun üzerinden hesapladığı zekat miktarı verilmesi olan kısımdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.