Elmanın Vücut İçin Faydaları - 12 Gerçek

Elmanın insan vücuduna faydaları çok büyük. Bir elma en lezzetli ve uygun fiyatlı meyvelerden biridir.

Elmanın Vücut İçin Faydaları - 12 Gerçek
15 Ocak 2021 - 20:55
Bir elmanın bir kişi için yararlı özelliklerini abartmak neredeyse imkansızdır: bu, vücuttaki dengesi gençleşmesine katkıda bulunan ve güçlü bağışıklığın temeli olan gerçek bir vitamin ve mineral hazinesidir.

Elmanın vücut için faydaları
Sağlıklı bir elma şunları içerir: su -% 80-90; lif -% 0.6; şeker -% 5-15; karoten; pektin -% 0.27; nişasta -% 0.9; folik ve organik asitler; vitaminler - A, B1, B2, B3, C, E, P, PP, K; eser elementler - sodyum, fosfor, potasyum, kükürt, bakır, çinko, kalsiyum, alüminyum, flor, krom, demir, magnezyum, molibden, nikel, bor, vanadyum, manganez.Elmadaki vitaminler
Elma kesinlikle herkes için yararlıdır - hem sağlıklı insanlar hem de çeşitli hastalıklardan muzdarip olanlar. Taze çekilmiş elmaların birçok vitamini vardır. Elma vitaminleri ve minerallerinin faydalarının neler olduğunu anlayalım:

Elmalardaki A Vitamini portakallardan% 50 daha fazladır - bu vitamin soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olur ve iyi görüş sağlar.
Elmadaki G veya B2 vitamini diğer meyvelerden daha fazladır. "İştah Vitamini" olarak adlandırılır ve normal sindirim ve büyüme sağlar, sinir sisteminin bütünlüğünü destekler.
C Vitamini - bir ekşi elma günlük vitamin alımının dörtte birini oluşturur; bulaşıcı hastalıkların, vitamin eksikliğinin ve aneminin önlenmesi için en iyi araç, kollajen sentezinde vazgeçilmez bir unsur, kan pıhtılaşmasının düzenlenmesi, kan damarlarının normalleşmesi. C vitamini sayesinde elmaların iltihap önleyici etkileri vardır. C vitamini bağışıklık sistemi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, kan damarlarının duvarlarını güçlendirir, toksinlere geçirgenliklerini azaltır, şişliği hafifletir ve uzun bir hastalıktan sonra gücün hızlı bir şekilde restorasyonuna katkıda bulunur.
Potasyum - bu eser element hafif bir diüretiktir. Vücudun şişmesini hafifletmeye yardımcı olur, sıvı içeriğini düzenler ve böbreklerin çalışmasını normalleştirir.
Demir - anemi için en iyi ilaçtır. Dahası, elmalardaki demirin ayırt edici kalitesi iyi biyolojik sindirilebilirliğidir. Demir bakımından zengin elmalar özellikle çocuklar ve hamile kadınlar için faydalıdır.
Fosfor - beyin aktivitesini etkili bir şekilde uyarır ve uykusuzluğu ortadan kaldırmak için vazgeçilmez bir unsurdur.
Çinko - bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük bir yardımcı. Ek olarak, çinko kilo kaybına yardımcı olur.
Pektinler - vücuda ağır metallerin, toksik ve radyoaktif maddelerin (özellikle tehlikeli endüstrilerdeki işçilere gösterilen) tuzlarına karşı direnç sağlar ve ayrıca aşırı kolesterolü karaciğerden uzaklaştırır.
İyot - elmadaki miktarı diğer meyvelerden çok daha fazladır (elmalar sadece iyottaki deniz ürünlerinden ikinci), tiroid hastalıkları için mükemmel bir profilaktik.
Magnezyum tuzları - ateroskleroz riskini azaltır.
Tanenler - ürolitiyazis için iyi bir profilaktik, gut.
Folik asit - açlık hissini azaltır, bu yüzden elma oruç günleri çok popüler ve yararlıdır.
Organik asitler - malik, tartarik, sitrik: bağırsaklardaki fermantasyon süreçlerini engeller ve şişkinliği ve şişkinliği önler.

ÖNEMLİ: Ne kadar çok elma varsa, o kadar az vitamin. Taze meyveleri doğal formlarında yemek veya kaba rende rendelenmesi en iyisidir. En faydalı küçük, ekşi ve yabani elmalardır. Parlak meyvelerden on kat daha fazla besin içerirler. Tabii ki, taze elmalar en kullanışlıdır, ancak ısıl işlem sırasında bile besin ve enerji değerlerini kaybetmezler.Elmanın yararlı özellikleri
Elmanın Alzheimer'a karşı korunması için yararlı özellikleri
Farelerde yapılan çalışmalar, taze elma suyunun beyin yaşlanmasına karşı koruduğunu ve böylece Alzheimer hastalığının başlangıcını önlediğini göstermiştir. Elmaları yoğun bir şekilde besleyen fareler daha yüksek bir asetilkolin seviyesine (hafıza fonksiyonları ile ilişkili bir nörotransmitter) sahipti. Labirent geçişi sırasında artan elma tüketimi olan bir diyetteki farelerin sonuçları, elma tüketmeyen farelerde aynı testin sonuçlarından daha yüksekti. Bu nedenle, elmalar hafızayı iyileştirmek ve korumak için olduğu kadar Alzheimer hastalığını önlemek için de yararlıdır.

Elmaların kanseri önlemek için yararlı özellikleri
Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği'nden bilim adamları, düzenli elma tüketiminin pankreas kanseri olasılığını% 23 oranında azaltabileceği sonucuna vardı. Cornell Üniversitesi'nden bilim adamları, elma kabuğunun, karaciğer, meme bezi ve kolondaki kanser hücrelerinin büyümesini önleyen bileşikler içerdiğini buldular. Önceki çalışmalar, sıçan diyetinin aktif bir parçası olan taze sıkılmış elma suyunun meme kanseri geliştirmesini engellediğini göstermiştir. Günde 6 elma yiyen sıçanlarda meme kanseri gelişme riski% 44 azaltıldı.

Kolesterole karşı koruma için elmanın yararlı özellikleri
Elmalar yüksek kolesterolü önlemede yardımcı olur. Seviye zaten yükselmiş olsa bile, elma kullanımı azalmasına neden olur. Sonuçta, elmalarda bulunan çözünür lifler, kolesterole karşı koruma sağlayan ve onu azaltmaya yardımcı olan bağırsaklardaki yağları bağlar. Günde 2 elma yerseniz, kolesterolü% 16 oranında hızlı bir şekilde düşürebilirsiniz. Ve elma diyeti kan kolesterolünü% 30 azaltır.

Elmaların kardiyovasküler sistem için faydaları
Ekşi elmalar C vitamini açısından daha zengindir, bağışıklık sistemi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir, kan damarlarının duvarlarını güçlendirir, toksinlere geçirgenliklerini azaltır, şişliği hafifletir ve uzun bir hastalıktan sonra gücün hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunur. Elmaların düşük kan basıncı ve kan damarlarının sertleşmesi üzerinde yararlı bir etkisi vardır, çünkü bunlar güçlü bir kan temizleyicidir. Elmalar kalp ve kan damarları için iyidir, çünkü daha az kolesterol, kardiyovasküler sistem daha sağlıklıdır. Damarlar kolesterol ile tıkanırsa, koroner kalp hastalığı geliştirme olasılığı yüksektir. Elmalar, seviyesini düşürerek kolesterole karşı koruma sağlar.

Safra kesesi için elmanın yararlı özellikleri
Günde en az bir elma yemek safra taşlarına karşı korur. Elma safra kesesi hastalığının önlenmesine yardımcı olur: hafif bir choleretic etkiye sahip olmak, kolelitiazis ve kolesistitin önlenmesine yardımcı olur. Safra kesesi ile ilgili sorunlarınız varsa, taze sıkılmış elma suyu kullanmayı unutmayın - yemekten 15-30 dakika önce yarım bardak veya bardak.

Elmaların diyabet için sağlık yararları
Elmalar vücut üzerinde onarıcı, güven verici, canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Düşük şeker içeriği olan meyveler kan şekerindeki dalgalanmaları etkiler, diyabetes mellituslu hastalar için endikedir. Günde en az bir elma yiyen kadınların tip 2 diyabet alma olasılığı% 28 daha azdır. Elmalardaki çözünür lif, kan şekerindeki dalgalanmaları azaltır.

Postmenopozal kadınlar için elmanın yararlı özellikleri
Sadece elma, kemik yoğunluğunu artıran flavonoid floridzin içerir. Ve bu, osteoporoz gelişme riski ile karakterize edilen belirtilen dönemde kadınlar için çok önemlidir. Elma ayrıca kemikleri güçlendiren bor içerir.

Elmaların astım için yararlı özellikleri
Nottingham Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, haftada 5 elma yemenin solunum problemlerini (astım dahil) azalttığını buldu. Çalışmalar ayrıca astımlı çocukların düzenli olarak elma suyu içmeleri durumunda hastalığı daha kolay tolere ettiğini göstermiştir. Hamile kadınlar için birçok elma yemek çok faydalıdır - elmalar sayesinde gelecekteki çocuklar astım gelişme riskini azaltır.

Elmaların sindirim için yararlı özellikleri
Elma içeren lifler sindirimi artırır. Hem kabızlıkta (lifler bağırsakları temizler) hem de ishalde (lifler aşırı nemi emer) eşit derecede etkilidirler. Elmanın faydası dışkıyı normalleştirmektir. Elma, malik, tartarik ve sitrik gibi önemli doğal asitler içerir ve aynı tanenlerle birlikte, bu asitler bağırsaklarda çürüme ve fermantasyon sürecini durdurur, şişkinlik, şişkinlik hissetmez ve bağırsakların doğal temizliğine ve restorasyonuna katkıda bulunur. Sağlıklı bir bağırsak uzun ömürlülüğün ve sağlığın anahtarıdır. Pektin sayesinde, elmalar çok hafif ve kesinlikle güvenli bir müshil görevi görür. Kabızlığı önlemek için, sabahları aç karnına bir veya iki ekşi elma yemek en iyisidir. Dahası, elmaların madde içerdiği kanıtlanmıştır bağırsaklarda ve karaciğerde kanser hücrelerinin büyümesini durdurur. Bağırsaklarla ilgili problemlerle, aç karnına 1-2 elma ek olarak, gün boyunca 1-2 elma yemek yararlı olacaktır.

Elmaların kilo kaybı için yararlı özellikleri
Elmalar düşük kalorili içeriğe sahiptir. 100 gr. Taze elma sadece 47 kcal içerir. Ürün pratik olarak yağ içermez, ancak bir elma tüketen bir kişinin uzun süre tokluk hissi vermesini sağlayan karbonhidratlar içerir. Kilo vermek isteyenler ve diyet yapanlar için harika. 100 gr. pişmiş elma neredeyse 66 kcal içerir ve ayrıca şekle zarar vermez. Ancak 100 gr. kurutulmuş elma 253 kcal, bu yüzden kilonuzu korumak istiyorsanız onlara dahil etmeyin. Kilo vermek için, oruç günlerini haftada 1-2 kez ayarlamalısınız ve ayda 1 kez önleme için yeterli olacaktır. Ve ayrıca bu nüansları bilmeniz gerekir:

Öncelikle hangi çeşitlerin sizin için doğru olduğunu belirlemeniz gerekir, çünkü yüksek asitlikle asitli çeşitlerin elmalarını yiyemezsiniz ve düşük asitlikle oldukça uygundurlar.
Rendelenmiş meyveler daha iyi emilir, ancak daha fazla besin içerdiğinden onları soymayın.
Diyette, taze elma yemek veya minimum ısıl işlemden sonra en iyisidir.

Elmaların karaciğer için faydaları
Elmalar bu organı temizler - elma yiyerek, karaciğeriniz için detoksifikasyon prosedürünü uygularız. Ayrıca, elmaların bağırsaklarda ve karaciğerde kanser hücrelerinin büyümesini durduran maddeler içerdiği kanıtlanmıştır.

Elmalar - sağlıklı dişler için
Yemekten sonra, özellikle karbonhidrattan bir elma yiyerek, plakları dişlerimizden temizleriz ve diş arası boşlukları temizleriz. Bu, dişlerimizi diş çürümelerinden korur. Tabii ki, elma bir diş fırçasının yerini tutmaz, ancak gün boyunca sert bir elma dişlerinizi fırçalama işini yapabilir.

Ve son olarak, elmalar sadece lezzetlidir. Elma yiyin ve sağlıklı olun!
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.