Brokolinin Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir? Brokoli Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

Brokoli sebzesinin kansere neden olan ajanları önleme, sindirimi geliştirme, kolesterol seviyelerini düşürme, vitamin ve mineral alımını maksimuma çıkarma özellikleri dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardır.

Brokolinin Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir? Brokoli Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?
15 Ocak 2021 - 20:26
Ayrıca alerjik reaksiyonların önlenmesine, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, cildin korunmasına, doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur, kan basıncını düşürür, iltihaplanmayı azaltır ve göz sağlığının korumanın yanı sıra görmeyi de iyileştirir.

Brokolinin Besin Değeri
Brokoli, diyet lifi ve triptofan gibi amino asitler bakımından zengindir. Aynı zamanda A vitamini, beta-karoten, lutein zeaksantin, tiamin, riboflavin, niasin ve pantotenik asitten oluşur. Ayrıca B6 vitamini, folat (B9 vitamini), C vitamini, E vitamini, B1 vitamini ve K vitamini gibi temel vitaminleri içerir. Bunun dışında kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi önemli mineraller içerir.

Brokolinin Kalori Değeri
100 gr brokoli yaklaşık 34 kaloriye sahiptir. Brokoli, lif içeriğiyle doygunluğu arttırmaya yardımcı olur ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.Brokolinin Faydaları Nelerdir? İnanılmaz 24 Fayda
Bu etkili sebzenin sağlığa faydalarına sırasıyla bir göz atalım;

Brokolinin Sindirime Faydaları
Bazı araştırmalarda, brokolinin bağırsak sağlığının korunmasına olan faydalarını ölçmek için hayvanlar üzerinnde çalışma yapılmıştır. Çalışmanın bir parçası olarak, bir grup brokoliyi normal beslenmelerinin bir parçası olarak uyguladıkları, kolit ve sızan bağırsak gibi sindirim sorunlarını, brokoli verilmemiş olanlara kıyasla daha iyi tolere edebildikleri görülmüştür. Böylece, lif içeriğinin sindirimi düzenlemede hayati bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır.

Fiber, kaempferol ile birlikte, mide astarını sağlıklı tutma ve bağırsaklardaki sağlıklı bakteri seviyelerini korumaya yardımcı olma eğilimindedir.

Kronik Hastalıkları Önler
Brokoli, kronik hastalıkların uzak tutulmasına yardımcı olan bazı fenolik bileşikler içerir. Bu, diyabet, astım, kalp hastalıkları ve diğer birçok ölümcül hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltır ve böylece ölüm oranını azaltır.

Brokolinin Karaciğer Sağlığına Faydaları
Yapılan araştırmalar, brokolinin karaciğerin çalışmasını en iyi seviyede tutmaya yardımcı olabileceği açıklanmıştır.

Beyin Sağlığını Geliştirir
Brokoli, K vitamini ve kolin bakımından zengin olduğu için bilişin ve hafızanın artmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, içindeki sulforaphane, Alzheimer’ın ve birçok nörodejeneratif hastalığın başlamasının önlenmesinde de yardımcı olabilir.

Brokolinin Saç Sağlığına Faydaları
Brokolide bulunan A ve C vitaminleri gibi besinler saçınızı parlak, kalın ve sağlıklı tutmak için mükemmeldir. Bu vitaminler aynı zamanda saçı doğal olarak nemlendirmek için kafa derisindeki sebum üretimini düzenleyerek kuru saç sorununu önlemeye yardım eder.

Antiinflamatuar Özellikler
Araştırmalar, brokoli çiçeklerinin güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu C vitamini, potasyum, magnezyum, sülforaptan, kaempferol gibi antioksidanlara sahiptir ve iltihabı önleme konusunda brokoli önemli bir besindir.

Brokolinin Yaşlanma Karşıtı Özellikleri
Brokoli, içinde bulunan nikotinamid mononükleotit (NMN) adlı bir bileşik yardımıyla yaşlanma süreciyle savaşır. NMN, metabolizmayı tetikleyen ve dolayısıyla erken yaşlanmaya yol açan genetik değişiklikleri önleyen bir bileşiğin üretimini teşvik eder. A vitamini, C vitamini ve kollajen gibi antioksidanlar da yaşlanmayı geciktirmede önemli rol oynarlar.

Diyabeti Kontrol Eder
Araştırmalar, brokoli filizlerinin tip 2 diyabetik hastalarda insülin direncini artırabileceğini öne sürüyor. Bu gıdadaki sulforaphane ve kaempferolün, Tip 2 Diabetes Mellitus şeker hastalarına sahip olanlarda kan şekeri seviyesini düşürme kabiliyetine sahip olabileceğini ve böylece kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Brokolinin Metabolizmaya Faydaları
Brokolinin içindeki lif, C vitamini, D vitamini, K vitamini, folat ve A vitamini gibi besin değerleri, vücudun metabolizmasını geliştirmeye yardımcı olur. Özellikle lif, yemek yedikten sonra metabolizma hızınızı artırabilir. Ayrıca, iyi miktarda diyet lifine sahip olması doygunluğu arttırır.

Cinsel Libidoyu Geliştirir
Brokoli vücudun organlarına kan dolaşımını artırabilir ve libidoyu iyileştirmeye yardımcı olur. Doğurganlığı artırabilen folat ve C vitamini içerir.

Brokolinin Antikanser Potansiyeli
Brokoli sebzesi kanser önleyici potansiyele sahiptir. Özellikle meme kanseri ve rahim kanseri için faydalıdır. 

Vücudu Detoksifiye Eder
C vitamini, kükürt ve amino asitlerin varlığı brokoliyi iyi bir detoksifiye edici yapar. Vücuttaki ürik asit gibi serbest radikallerin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur, böylece kanı temizler. Kaşıntı, kızarıklık, gut, artrit, romatizma, böbrek taşı, egzama gibi cilt hastalıkları ve cilt sertleşmesi gibi toksinle ilgili sorunları uzak tutar. Aynı zamanda alkali bir sebzedir ve vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

Brokolinin Cilt Bakımına Faydaları
Beta-karoten, A vitamini, B vitamini kompleksi, C vitamini, E vitamini, K vitamini, amino asitler ve folat gibi antioksidanlar sağlıklı ve parlak bir cilt için oldukça etkilidir.

UV Işınlarından Korur
Brokolinin içinde önemli miktarda bulunan, fito-besleyici olan glukoffanin, güneş ışığına maruz kalmanın olumsuz etkilerini tersine çevirmekle ilişkilendirilmiştir.

Brokolinin Mide Sağlığına Faydaları
Brokoli lif bakımından oldukça zengindir, bu da kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Çünkü neredeyse tüm mide rahatsızlıklarının kök nedeni kabızlıktır. Lif, suyu tutar ve sağlıklı bağırsak hareketlerini uyarır. İçinde bulunan magnezyum ve vitaminler asitliği azaltır, uygun sindirimi kolaylaştırır ve besinlerin diğer gıdalardan emilimine yardımcı olur. Bunun dışında, iltihabı azaltır ve mideyi yatıştırır.

Kalp Hastalıklarını Önler
Antioksidan glukophananın yanı sıra yüksek lif içeriği LDL veya kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalbin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, safranın azaltılması, kolesterol seviyeleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir flavonoiddir.

Brokolinin Göz Sağlığına Faydaları
Zeaksantin, beta-karoten ve fosfor gibi karotenoidler, A, B kompleksi, C ve E vitaminleri gibi diğer vitaminler oküler sağlık için çok faydalıdır. Brokoli içeriğindeki bu maddeler sayesinde gözleri maküler dejenerasyon ve katarakt riskine karşı korur. Radyasyonun yol açtığı hasarı onarır.

Amyotrofik Lateral Skleroz
Yapılan araştırmalar, brokolinin beta-karoten açısından zengin olduğunu ve tüketildiğinde yaklaşık yüzde 25 oranında daha az amyotrofik lateral skleroz (ALS) riski oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca, ALS'nin önlenmesinde de yardımcı olan omega 3 yağ asitleri içerir. Yapılan son araştırmalara göre, omega-3 yağ asitleri yönünden zengin beslenmek Lou Gehrig hastalığının başlama ihtimalini azaltabileceğini ya da geciktirebileceğini görülmektedir.

Bağışıklığı Artırır
Brokolinin mor ve yeşil rengi C vitamini, beta karoten, selenyum, bakır, kolin çinko ve fosfor gibi antioksidanlardan gelir. Bu bileşikler bağışıklık sistemi güçlendiricileridir ve birçok enfeksiyondan koruyabilirler.

Diş ve Kemik Sağlığına Etkileri
Brokoli, içeriğindeki kalsiyum, K vitamini, çinko, fosfor ve magnezyum ile diş ve kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olur. Özellikle çocuklar, yaşlılar, hamile veya emziren kadınlar için çok faydalıdır.

Gebelikte Fetal Gelişime Yardımcı Olur
Brokoli, hamile kadınlar için gerekli besinler yönünden zengindir. Proteinler, kalsiyum, vitaminler, antioksidanlar, demir ve fosfor içerir. Hamilelikte sık görülen kabızlığı da ortadan kaldırır. Folat içeriği, diyetlerinde folik asit eksikliği olan hamile kadınlar için önemli bir problem olan nöral tüp defekti gibi doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur.

Kan Basıncını Düzenler
Brokolide bol miktarda bulunan krom, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca, brokolideki besleyici potasyum miktarı vazodilatör görevi görebilir. Daha spesifik olarak, potasyum damarların ve kan damarlarının gerginliğini ve stresini gevşeterek kan akışını ve temel organların oksijenlenmesini artırmaya yardımcı olur. Magnezyum ve kalsiyum kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir. Felç veya kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.

Anemi İle Savaşır
Bu sebze, demir ve protein bakımından zengindir. Bu nedenle anemiye karşı mükemmel bir ilaçtır. Bakır, demir ile birlikte kırmızı kan hücrelerinin üretiminde bir diğer önemli mineraldir.

Brokolinin Yan Etkileri
Sağlık açısından oldukça faydalı olan brokolinin bazı yan etkileri vardır. Yaygın yan etkiler gaz, şişkinlik, karın ağrısı, alerjik reaksiyonlar ve deri döküntüleridir.

Brokoli Tüketmenin Riskleri
Kanı inceltme: Brokolideki K Vitamini antikoagülan ilacının etkisini engelleyebilir. Bir kan inceltici kullanıyorsanız, brokoli tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Hipotiroidizm: Yeşil sebzelerin aşırı tüketilmesi tiroid rahatsızlıklarını artırabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmanız önemlidir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.