Ekmek Yapımının Püf Noktaları

Başta kahvaltı olmak üzere her öğünde tüketmekten zevk duyulan ve kokusuyla bile iştahınızı açan ekmeğin onlarca çeşidi olsa da öğreneceğiniz birkaç püf noktasıyla hepsini en lezzetli şekilde yapabilirsiniz.

Ekmek Yapımının Püf Noktaları
16 Mart 2021 - 00:25 - Güncelleme: 24 Mayıs 2021 - 14:25
Özellikle evde kalmamız gereken bu dönemde gerek zaman geçirmek gerekse güvenle tüketebilmek adına ekmeğinizi kendiniz yapma isteğiyle tarif arayışına girmiş olabilirsiniz. Ekmek yapımı gayet temel ve basit malzemelerle kolaymış gibi görünse de mükemmel ekmeğinizi yapabilmek için bilmeniz gereken birkaç ufak tüyo var.

Ekmek Yapımının En Önemli Adımı: Mayalama
Maya, glikoz tüketimi sonucu ürettiği karbondioksit gazıyla ekmek hamurunun içerisindeki o boşluklu yapıları oluşturarak pofuduk görünümünü sağlayan ana malzemedir. Yani iyi kabarmış bir ekmek için en önemli adımlardan biri de kullandığınız maya çeşidi ve değişen ölçülerine göre işlem yapmak.

Marketlerde satılan bir paket yaş mayanın içeriği 42 gramdır ve bu yaklaşık 17 gram kuru mayaya karşılık gelmektedir.

Bazı maya çeşitleri için gerek olmasa da yaş mayanızı kullanmadan önce biraz su içerisinde çözerek aktif hale getirmelisiniz. Ekmeğiniz mayalanırken acele etmemeli, gerekli zamanı tanımalısınız ki bu da oda sıcaklığında en az 1 saat durması anlamına gelir. Bu bekleme esnasında üstü nemli bir bezle kapalı olmalı ve hava alması önlenmelidir.


 
Un Kullanımına Dikkat Edin
Reçetenize sadık kalarak hazırladığınız ekmek hamurunu yoğururken tezgâhı unlamanız gerekir fakat miktarı kaçırırsanız ekmek hamurunuzun içine geçen un tarifi bozar. Yanlış tarif de oldukça yanlış sonuçlara sebep olarak ekmeğinizi istediğiniz dokudan uzaklaştırır.


 
Ekmeği Hemen Dilimlemeyin
Ekmeğiniz fırından iştah açıcı kokular eşliğinde sıcacık ve taptaze çıkmış olsa da bu aşamada sabretmeniz gerekiyor. Ekmek de bazı diğer hamur işleri gibi piştikten sonra dinlenip kendini toplamalıdır. Dilimlemek için ekmeğinizin oda sıcaklığına ulaşmasına izin vermelisiniz. Sonrasında dilimleyip tükettiğinizde hâlâ taze ve lezzetli olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.