Duyguları Nasıl Yönetebiliriz? Duyguları Yönetmek

İnsanoğlunun en mükemmel yeteneklerinden birisi olan duygu dış dünyaya karşı gösterilen iç tepkileri yakından görme imkanı veriyor.

Duyguları Nasıl Yönetebiliriz? Duyguları Yönetmek
04 Nisan 2021 - 00:22
Birçok konuda aydınlanmayı, daha farkındalıklı olmayı ve sezgisel davranmayı beraberinde getiren duygular iyi yönetildiği takdirde mükemmel sonuçlar veriyor. Ancak günümüzde birçok kişi duyguları yönetmek ve onları doğru şekilde ifade etmek konularında sıkıntı çekiyor. Biz de sizin için detaylı bir araştırma yapıp duygularımız ne işe yarar, duyguları nasıl kontrol edebiliriz ve duygular konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir bu içerikte derledik.

Duygularımız Ne İşe Yarar?
İnsanoğlu evreni anlayış biçimine göre hayatını sürdüren canlılar arasında bulunur. Kendine özgü bilinci olması ve özgür iradesi sayesinde neredeyse dilediği her türlü şeyi hayata geçirilebilmesi en muazzam yetenekleridir. Duygularda tam olarak burada devreye girip dış dünyanın insanlar için iç dünyasında neyi temsil ettiğini gösteren araçlardır. Beynin hipotalamus bölgesinde üretilen kimyasallar sonucunda oluşan duygular herhangi bir olaya karşı gösterilen reaksiyonları ifade eder. Aslına bakarsanız duygular sadece ikiye ayrılır. Bunlardan birincisi iyi hissetmek diğeri ise kötü hissetmektir. Gerisi sadece nitelendirilmiş durumlar olup daha detaylı açıklama getirir. Buradan anlayabileceğiniz üzere duygularımız ne işe yarar sorusuna verilebilecek en iyi cevap iç dünyada neler olup bittiğini anlamamızı sağlar olacaktır.

Duyguları Nasıl Kontrol Edebiliriz?
Pek çok insan yaşamış olduğu olaylara duygularından dolayı temkinli yaklaşıyor. Özellikle geçmişte yaşanmış kötü tecrübeler insanın gelişmesini sağlayan birçok fırsatı engelliyor. Bir bakıma beynin geçmiş hatıraları çeşitli kimyasallar üreterek tekrardan hatırlaması olarak tabir edilen duygular kişilerin olaylara karşı anlamsız tepkiler göstermesine neden oluyor. Örnek olarak birçok kişi için korkulu rüya olan topluluk içerisinde konuşma özgüveni yüksek ve duyguları yönetmek konusunda başarılı olan kimseler için daha zevkli olabiliyor. Bunun temel nedeni örnekteki kişinin duygularını daha iyi bir şekilde yönetmesi ve kendisine hakim olmasıdır. Duyguları yönetmek konusunda bilinmesi gereken ilk şey ise oldukça basit yöntemlerle istenilen her duygu durumunu oluşturmadan mümkün olmasıdır.

Beynin hipotalamus bölgesinde üretilen kimyasallar sonucunda oluşan sezgisel ifade biçimi olduğu için duyguları kontrol etmek oldukça kolaydır. Yapılması gereken tek şey olumsuz duygular meydana geldiği takdirde nefes alıp alınan nefese odaklanmak olacaktır. Dikkatin çark ettirilmesi ile hipotalamus kimyasal üretemeyeceği için söz konusu duygular ortadan kalkacaktır. Bu sayede kişinin karar alması gereken durumlarda daha akılcı davranması ve duygularını yönetmesi mümkün olur.

Duygular Nasıl Yok Edilir?
Duygular nasıl yok edilir sorusu internet üzerinde en çok araştırılan konulardan biridir. Ancak duyguları yok etmek teorik olarak mümkün olmayıp sadece duyguları yönetmek geçerli bir yöntem olacaktır. Bir başka deyişle herhangi bir olaya, kişiye ya da duruma karşı oluşan duygular dikkatin başka yöne kaydırılması ile kolayca kontrol altına alınır. Bu sayede duyguları etkili bir şekilde yöneterek daha doğru kararlar almak ve hayatta daha tatmin edici yerlere ulaşmak mümkün hale gelir.

Duygular Nasıl Anlaşılır?
İnsanoğlu oldukça karmaşık ve mükemmel denilebilecek bir beyin yapısına sahiptir. Beynin yüzde 17'sini kaplayan diğer bütün canlılardan çok daha büyük olan ön beyin sayesinde görselleştirme yeteneği üst düzeydedir. Bu da beraberinde daha etkili düşünme kapasitesini getirip insanların şu anda yaşarken geçmişte yaşadığı olayları hazırlaması ya da gelecekte yaşaması muhtemel bile olmayan çeşitli senaryoları mümkün kılar. Ancak beyin bu senaryoların gerçek olup olmadığını ayırt edemez. Bir başka ifade ile insanların yaşamış olduğu duyguların büyük bir çoğunluğu sadece düşünce ile üretilir. Bunu test edebilmek için geçmişte yaşadığımız kötü bir olayı hatırlamak, o olayın bütün detaylarını gözünüzün önüne getirmek ve hisleri yeniden canlandırmak yeterli olacaktır. Oluşan senaryonun ürettiği kimyasalı yani hissi gördükten sonra duyguları yönetmek sizin için çok daha kolay hale gelecektir.

Günümüzde birçok insanın gece yatmadan önce ve kendisini meşgul edecek bir iş olmadığı zaman yaptığı da budur. Duyguları yönetmek de tam olarak burada devreye girip bu düşüncelerin farkına varmaktan geçer. Farkına vardığınız bu düşünceler üretilen duyguları geçmişteki bir olayı hatırlama ya da gelecek ile ilgili kaygılarınızı açıkça gösterir. Böylelikle birçok dini öğretinin, felsefenin, ideolojinin ve bilimsel çalışmanın göstermiş olduğu şimdiki zamanda yaşama olayı gerçekleşir. Kötü duygular içerisinde girdiğiniz zaman yapmanız gereken tek şey yaşamış olduğunuz olayın farkına varmak olacaktır. Bu duyguların düşünce ile üretilip üretilmediğini keşfetmek duyguları etkili bir şekilde yönetilebilen kişilerden olma ayrıcalığını sizlere sağlar.

Duyguları Yönetmek İçin Bilmeniz Gerekenler
Yukarıda bahsedildiği gibi duygular genellikle düşünce gücü ile üretilen kimyasallardır. Ayrıca beyin çok gelişmiş bir görselleştirme yeteneğine sahip olduğu için hissetme döngüsü bir o kadar kolaydır. Duyguları yönetmek ve kontrol altına almak istiyorsanız bilmeniz gereken ilk şey çevrenizin çok büyük katkısı olduğudur. Yani yakınlarınızda bulunan olumsuz insanlar kötü hissetmenize doğrudan katkıda bulunabilir. Diğer yanda izlemiş olduğunuz dram, gerilim, korku ve psikoloji filmleri kötü hissetmenizde büyük rol oynar. Sosyal medya, müzikler, kitaplar ve daha birçok kaynak gelişmiş empati yeteneğiniz sayesinde kötü hissetmenizi sağlar. Duygularını etkili bir şekilde yöneten insanlardan olmak istiyorsanız kesinlikle çevrenizin farkına varmalı, meydana gelen olayların gerçek mi yoksa zihinde mi üretildiğini keşfetmeli ve ne zaman kötü hissetseniz şimdiki zamana dönerek çevremizin farkına varmalısınız.

Evrenin bir dili olduğu ve uzun yıllardır yapılan bilimsel çalışmaların insanların hisleri ile kaderini belirlediği düşünülecek olursa biraz fedakarlık yapmak büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca bu konuda bilinçlenmek ve istediğiniz hayatı elde edebilmek için iyi hisler içerisinde olmak kaderinizin yöneticisi olduğunuz, özgür iradenizin bulunduğu ve düşünceler ile gerçekliğinizi değiştirdiği kanısını sizlere verecektir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.