Bilinçaltı Nasıl Yönetilir? Bilinçaltı Yönetimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde insanların en çok meraklı olduğu konulardan birisi bilinçaltını yönetmektir.

Bilinçaltı Nasıl Yönetilir? Bilinçaltı Yönetimi Konusunda Bilinmesi Gerekenler
04 Nisan 2021 - 00:18
Bilindiği üzere bilinçten yaklaşık bir milyon kat veriyi işleme kapasitesi olan bilinçaltı insanların hayatını doğrudan şekillendirir. Bu nedenle aynı koşullara veya sıkıntılara maruz kalan kişilerin hayatı yorumlama şekli tamamıyla farklı olur. Bilinçaltında kendisini iradeli, güçlü, disiplinli ve neşeli olarak nitelendiren kimseler hayata karşı daha dik bir duruş sergilerken korku dolu, depresyonda ve güçsüz kimseler de sıkıntılara yenik düşer. Yapılan araştırmalar neticesinde bilinçaltının gücü son zamanlarda oldukça popüler hale gelip önemi bir kez daha ispatlanmıştır. Biz de sizin için bu içerikte bilinçaltı nasıl yönetilir, bilinçaltı yönetme teknikleri nelerdir ve bilinçaltı yönetimi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir hepsini derledik.

Bilinçaltı Nedir?
Kişilerin farkında olmadan ve herhangi bir veri işlemeye ihtiyaç duymayan çalışan, kişinin yaşamı boyunca öğrenmiş olduğu bilgilere dayanarak hayatını şekillendiren bilinç kütüphanesine bilinçaltı ismi verilir. Eğer bilinç ve bilinçaltını bir örnekle açıklayacak olursak buzdağının görünen yüzünü bilinç suyun altında kalan kısmını ise bilinçaltı olarak nitelendirebiliriz. Bilinçaltının kendisine özgü bir aklı olmayıp telkinlere ve gizli öğrenmeye oldukça açıktır. Kişi doğduğu andan itibaren 7 yaşına gelene kadar şekillenen bilinçaltı sonraki yaşamın seyrinde büyük rol oynar.

Bilinçaltı Nasıl Çalışır?
Son zamanlarda yapılan araştırmalar açık bir şekilde gösteriyor ki bilinçaltı karar verme mekanizması olarak büyük önem arz etmektedir. Bir başka deyişle kişinin yaşamı boyunca edilmiş olduğu tecrübeler bilinçaltını şekillendirip geleceğinde büyük rol oynuyor. Karşısına çıkan fırsatlar, krizler ve karar gerektiren durumlarda bilinçaltı sonucu doğrudan etkiliyor. Hayatı boyunca kendisini şanssız olarak tanımlayan bireyler bilinç düzeyinde karşısına çıkan fırsatları algılayamadığı gibi çözümü oldukça basit olan problemlerde büyük sıkıntı yaşıyor. Kendisini güçlü ve şanslı olarak tanımlayan bireyler ise her türlü zorluğun üstesinden kolaylıkla geliyor. Bir başka deyişle hayatı algılamak olarak da tabir edilen bu durum kişinin kaderini doğrudan belirliyor. Bilinçaltı nasıl çalışır sorusuna kısa bir cevap verilecek olursa kişinin geçmiş yaşamından öğrenmiş olduğu bütün tecrübeler, hayata bakış açısı ve onu yorumlama şekli diyebiliriz.

Bilinçaltı Nasıl Yönetilir?
Bilinçaltı nasıl yönetilir konusuna girmeden önce bilinmesi gereken ilk şey beyin dalgalarıdır. Sizin de bildiğiniz gibi insan beyni 5 farklı dalga boyunda çalışıp bunlar gama, beta, alfa, teta ve deltadır. Gama beyin dalgası beynin en aktif ve en uyanık olduğu zaman olup savaş veya kaç sinir sistemini tetikleyen durumlarda meydana kendisini gösterir. Beta beyin dalgası ise gündelik yaşamda sıkça analiz yapan ve olayları yorumlayan beyin dalgasıdır. Alfa beyin dalgası bilinçaltına girişin kapısı olup bilincin devre dışı bırakıldığı senaryodur. Teta ve delta ise hipnoz uzmanlarının bereketli topraklar olarak nitelendirdiği ve bilinçaltına istenilen bütün bilgilerin kolaylıkla işlendiği ya da silindiği bölümdür. Bilinçaltı yönetimi de tam olarak alfa beyin dalgasından sonra başlar. Hatta bu nedenle insanların gündüz vakti bilincinin açık olduğu zamanlarda telkin yapmaları yanlış olarak nitelendirilir. 

1- Telkin Yöntemi
Bilinçaltı nasıl yönetilir konusuna devam edecek olursak kullanılabilecek ilk yöntemin telkin olduğunu söyleyebiliriz. Telkin bir ifadenin sürekli tekrar edilme yöntemi ile kişinin bilinçaltına işlenmesidir. Telkin yönteminin başarılı olabilmesi için bilincin devre dışı bırakılıp uykulu hale geçilmesi şarttır. Sürekli analiz eden ve gün içerisinde yüksek sıkıntı yaşayan kimselere uyku haline geçmeden telkin yöntemine başvurması doğru olmayacaktır.

Bilinçaltı yönetimi konusunda oldukça iyi sonuçlar getiren telkin ilk olarak kişinin uykulu hale girmesi ile başlar. Bunun için yapılması gereken şey gece uyumadan hemen önce ve sabah uyandıktan hemen sonra çelişki yaratmayacak ifadeler kullanarak sesli bir şekilde telkin yapmak olacaktır. Gün sonunda vücut yorgun olduğu için genellikle uyku öncesinde bilinç geriye çekilerek beyin alfa dalgasına girer. Bu sayede bilinçaltını işlemek mümkün hale gelir. Sabah uyandıktan hemen sonra ise beyin hala alfa dalga düzeyinde olacağı için telkin yöntemini kullanarak bilinçaltı yönetilebilir.

2- Görselleştirme Yöntemi
Bilinçaltı yönetimi konusunda uygulanabilecek bir diğer etkili yöntem ise görselleştirme tekniğidir. İnsanoğlu limbik beyne sahip ve görselleştirme yetkinliği oldukça gelişmiş olduğu için beyin hayal ile gerçeklik arasındaki farkı algılayamaz. Bu konuda geçmişte yaşanan olayları akla getirmek ve bunun neticesinde sinirlenip, öfkelenme örnek olarak gösterilebilir. Kötü senaryoları kullanmak yerine bilinçaltını yönetmek için görselleştirme yöntemi tercih edilebilir. Tarihte yaşayan neredeyse bütün büyük isimler bu yöntemle kullanıp hedeflediği şeylere ulaşmışlardır.

Görselleştirme tekniği tıpkı telkin yöntemi gibi olup gece yatmadan önce ve sabah uyandıktan hemen sonra yapılması gerekir. Bilinci henüz aktif olmadığı bu vakitlerde yeni nöron ağları işlemek ve kişinin karakterini yeniden şekillendirmek mümkün olacaktır. Yapılması gereken şey sonucu hayal etmek, bu durum neticesinde nasıl hissedeceğini belirlemek, buna uygun bir duygu durumuna girmek ve gerçekleştiği için teşekkür etmek olacaktır. Örnek verilecek olursa okulda oldukça başarısız olan bir öğrenci ele alınabilir. Bu öğrenci gece yatmadan önce yüksek notlar aldığını, çok emek gösterip ders çalışacağını, ailesinin ve öğretmenlerinin kendisini tebrik ettiğini ve de bu yüzden gururlu hissettiğini görselleştirebilirse bilinçaltı da bu doğrultuda çalışacaktır.

Bilinçaltı Yönetiminde Bilinmesi Gereken Şeyler
Bilinçaltının kendisine özgü bir aklı olmayıp bir kütüphane olarak nitelendirilebilir. O kütüphaneye nelerin koyulup nelerin konu olmayacağı tamamen kişinin kendi inisiyatifine kalmış bir durumdur. 
Telkin yöntemi bilinç açıkken uygulanmaya çalışılırsa ters tepecektir. Bunun nedeni bilincin telkin ile bilinçaltına işlenmek istenilen duruma karşı çıkmasıdır. Örnek verilecek olursa hayatı boyunca fakir olmuş bir kişi gündüz vaktinde analiz eden beta beyin dalgasındayken “ben zenginim” gibi bir ifade kullanacak olursa bilinci “hayır değilsin” diyecektir. Bu nedenle telkin yapılırken bilinci devre dışı bırakacak uyku haline geçme ve çelişki oluşturmayan “zenginlik” gibi ifadeler kullanma başarılı sonuçlar getirir.
Bilinçaltı yönetimi sabır ve emek isteyen bir konudur. Birkaç günlük çaba ile sonuç almak neredeyse her işte olduğu gibi mümkün değildir. Ancak düzenli ve istikrarlı bir çalışma ile mucizeler yaratması oldukça sık görülen bir durumdur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.