Duvar Boyamanın İpuçları

Duvar zeminine boya uygulamak, dayanıklı olan beton zemine güzellik ve derinlik katarak bakımını daha da kolaylaştırabilir.

Duvar Boyamanın İpuçları
26 Şubat 2021 - 01:18
Duvar zemininiz zaten iyi durumdaysa, dayanıklı ve çarpıcı yeni bir duvar görünümü elde etmek için yeni bir kaplamaya sadece birkaç kolay adım uzaktasınız.

Duvar Boyama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Duvar boyamanın en popüler yolu, asit içerikli akrilik veya su bazlı renklerdir. Daha uzun ömürlü olduğu ve daha iyi göründüğü için asit boyama tavsiye edilir. Bununla birlikte, asit boyanın dezavantajı, biraz öngörülemez olabilmesidir.

Asit duvar boyası, kimyasal bir reaksiyonla renk üretir. Sonuçlar kısmen seçtiğiniz renge ve ne kadarını uyguladığınıza, ancak aynı zamanda betonun kendisine, konumuna, yaşı ve mineral bileşimine bağlıdır. Elde ettiğiniz renk, elde etmeyi beklediğinizden oldukça farklı olabilir ve uyguladıktan sonra rengi çıkarmanın bir yolu yoktur. Tek seçeneğiniz, etkiyi yoğunlaştırmak için daha fazla renk eklemektir. 

ADIM 1: Yüzey Hazırlığı
Duvarı başarılı bir şekilde boyamak için ilk adım, yüzeyin yapışkan kalıntısı, dökülen boya ve benzeri kalıntılardan arınmış olduğundan emin olmaktır. 

Betonu su çözeltisiyle fırçalayın. İnatçı lekeleri bir yağ çözücü veya kimyasal boya çıkarıcı ile iyice fırçalayın. 

Duvar yüzeyinizi hazırlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:
• Yeni duvar yüzeyleri, işlem uygulamadan önce en az dört hafta önce bitmiş olmalıdır. 
• Eski duvar yüzeylerdeki tozu, kiri ve kalıntıları temizlemek için basınçlı bir yıkayıcı kullanın. 
• Temizlemek için muriatik asit kullanmayın. Bu asit, mineralleri giderir ve potansiyel olarak daha koyu renkler ve lekeler oluşturabilir.
• Eşit şekilde renklendirilmiş duvar yüzeyi elde etmek için beton döşemenizin düz olmayan kısımlarınızımparalamaktan korkmayın.

ADIM 2: Döşemenizi Bantlayın
Lekelenmek istemediğiniz yer döşemelerinizi bantlayın. Bunu çok dikkatli yapın, çünkü boya istemediğiniz bir yere düşerse lekeyi çıkarmak imkansız olabilir.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak lekelenmesini istemediğiniz yüzeyleri korumak için maskeleme bandı ve suya dayanıklı kaplama malzemesi kullanabilirsiniz. Temiz kenarlara veya daha karmaşık stillere sahip olmak istediğiniz alanlara maskeleme bandı üzerine koli bandı döşeyerek boya akmasını önleyebilirsiniz.

ADIM 3: Uygulamadan Önce Boyaları Test Edin
Boyanın nasıl görüneceğine dair bir izlenim edinmek için, göze çarpmayan bir köşede veya duvar yüzeyinin uzak bir kenarı boyunca test edin. Çıkan görüntüyü sevmediyseniz, lekeyi seyrelterek veya yoğunlaştırarak uygun şekilde ayarlayın.

ADIM 4: Boyayı Uygulayın
Artık boyayı uygulamaya hazırsınız. Buradaki amaç, eşit kapsama sağlamaktır. Bu amaçla birçok kişi bir püskürtücü kullanmayı tercih etmektedir.

İşte, duvar boyarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:
• Düz bir kat için duvar asit boyası uygularken özel bir püskürtücü kullanın.
• Daha küçük alanlara boya uygulamak için bir boya rulosu veya boya fırçası kullanın.
• Örtüşen bir püskürtme kalıbı kullanarak ıslak bir kenar sağlayın.
• Gerektiğinde fazla sıvıyı toplamak ve kalıntıları gidermek için bir vakum kullanın. 
• Püskürtmeden sonra yüzeyin hiçbir kısmının daha koyu veya daha açık görünmemesini sağlamak için bir atölye süpürgesi kullanın. Gerekirse, süpürgenin bıraktığı izleri ortadan kaldırmak için tekrar boya püskürtün.

ADIM 5: Yeterli Kuruma Süresine İzin Verin
Renk tablosundaki farklı lekeler ve farklı lekelerin doğru şekilde ayarlanması farklı süreler alır; seçilen üründeki etikete bakın. Leke koyulaşırken kimyasal reaksiyon devam eder. Sadece zemini su ve deterjan (ve bazen de kabartma tozu) solüsyonunda yıkayarak nötralize ettiğinizde durur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.