Diş Hekimi Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Ağız sağlığı, genel sağlığımızın en önemli parçalarından biri olarak görülmektedir. Önem taşıyan ağız sağlığının en aşılayamayan korkusu diş hekiminin korkusudur.

Diş Hekimi Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?
26 Şubat 2021 - 01:15
Bu yaygın korku, ağız sağlığınızla ilgili olan endişelerin bir dizi duygudan ve gençliğinizde diş hekiminde yaşamış olabileceğiniz potansiyel kötü deneyimlerden kaynaklanabilir. Kimi insanlar için bu tür korkular dentofobi (odontofobi olarak da bilinmektedir) şeklinde kendini gösterebilir. Diş hekimi korkusu, diğer fobiler aşırı veya mantıksız bir korku olarak tanımlanır. 

Korku ve Fobi
Korkular ve fobiler, genel olarakbirbirleri ile kıyaslanarak tartışılır, ancak bu iki zihin durumu arasında birkaç belirgin farklılıklar vardır. Korku, kaçınmaya neden olabilecek güçlü bir hoşnutsuzluk dürtüsüdür, ancak korktuğunuz şey kendini gösterene kadar daha önceden düşünebileceğiniz bir şey değildir.

Fobi ise çok daha güçlü bir korku şeklidir. Fobiler, bir tür anksiyete bozukluğu olarak kabul edilir. Aşırı sıkıntıya ve kaçınmaya neden olduğu bilinmektedir. Öyle ki bunlar, günlük yaşamınıza müdahale eder.

Fobinin bir başka özelliği de gerçekte size zarar verebilecek bir şeyin olmaması durumudur, ancak bunun olacağını hissetmekten kendinizi alamazsınız.

Diş hekimine gitme bağlamında uygulandığında korkmak, gitmekten hoşlanmadığınız ve randevularınızı gerekene kadar ertelediğiniz anlamına gelebilir. Temizlik ve diğer prosedürler sırasında kullanılan malzemelerin hislerinden ve seslerinden hoşlanmayabilirsiniz, ancak yine de bunlara katlanıyorsunuz. Buna karşılık dentofobi, diş hekiminden tamamen uzak durmayı seçeceğiniz kadar şiddetli bir korku oluşturabilir. Diş hekiminden sadece söz edilmesi ya da düşüncesi bile, kaygı oluşumuna neden olabilir. Kabuslar ve panik ataklar da meydana gelebilir.

Diş Hekimi Korkusunun Nedenleri
Diş hekimi korkusu, genellikle olumsuz geçmiş deneyimlerden kaynaklanır. Çocukken diş hekiminden korkmuş olabilirsiniz. Bu duygular, siz büyüdükçe üzerinize yapılıp kalmıştır.

Kimi insanlar, diş hekimlerinin ve diş sağlığı uzmanlarının, diş temizliğinde ve muayenelerde kullandıkları aletlerin seslerinden de korkarlar. Bu nedenler, bunları düşünmek de çoğu zaman korkuları yanında sürükler.

Tanım gereği fobi, aşırı bir korkudur. Bu durum, geçmişte yaşanan olumsuz bir deneyime de bağlanabilir. Belki bir diş hekimi muayenehanesinde ağrı, rahatsızlık veya genel bir empati eksikliği yaşadınız ve bu, gelecekte başka bir diş hekimiyle görüşmeye karşı önemli bir isteksizlik yarattı.

Önceki deneyimlere bağlı olan korku ve fobilerin dışında, ağız sağlığınızla ilgili endişeleriniz nedeniyle bir diş hekimi korkusu yaşamak da son derece mümkündür. Belki bir diş ağrınız ya da diş eti kanamanız var. Belki birkaç ay ya da yıldır dişçinin yolunu tutmadınız ve kötü haberler almaktan çekiniyorsunuz. Bu endişelerden herhangi biri, dişçiye gitmekten kaçınmanıza neden olabilir.

Sakin Kalmak İçin İpuçları
Korkunuzla tam anlamıyla yüzleşmeye hazır olun ya da yavaş yavaş diş hekimini görmek için maruz kalma terapisine hazır olun. Aşağıdaki ipuçları, randevunuz sırasında sakin kalmanıza yardımcı olabilir:
• Sabah saatlerini tercih ederek, günün daha az yoğun bir saatinde diş hekimine görünün. Sabah erken saatlerde daha az insanla karşılaşacaksınız ve endişenizi tetikleyebilecek, ses çıkaran daha az araçla karşılaşacaksınız. Ayrıca, diş hekiminizi ne kadar geç görürseniz, endişeleriniz beklediğiniz zaman içerisinde o kadar çok şiddetlenecektir.
• Rahatlamanıza yardımda bulunması için gürültü önleyici kulaklıklar kullanabilirya da müzik dinleyebilirsiniz. 
• Randevunuz esnasında bir arkadaşınızdan ya da sevdiğiniz bir yakınınızdan size eşlik etmesini rica edin.
• Sinirlerinizi yatıştırmak için derin nefes alma ve diğer meditasyon alternatiflerini uygulamaya çalışın.
• Her şeyden önce, ziyaretiniz esnasında herhangi bir noktada ara vermeniz gerektiğinde bunun sorun olmadığını ve diş hekimine bildirebileceğinizi bilin. Ne zaman durmaları gerektiğini bilmeleri için diş hekiminizle vaktinden önce bir "sinyal" oluşturmanız, sizin için faydalı olabilir.

Daha sonrasında, kendinizi hazır hissettiğinizde diş hekimi ziyaretinize devam edebilir ya da daha iyi hissettiğiniz başka bir gün tekrar ziyaret edebilirsiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.