Dünyanız Kaos Olduğunda İç Huzuru Nasıl Bulunur?

Dünya karmakarışık olabilir, ancak iç huzur sadece birkaç odaklanmış adım ötede.

Dünyanız Kaos Olduğunda İç Huzuru Nasıl Bulunur?
06 Mart 2021 - 00:32
Çok fazla stres yaşamış, bunalmış veya kaotik bir ortamda gezinmeye teşebbüs etmiş herhangi biri, size "sakin ol" kelimelerini duymanın işe yaramadığını, canınızı yaktığını söyleyebilir. En iyi niyetle söylendiğinde bile, iç huzuru bulmanın "sakinleşmek" kadar kolay olduğu fikri, ileriyi göremez ve yanlıştır, ancak dünya etrafınızda kontrolden çıkmış gibi görünürken iç huzuru nasıl bulacağınızı öğrenebilirseniz. Basitçe "sakinleşmekten" çok daha fazlasını gerektiren bir beceri ile en yoğun koşullar altında nötr olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Uzmanlar, “İç huzur, sizi rahatsız eden ve kendinizden şüphe duymanıza ya da kötü düşünmenize neden olan o içsel eleştiriyi yatıştırmaktır’’ diyor.

Özellikle dünya küresel bir pandeminin sonuçlarına katlanmaya devam ederken, yüksek bir hedef gibi görünüyor, ancak koşullar ne olursa olsun iç barışın ulaşılamaz olmadığını hatırlamak önemlidir. Tek gereken biraz pratik, biraz farkındalık ve çok fazla adanmadır.

Kıtlık Zihniyetinizi Ortadan Kaldırın
Uzmanlara göre kıtlık zihniyeti, birçok insanın iç eleştirmenini susturmakta zorlanmasının ana nedenidir. Uzmanlar, "Kıtlık zihniyetine sahip insanlar korkuya dayalı kararlar verirler" diyor. Kıtlık zihniyeti, hiçbir zaman yeterli olmayacağına dair bir inançtır. Bu nedenle insanlar, şu anda doğru seçenekler olmasalar ve gelecekte daha iyi seçenekler sunsa bile, kendilerine hemen sunulan seçeneklere atlarlar.

Uzmanlar, “Kıtlık zihniyetine sahip insanlar korkuya dayalı kararlar verirler” diyor. "Bu olumsuz düşünce kalıbını kırmak zor olabilir." Kendinizi bir karar vermeye atlarken bulduğunuzda dikkatli olmak önemlidir. Durun, size sunulan tüm bilgiler verilen doğru karar olup olmadığını kendinize sorun ve her zaman köşede başka bir fırsat olduğunu kendinize hatırlatmaya çalışın.

İçinizdeki Eleştirmeni Susturun
Ne zaman bir karar verirseniz batırdığını söyleyen o sesi duyuyor musunuz? Evet, o sesi köşeye koymanın zamanı geldi. Uzmanlar, "Zihninize olumsuz bir düşünce geldiğinde, ona olumlu bir düşünce katarsınız," diye belirtiyor. Bu yüzden, işte berbat ettiğiniz tüm zamanları düşünmeye başlarsanız, arkadaşlıklarınızı sürdürmede ne kadar iyi olduğunuzu hatırlamaya çalışın. Olumsuz düşünmeyi durdurma uygulaması gerçekten pratik yapmanız gereken bir şeydir.

Bir Maraton Olduğunu Unutmayın
İç huzura ulaşmak, bir şeyleri değiştirmek, birkaç gün meditasyon yapmak veya farkındalık pratiği yapmak kadar kolay değildir. Devam eden bir çabadır ve tutarlılık gerektiren bir davranış biçimidir. Uzmanlar bu konu ile ilgili "Kesinlikle evrimsel bir süreçtir" diyor. Muhtemelen iç huzura kavuştuğunuzu hissettiğiniz aşamalardan geçeceksiniz. İnsanların iç huzur yolculuklarının farklı noktalarında olduğunu da fark edebilirsiniz. Bunun sizi caydırmasına izin vermeyin.

İç huzura ulaşmak, her kişi için ayrı olan ve masaya ne getirdiğinize büyük ölçüde bağlı olan benzersiz bir süreçtir. Bununla birlikte, bunun herkes için ulaşılabilir bir hedef olduğunu unutmamalı, bu yüzden cesaretiniz kırılmamalıdır. Duygusal açıdan en dengeli bireylerden bazıları gerçek zorluklar yaşar, ancak zihniyetleri üzerinde çalışmak, beyinlerini ve bedenlerini sakinleştirmenin yollarını bulmak ve sürekli olarak kendilerini iyileştirmek adına çalışmak için zaman ayırdılar. Biraz zaman alabilir, ancak sonunda oraya varacaksınız. Ve sıkı çalışmaya değecek.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.