Adet Döneminde Ağrı Kesici Niyetine Meyan Kökü

Regl döneminde bütün kadınların şikayet ettiği sancılardan kurtulmak için tükettikleri meyan kökü nedir, yararları nelerdir? Bu makalede bulabilirsiniz.

Adet Döneminde Ağrı Kesici Niyetine Meyan Kökü
05 Şubat 2021 - 13:30
Meyan Kökü Hakkında Bilgi
Meyan kökü hakkında bilgi verelim biraz. Yıllardan beri mısırlılar, Çinliler gibi birçok ülke tarafından kullanılmış olarak bilinen meyan kökü Avrupa’nın her yerinde doğada yetişir. Özelikle Çinli doktorlar meyan kökünü sık sık kullanır. Diğer bitkilerle karıştırarak  kullanılıyor. Haziran aylarında sarı veya mavi renkte açılan çiçek yaklaşık 2 cm olan bitkiye meyan kökü denir. Yaprakları parçalı şeklindedir. Meyan bitkisi Türkiye de 6 çeşit bulunur. Türkiye’nin Doğu ve Güney Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetişir. Köklerinin bazıları acı bazıları tatlıdır. Bitki kökleri olarak kullanılmakta olan meyan kökü kabuğu soyulup veya soyulamadan da güneşe bırakarak piyasaya sürülüyor. Köklerinde ki miktar yetiştirilen ortama göre değişebilmektedir. Birleşiminde rezin, nişasta, glisirrizin bulunmaktadır.

Meyan Kökün Yararları
Meyan kökü yararları birçok hastalığa çözüm bulmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak;
- Meyan kökü biyolojik açısından aktif bir bitkidir. Mide ağrımasıyla ilgili oldukça etkili bir bitkidir. Anti-ülser ilaçlarında bilinir. Mide hastalıklarda gastritte aşırı derecede etkilidir.
- Bir başka hastalığı ise cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Cilde yaşanan aknelerin tedavisinde kullanılır.
- Verimsiz topraklarda yetişen meyan kökü dünyada birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi özelliklede SARS hastalığına çözüm olarak bilinmektedir.
- Ateş düşürücü etkisinden ziyade karaciğerin süzmesinde de yararlıdır. Karaciğer hastalıklarında meyan kökü etkisi kanıtlanmıştır. Meyan kökü göğüs yumuşatıcısı veya öksürük kesmesi gibi yararları vardır.
- Kanser önleyici olması da yardımcı olur. Öksürük, astım, hepatitler veya yiyecekte zehirlenme olarak da kullanılır.
- Bağırsak iltihabı, kas zayıflıkları veya soğuk algınlığı gibi hastalıkları tedavi eder.
- Adet döneminde ağrı kesici niyetine kullanılan meyan kökü oldukça yararlıdır.

Meyan Kökünün Kalori Değeri
Meyan kökünün kalori değeri herkes için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Meyan kökünün 100 gram 330 kaloriye denk gelmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre meyan kökü 400 gr kullanarak günlük olarak içilmesi her hangi bir yan etkisi görülmeden yağ oranın azaldığını tespit edilmiştir. Bunun nedeni meyan kokusunun doyurucu yada iştah açılmasına yardımcı olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.