Dünya Şifre Günü

Dünya Şifre Günü her sene Mayıs ayının ilk Perşembe günü kutlanır. Dünya şifre gününün amacı nedir ne için kutlanır daha fazla bilgi için makalemizi okuyun.

Dünya Şifre Günü
07 Mayıs 2021 - 13:35
Teknoloji devi Intel firması tarafından düzenlenen bu etkinlik kapsamında şifre belirlemeye ilişkin birçok önemli bilgi kullanıcılara aktarılır.

Dünya Şifre Günü'nün Amacı
Toshiba, Mircrosoft ve Dell gibi firmaların desteklediği bu özel etkinliğin amacı kullanıcılara şifrelerini değiştirme ve güncel tutma alışkanlığı kazandırmaktır. Dünya Şifre Günü her senenin Mayıs ayına denk gelen ilk Perşembe günü kutlanır. İnternet ortamında kullanıcıların güçlü şifre belirlemelerine yönelik önemi belirtmek de günün amaçlarından bir tanesidir.

Güçlü Şifre Oluşturma
İnternet ortamında ve çeşitli uygulamalarda kişinin kendi kişisel bilgilerini girerek oluşturduğu hesapların şifrelerini güçlü modda kullanmak oldukça önemlidir. Güçlü bir şifre oluşturmak için;

Şifrenin en az 12 karakterden oluşması
Sözlüklerde bulunan sözcüklerin kullanılmaması
Büyük harf, rakam, sembol ve küçük harf kullanılması
İki faktörlü kimlik doğrulamanın aktif edilmesi gibi etmenler uygulanmalıdır.

Eski Şifreyi Kontrol Etme
Yeni bir şifre oluşumuna geçilmeden önce eski şifrenin kontrol edilmesi gerekir. Her sene yapılan bu etkinlik kapsamında kullanıcıların sosyal medya ve internet tabanlı web sitelerinde şifrelerini değiştirmeleri istenir. Ancak şifre değişimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir husus olarak, eski şifreyi tekrar eden yeni bir şifrenin oluşturulmaması sağlanmalıdır.

Tahmin Edilemez Şifre Oluşturma
Web tabanlı sitelerde ve sosyal medya uygulamalarında şifre seçimi yapılırken, şifrenin yakın çevre tarafından tahmin edilemez olması gerekir. Evlilik tarihi, doğum tarihi, bebeğin doğum tarihi vb. şifreler tahmin edilebilir şifrelerdir. Bu nedenle hesaplara şifre koyulurken özel gün tarihlerinden uzak durulması tavsiye edilir.

Dünya Şifre Günü'nde Şifre Değiştirme
Kullanıcıların mevcut şifrelerini her sene değiştirmeleri amacı ile Intel tarafından oluşturulan bu özel günde, şifrelerin değişimi için harekete geçilmesi amaçlanmıştır. Uzun şifrelerin belirlendiği, kullanıcıların kendilerini ve bilgilerini koruma altına aldıkları daha güvenilir bir internet için Dünya Şifre Günü düzenlenmiştir. Intel'in yanı sıra pek çok teknoloji firması da bu günü destekleyici metinler paylaşır. Şifreleri değiştirmek için uygulanması gereken adımlar ile bu özel güne katılım sağlamak mümkün olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.