Dünya'da Olduğuna İnanamayacağınız İlginç Yerler

Pek çok ülkeyi pek çok şehri pek çok gölü denizi okyanusu derken sınırsız yer besleyen bir dünyamız var.

Dünya'da Olduğuna İnanamayacağınız İlginç Yerler
18 Nisan 2021 - 07:54
İçinde bulunduğumuz gezegen içerisinde pek çok güzellik barındırıyor. Yüzlerce ülke ve yüzlerce iklim de ömrümüz boyunca görmek isteyeceğimiz güzellikleri barındırıyor. EE tabi gezegenimiz koskoca olunca içerisinde anlam veremediğimiz doğa olayları ve çeşitli ilginç oluşumlar da çıkmıyor değil. Dünyanın çeşitli noktalarından var olduğuna inanamayacağınız yerleri sizin için derledik.

Şeytan Kazanı Şelalesi
Minnesota’nın ilginçlikleri bitmiyor. Dünya’nın yüzölçümü bakımından en büyük tatlı su gölü olan Superior Gölü’nün kuzey kısmına dökülen, kaybolan nehir olarak da anılan Brule Nehri, irili ufaklı pek çok şelaleye ev sahipliği yapıyor. Bu şelalelerden biri döküldüğü noktada ikiye ayrılıyor. Evet buraya kadar her şey normal. Bir tarafı olması gerektiği gibi aşağıya doğru akıyor ve Süperior Gölü’ne doğru ilerliyor. Diğer taraf ise kayaların içinde bir deliğe akıyor ve sonrası..

İşte sonrasını kimse bilmiyor.

Bilim adamları dahil pek çok kişi şeytan kazanının sırrını çözebilmek için çalışıyor. Buraya şimdiye kadar ping pong topları, gps cihazı, boya vb. şeyler döküldü ve bunların nereden çıkacağı gözlemlendi. Ancak hiçbir sonuç yok. Yapılan son araştırmalar nehrin suyunda bir eksiklik olmadığını gösterse de dökülen boya ve onca cismin ortaya çıkmaması akıllarda hala soru işareti bırakmakta.

Shanay Timpishka – Kaynayan Nehir
Karşınızda dünyanın kaynayan tek nehiri. Peru Amazon Ormanı derinliklerinde keşfedilen bu nehir bilim adamlarını yine kızdırdı. Bilim, bir nehrin bu kadar sıcaklığa ulaşmasının mümkün olmadığını söylüyor. Nehir ise 91 santigrat derecesiyle bilime kafa tutar nitelikte. Peru'nun yoğun ormanlarının içerisinde bulunan Kaynayan nehire dalmayı aklınızdan bile geçirmeyin! Buradaki su sizi içten dışa pişirecek kadar sıcak. Bu suyun yer altı fay hatlarında iyice ısındıktan sonra tekrar yüzeye itilerek bu kadar sıcak olduğu düşünülüyor. Nehire düşen bir canlının kurtulması neredeyse mucize. Kaynayan Nehir amazon yerlilerine göre kutsal bir yer ve yerel şamanlar suların iyileştirici güçleri olduğuna inanıyor. Burayı inceleyen araştırmacılar böyle bir yerin var olduğuna inanmakta güçlük çekiyor. Ancak kanıtlarla tartışmak da manasız.

Taos’un Uğultusu
Şimdi sizi rahatsız eden bir ses düşünün. Bu her şey olabilir. Ve şimdi bu sesin 30 yıldır devam ettiğini düşünün. Bu sizi çılgına çevirebilir. Taos uğultusu da 1990'lardan beri buradaki insanları rahatsız eden ve durmaksızın devam eden bir sestir. Kimse ne olduğunu, nasıl olduğunu veya nasıl başladığını bilmiyor. Gerçek olduğuna çoğu kişi inanmayabilir. Ancak burayı terkeden Taos halkından kişilere soracak olursak bunun gerçek olduğuna hiçbir şüphe yok. Bu uğultunun en garip yani herkes tarafından duyulamaması. Araştırmalar, Taos'taki insanların sadece %2'sinin bunu duyabildiğini gösteriyor. Ve bu olayın gizemini daha da artırıyor. Bilim adamları bu Meksika kasabasında çok zaman geçirdiler, ancak yine de bir açıklama bulmak zor. Sebebinin doğaüstü olduğuna inananlar bile var. Taos uğultusu bir zamanlar X-Files'da ve diğer bilimkurgu TV şovlarında yer aldı. Bilim adamları bu problem üzerine uzun süredir kafa yoruyor. Ancak şuan çözülmesi imkansız gibi duran bir muamma olarak sorun devam etmekte.

Çifte ağaç
Turistler, İtalya'nın ünlü Çifte Ağacı'nı görmek için Piedmont'a akın ediyor. Burada - Grana ile Casorzo arasında bir dut ağacının tepesinde bir kiraz ağacı büyüyor. Bilim, böyle bir şeyin mümkün olmaması gerektiğini öne sürse de gerçekler itiraz edilemez bir şekilde ortada.Bu aslında oldukça anormal bir durumdur. Bir ağacın diğerinin üzerinde büyümesi bir seviye normaldir. Daha önce dünyanın farklı bölgelerinde bunun örnekleri görülmüş. Ancak bu tür durumlarda büyüme sınırlı olma eğilimindedir. Ya ağaçların hiçbiri büyüyemez ya da oldukça sınırlı bir boyda kalırlar. Bu ağaç bilime meydan okur nitelikte ve her şeyin mümkün olduğunun kanıtı. Uzun zaman önce bir kuşun, tepeden uçarken dut ağacına bir kiraz tohumu düşürdüğü düşünülmektedir. Bu kulağa mantıklı geliyor. Ama bu kadar büyümesi de kafaları oldukça karıştırıyor.

Catatumbo Yıldırımı
Hepimiz 'yıldırım asla aynı yere iki kez düşmez' sözünü duyduk. Venezuela'daki Maracaibo Gölünde oluşan fırtına bunun aksini kanıtlar nitelikte. Bu göl üstünde her akşam 7 civarında başlayan fırtına ortalama 10 saat sürer ve göle saatte 280 kadar yıldırım durmaksızın düşer. Bu yıldırımları çoğu zaman oldukça şiddetli yağmurlar ve hortumlar takip eder. Catatumbo Yıldırımı olarak adlandırılan bu olay, yılın yarısından fazla süren esrarengiz bir doğa olayıdır. Pek çok bilim insanı nedenini çözmeye çalışsa da kesin nedeni belirsizdir. Fırtına bulutları Catatumbo Nehri'nin üstünde toplanmaya başladığında doğanın gösterisine hazır olun.

Dahası var!

Bunca şimşek sırasında hiçbir gök gürültüsü oluşmaz. Şimşekler gökyüzünde kırmızı, turuncu, pembe ve mavi renklerden oluşan bir renk gösterisi yaratır. Bu da dünyanın neredeyse her yerinden turist ve fotoğrafçının buraya akın etmesine yol açar. İlgilenen varsa kamerasını unutmasın.

Karaçay Gölü, Rusya
Bir Rusya gezisi mi planlıyorsunuz?

Öyleyse Karaçay Gölü listeden silmeniz gereken ilk yer olmalıdır. Çernobil buranın yanında adeta cennet bahçesi gibidir. Karaçay Gölü dünyanın radyoaktif atıklarla en çok kirletilmiş yeri olarak kabul edilir ve burada 1 saat geçirmeniz maalesef mutsuz bir son demektir. Onlarca yıl Sovyetler bu ücra bölgede çok gizli bir atom bombası projesi üzerinde çalıştı.

Peki Radyoaktif atıklar ne oldu?

Tahmin edebileceğiniz gibi hepsi Karaçay Gölü'ne döküldü ve bu da bir doğa katliamına yol açtı. Tabi ki bu gölün yaşadığı travma bununla kalmadı. 1957’de çernobilden sonra dünyada gerçekleşen en büyük felaket burada yaşandı. Bir kaza sonucu havaya uçan tesis bölgeyi daha da kirletti. Uzaktan bakıldığında büyüleyici bir manzara sunan bu göl anlıycağınız üzere bir hayli ölümcül. Bilim, bu tür radyasyon seviyelerinin imkansız olduğunu öne sürebilir, ancak Sovyetler bunun aksini tüm dünyaya kanıtladı. Rus hükümeti yaşanan üzücü olaylardan sonra burayı ziyarete tamamen kapattı.

Çarpık Orman
Polonya'nın Gryfino isimli küçük bir kasabasında yer alan Çarpık Orman, uzun zamandır ziyaretçilerine alışılmadık bir manzara sunuyor. 400 kadar çam ağacından oluşan ormanda ağaçlar ilginç bir şekilde kavisli büyüyor. Bilim adamları henüz ağaçların neden böyle bir kavisli yapıya sahip olduğunu açıklayamadı. Bu kavisli şeklin nedeni açıklanamasa bile bu ağaçların dünyanın pek çok noktasından sayısız ziyaretçisi var.

Çarpık Orman hakkında sayısız teori var.

Ancak şimdiye kadar hiçbiri kanıtlanmadı veya kanıtlanamadı. Bazıları 2. Dünya Savaşı sırasında genç fidanların tanklar tarafından ezildiği için böyle bir şekle sahip olduğunu öne sürüyor. Ancak diğerleri bunu uzaylılara, yerçekimindeki dalgalanmalara ve bölgenin yoğun kar yağışına bağlıyor. Muhtemelen gerçek bu kadar da absürd değildir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.