Düdüklüde Mercimek Yemeği Nasıl Yapılır

Düdüklü tencere mutfağın olmazsa olmazıdır. Yemek yapma ve yemeğin pişme süresini yarı yarıya azaltır ve size zaman kazandırır. Düdüklü tencerede yemek yapmak çok kolaydır.

Düdüklüde Mercimek Yemeği Nasıl Yapılır
22 Şubat 2021 - 21:22
Düdüklü Tencerenin Kolaylığı Nedir?
Tüm malzemeleri içine atar ve pişmesini beklersiniz. Adından da anlaşıldığı gibi düdüğü öttüğünde pişmiş demektir ve afiyetle yemeğinizi yersiniz.

Düdüklü Tencerede Mercimek Yemeği Nasıl Yapılır?
Bu yemek tarifi çok basittir. Öncelikle mercimeği ıslamanız gerekmektedir. Mercimek ıslanıp birkaç kez süzüldükten sonra düdüklü tencereye alınır. Daha sonra 2 adet soğan soyulur ve yemeklik olarak ince ince ve küp gibi doğranır. Doğranan soğanlar tencereye atılır. Düdüklü tencerenin içine 3-4 yemek kaşığı yağ koyulur. Bu yağ isteğe göre zeytinyağı ya da Ayçiçek yağı olabilir. Bununla birlikte tencerenin içine yıkanmış ve soyulmuş 1 adet havuç rendelenir ya da tahtada doğranır. Ardından domates konservesi yoksa taze domates çıkarılır ve 2-3 adet olmak üzere küp şeklinde doğranır. Bu malzemeler düdüklü tencereye koyulur.

Göz kararı olarak ve isteğe göre değişen bir malzeme olan domates salçası tencereye 1 yemek kaşığı olmak üzere koyulur. 1 ya da 2 baş sarımsakta düdüklü tencerenin içine soyulup tüm olarak atılır. En son içine 2 su bardağı su dökülür. İçine koyulan suyun tencerenin yarısını geçmemesi güvenlik için önemli bir husustur. Çünkü bilindiği üzere düdüklü tencerelerde patlamalar yaşanabilir. Düdüklü tencereyi artık ocağa almanın vakti gelmiştir.

Düdüklü Tencerede Pişme Süresi
Tencerenin ağzını sıkıca kapattığımızdan emin olduktan sonra tüm güvenlik kilitlerini kapatırız. Orta ateşte düdüğünü yukarı kaldırarak düdüğü ötene kadar pişiririz. Düdüklü tencerenin sesini duyduktan sonra altını en kısığa getirip pişirmeye devam ederiz ama burada önemli bir nokta olan düdüğü yan yatırırız. Düdüğün sesi kesilir ve 10-15 dakika arası altı kısık ateşte mercimek yemeğimizi pişiririz. 15 dakikanın sonunda ocağı kapatıp düdüklü tencerenin düdüğünü açıp tüm havanın dışarı çıkmasını bekleriz bu işlemden sonra tencereyi açmalıyız eğer önce açarsak tehlikeli bir hareket yapmış oluruz. İsteğe göre tencere suya da tutulabilir. Tencerede ki hava dışarı çıktıysa tencereyi açıp yemeği istersek öyle yeriz istersek robottan çekip çorba halinde yeriz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.