Haşlama Yemeği Nasıl Yapılır

Haşlama yemek adı olmanın yanında aslında bir pişirme tekniğidir. Sağlık olası açısından oldukça önerilen bir tekniktir. Ürünlerin vitamin değerlerini en iyi koruduğu yöntemdir.

Haşlama Yemeği Nasıl Yapılır
21 Şubat 2021 - 14:02
Haşlama Yemeğinin Yararları nedir?
Haşlama pişirme tekniği olarak ele alınırsa verilebilecek en iyi yemek tarifi olabilir. Çünkü pişirme sırasında besin değerini en iyi koruyan ve besinin tüketim sonrası sindirim açısından en az problem yaratan yemeklerdendir. Bunun sebebi sulu bir yemek oluşudur. Bir diğer önemli sebebi de çok yağlı olmayışıdır. Haşlamalar, kızartmalara göre çok daha sağlıklıdır. Diyet listelerinde de her zaman başköşede yerini almaktadır. Bununda sebebi mineral değerlerinin korunmasının yanı sıra kolay sindirilmesidir. Mideye zarar vermez ve hırpalayıcı bir yemek değildir. Salça, soğan, sarımsak ve baharatlar içermediğinden dolayı hasta yemeği olarak görülür. Hastanelerde yemek listesinde sıklıkla yerini alır. 

Haşlama Malzemeleri Nelerdir?
Haşlama ana malzemesi et grubudur. Kullanılan et; tavuk eti, kırmızı et veya hindi eti de olabilir. Ama çoğunlukla tavuk eti ve kırmızı et tercih edilir. Yemekte vitamin açısından ele alınınca da yüksek vitamin değerine sahip olan, aynı zamanda lezzet açısından da güzel olduğu için sık tercih edilen sebzelerde vardır. Bunlar patates, kabak ve havuçtur. İsteğe bağlı şekilde daha az veya daha zengin içerik de oluşturulabilir. Bunlar dışında her yemek de olduğu gibi bunda da yağ ve tuzda kullanılır.

Haşlama Nasıl Yapılır?
Haşlama yemeğinin yapımına eti temiz yıkamakla başlanmalıdır. Hijyen her yerde olduğu gibi mutfakta da oldukça önemlidir. Sonrasında sebzeler et ile uyum gösterecek büyüklüklerde doğranır. Et önce tencereye alınır suyunu salıp o suyu çekince sebzelerde eklenir. Yağı eklenir. Sebzeler ve et bir kaç dakika kavrulur beraber. Burada amaç ürünleri çok az mühürlemektir. Sonrasında daha önce kaynatılmış su sebzelerin üstüne geçecek kadar doldurulur ve tuzu eklenir. 45 dakika haşlama yemeği yapmak için yeterli zamandır. Haşlama yemeğinin suyu belli bir kıvam kazanmaya başlayınca yemeğin olmaya başladığı anlaşılır. 

Haşlama Yemek İle Yapılacak Kombinler Nelerdir?
Haşlama yemeği sulu bir yemek olduğu için yanına pilav çeşitlerinden birini yapmak en mantıklı olandır. Bir diğer açıdan da sulu yemek olduğu için yanında çorbaya gerek duyulmaz. Salata çeşitleri ve turşularda haşlama olan sofralarda tercih edilen mezelerdir. Bulgur pilavı veya pirinç pilavı tercih edilebildiği gibi pilavlar içerik olarak da çeşitlendirilebilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.