Doğurganlık Masajı Hamile Kalmaya Yardımcı Olabilir mi?

Anne olma kararı heyecan verici ve eğlenceli bir karar. Bununla birlikte, gebe kalmaya çalışmak zor ve stresli bir süreç haline gelebilir.

Doğurganlık Masajı Hamile Kalmaya Yardımcı Olabilir mi?
02 Nisan 2021 - 11:41
Özellikle de testler olumsuz olarak geri gelmeye devam ettiğinde. Bu nedenle birçok kadın doğurganlıklarını artırmak ve hamile kalma şanslarını yükseltmek için kendi kendine doğurganlık masajları gibi doğal yöntemler arar.

Doğurganlık Masajı Nedir?
Üreme organlarının doğurganlığını ve sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan bir masaj türüdür. İyileştirilmiş karın sağlığı, üreme sağlığı ve adet döngüsü gibi faydaları olan tamamen doğal bir tekniktir.

Doğurganlık Masajları Gebelikte Yardımcı Olabilir mi?
Doğurganlık masajlarının doğurganlığı doğrudan iyileştirdiğini gösteren bir araştırma olmasa da masajlar yine de stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Pek çok çalışma, masajların vücuttaki stres hormonu seviyelerini düşürürken, dopamin ve serotonin seviyelerini artırdığını, ruh halini ve refahı iyileştirdiğini göstermiştir. Bu nedenle, "Doğurganlık masajları işe yarar mı?" Sorusunun doğrudan bir cevabı olmasa da doğurganlık masajlarını diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarıyla birleştirmek gebe kalma şansını artırmaya yardımcı olabilir.

Doğurganlık Masajının Faydaları
Düzenli olarak doğurganlık veya rahim masajı yaptırmak size aşağıdakiler dahil birçok fayda sağlayabilir.

1. Hormonal Denge
Düzenli masaj yapmak, organlara kan akışını iyileştirebilir ve kanda bulunan hormonları gerekli yere ulaştırabilir. Bu, adet döngünüzü uzatmak, yumurtlamak ve rahimdeki endometriyal astarı kalınlaştırmak gibi birçok durumda çok önemlidir. Karaciğer fonksiyonunu teşvik etmek ve vücudu detoksifiye etmek, vücuttaki östrojen hakimiyetini önleyerek aşırı östrojenden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Doğurganlık masajının ayrıca oksitosin gibi iyi hissettiren hormonları salgıladığı düşünülmektedir.

2. Oksijenli Kan
Vücuttaki kan akışını artırdığınızda ve dolaşımı iyileştirdiğinizde, dokulara daha fazla oksijenli kan ulaşacaktır. Vücuttaki her hücre sağlıklı kalmak için oksijenli kana ihtiyaç duyar. Dahası, pelvik kasede bu, iyi yumurta kalitesini artırabilir. Tüp bebek sırasında başarılı bir yumurta transferi için rahme oksijenli kan temini gereklidir. Ayrıca endometriyal astarın yumurtanın implantasyonunu desteklemesi, spermin doğru yere gelmesine yardımcı olması ve yumurtaya sağlıklı bir ortam sağlamak için servikal mukoza kalitesini optimize etmesi esastır.

3. Durgunluğu Giderir
İyi bir dolaşım, sadece içeri iyi bir akış sağlamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda lenf ve kan akışını iyileştirmeye de yardımcı olur. Bu, vücuttaki doğal hücresel atığın atılmasına yardımcı olduğu için dokuların ortamını iyileştirebilir. Doğurganlık masajları, menstrüasyondan sonra rahmin içinde kalan tüm eski kanı temizlemesine yardımcı olabilir. Bu, genellikle bir dönemin sonunda ve başında görülen kahverengi kandır ve genellikle rahim yana, geriye veya öne doğru eğildiğinde ortaya çıkar. Yerel olarak toksinler oluşturduğundan ve yoğun dönem ağrısına katkıda bulunan bir faktör olduğundan, eski kanın içine sıkışması iyi değildir. Yaşlı kanın içeride sıkışmasının bir başka nedeni de rahmin, belki de yetersiz dolaşım nedeniyle, büzülmekte ve dökülmekte zorlanıyor olması olabilir.

4. Yara Dokusu
Doğurganlık masajları, histerektomi, sezaryenler, pelvik sorunlar, tıkalı fallop tüpleri ve abdominal cerrahi ile ilişkili adezyonların ve skar dokularının parçalanmasına yardımcı olabilir. Bu, aynı zamanda tüm abdominal organlardan ve bu organlara doğru iyi dolaşımın sağlanmasına yardımcı olacaktır.

5. Ağrıyı Azaltır
Vücudun durgun sıvı ve eski kandan kurtulmasına yardımcı olmak, adet ağrısını azaltmaya ve rahim sağlığını artırmaya yardımcı olabilir. Masaj, bağırsak hareketliliğini artıracak ve düzenli bağırsak hareketleri yoluyla vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olacaktır. Kolon üreme sistemine çok yakın olduğu için rahim sağlığı üzerinde çok büyük bir etkisi olabilir. Örneğin, kabızlığın neden olduğu toksinler bölgede birikebilir ve üreme sisteminin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu aynı zamanda ağrıya neden olabilecek bir ortam yaratabilir. Bu nedenle, bölgeye masaj yapmak doğal ağrı kesicilerin - endorfinlerin - salınmasını destekleyebilir.

Doğurganlık Masajlarının Riskleri
Bu tedaviyi yaptığınızda sınırlarınızı bilmek önemlidir. Aşırı ağrı hissederseniz, bu tedaviye devam etmeyin ve derhal doktorunuzla konuşun. Bu masajları uygun zamanlarda yapın. Menstrüasyon sırasında bunları denemeyin, çünkü bu vücudun doğal sürecine müdahale edebilir. Doğurganlık masajları düşük yapma riskini artırabilir, bu nedenle hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, bu tekniği yapmayı bırakın.

Doğurganlık Masajını Ne Zaman Yapabilirim?
Doğal gebe kalma durumlarında, yumurtlamadan önceki güne kadar erkekler ve kadınlar için doğurganlık masajı yapılabilir. İntrauterin tohumlama, in vitro fertilizasyon ve zigot intra-fallop transferi gibi diğer yöntemlerin olduğu durumlarda, erkeklerde sperm bağışı, dişilerde tohumlama gününe kadar fertilite masajı seansları yapılabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.