Çamaşır Makinenizde Saklanan Küflerden Kurtulmak İçin 4 Yöntem 

Çamaşır makinesinin içindeki nem, zamanla ulaşılması zor yerlere hapsolabilir ve küfün kolayca büyümesi için harika bir ortam haline gelebilir.

Çamaşır Makinenizde Saklanan Küflerden Kurtulmak İçin 4 Yöntem 
26 Şubat 2021 - 01:08 - Güncelleme: 26 Şubat 2021 - 01:13
Contalar ve dağıtıcılar, makinenizi temizlerken muhtemelen kontrol etmeyeceğiniz alanlardan sadece birkaçıdır, ancak bu alanlar, küf oluşumu için en kötü yerlerden bazılarıdır.Çünkü makinanın bu parçaları, genellikle bir yıkama döngüsünden sonra düzgün şekilde kurumazlar. Hapsolmuş nemi çamaşır makinasının bulunduğu yerdeki nem ile birleştirdiğinizde ise küf oluşumu için mükemmel bir ortam oluşturuyorsunuz demektir.

Cihazınızı Düzenli Olarak Temizleyin ve Çamaşır Makinenizin İçini Havalandırın
Bu yöntem daha önce denediğiniz bir yöntem olabilir, ancak çamaşır makinenizi temizlemenin anahtarı, normalde temizlemeyi düşünmeyebileceğiniz tüm bu gizli alanları fırçalamaktır. Sabun, çamaşır suyu ve yumuşatıcı dağıtıcılarını ve sığdıkları alanları ayrı ayrı temizleyebilmek için çıkarın. Tamburun içini bir bez veya fırça ve antimikrobiyal temizleme spreyi kullanarak, önden yüklemeli rondelalar üzerindeki lastik contaya ve üstten yüklemeli rondelalar üzerindeki kapının kenarına özellikle dikkat ederek temizleyin.

Yıkayıcının önünü ve içini fırçalamayı bitirdikten sonra, hortum bağlantılarında kalıntı birikmediğinden emin olmak için arkadaki hortumu kontrol edin. Temizledikten sonra her bir parçayı dikkatlice kurulayın ve her yıkamadan sonra her parçanın kuruması için yeterli süre verilmesini alışkanlık edinin. Bir havlu veya bez, ulaşabildiği parçaları kurutmaya yardımcı olabilir, ancak en iyi sonuçları elde etmek için hava akımı az olan alanlarda özel dikkat göstererek makine kapağını aralık bırakın. Makineniz her döngüden sonra düzgün kurursa, küf büyümesi için yeterli bir ortama sahip olmayacaktır.

Makineye Özgü Sorunlu Alanlara Dikkat Edin
Önden yüklemeli rondelalar, yıkayıcı kapağındaki lastik contanın iç kısmında sürekli olarak meydana gelen kalıp sorunları oluşturacak çok fazla baskı alır, ancak üstten yüklemeli yıkayıcıların kendi sorunları vardır. Üstten yüklemeli modeldeki kapı, genellikle temizlik sırasında sıklıkla gözden kaçan metal bir kenara sahiptir. Lavabonun alt tarafındaki dudak da yıkayıcı temizlenirken gözden kaçan bir alandır. Bununla birlikte, önden yüklemeli yıkayıcılar, aldıkları eleştirilerin bir kısmını hak ediyor. Önden yüklemeli makinelerdeki conta, bir yıkama döngüsü sırasında suyu sızdırmaz hale getirir, ancak uygun şekilde yıkanıp kurutulmadıkça, bu nemi makinedeki diğer alanlardan çok daha uzun süre tutar. Bu tasarım, küfün büyümesi için bulunmaz bir alan oluşturur. Bu nedenle,makinanın iç yüzeyini havalandırarak kurutma kritik önem taşır.

İstenmeyen Kokuları Giderin
Küf, geçmişte bir sorun olmuşsa veya makinenizde birikmiş saç, sabun ve kir birikintileri varsa, kötü kokmaya başlayabilir. Kokulardan kurtulmak ve makineyi sterilize etmek içinilk olarak bu zor erişim çatlaklarına herhangi bir artık yapışmaması için dikkatle makineyi temizleyerek başlayın. Kokunun kaynağı önceden kaldırılmazsa, makineniz kokmaya devam edeceği için bu önemli bir adımdır.

Daha sonra, çamaşır makinenizi en yüksek sıcaklık ayarına getirmeli ve çamaşır suyunu doğrudan tambura eklemelisiniz. Önden yüklemeli bir yıkayıcı için dört bardak veya üstten yüklemeli bir yıkayıcı için iki bardak çamaşır suyu koyun. Döngüyü başlatın ve küvetin dolmasına izin vererek karıştırıcının çamaşır suyunu suya karıştırmasına izin verin. Bu noktada, döngüyü durdurun ve döngüye devam etmeden önce çamaşır suyu çözeltisini yıkayıcıda yarım saat bekletin. Bu döngünün bitiminden sonra, tüm temizlik malzemesi kalıntılarını gidermek için makineyi bir durulama döngüsünden geçirin, ardından bu adımları temizlik malzemesi yerine dört bardak sade beyaz sirke kullanarak tekrarlayın. Bu işlem, tüm istenmeyen kokuları giderir ve tüm gizli bakteri veya küfleri öldürür.

Küfü Çıkarmak İçin Tasarlanmış Bir Çamaşır Deterjanı Kullanın
Bir sonraki çamaşırlarınızı hazırlarken, giysilerinize az miktarda çamaşır katkı maddesi eklemek neredeyse hiç zaman almaz.Bu basit adım ciğerlerinizi zararlı küf sporlarında solumaktan kurtarabilir. Küf önleyici deterjanlar, çamaşır makinenizdeki ve giysilerinizdeki küf sporlarını gidermek için antimikrobiyal maddeler içerir. Böylece çamaşırlarınız küfsüz ve daha iyi kokar. Bu işlem, çamaşır makinesinde büyüyen küflerden kurtulmanızı sağlamasa da giysilerinize bulaşan küf miktarını sınırlayacaktır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.