Daha Çok Kitap Okuyup Daha Kolay Anlamanızı Sağlayacak 5 Yöntem

Kitap okurken anlamamızı sağlayacak yöntemler nelerdir, okuduğunuz kitapları anlayın.

Daha Çok Kitap Okuyup Daha Kolay Anlamanızı Sağlayacak 5 Yöntem
30 Nisan 2021 - 00:38
Konu kitap okumak olduğunda herkesin bahanesi hemen hemen aynıdır; vakit ayıramamak. Ancak kitap okumak, boş zamanlarımızı değerlendireceğimiz bir uğraş ya da aktivite değildir. Kitap okumak, her bireyin hayatında yer vermesi gereken bir alışkanlık, rutin halini almalıdır.

Bizler de bu yazımızda, kitap okumayı bir yaşam felsefesi haline getiren ve rutinleri arasına koyan okuyucularımız için kolayca anlamak ve daha fazla okumak için izlenecek 5 yöntem hazırladık.

Kitap Okumanın Önemi
Kitap okumak, günümüzde kültürel gelişim aracı olarak algılansa da aslında görünen de daha fazlası diyebiliriz. Günümüze kadar yapılan birçok araştırmada kitap okumanın insan sağlığına, özellikle de beyine oldukça fayda sağladığı görüldü. Yapılan araştırmalar, kitap okumanın stresi azalttığını, alzheimer gibi rahatsızlara yakalanma olasılığını en aza indirdiğini ve kişilerin sosyal empati yeteneğini geliştirdiğini ortaya koydu.

Akla gelen bir soru ise neden bizlere bu kadar fayda sağlayan bir alışkanlığı hayatlarımıza yerleştiremiyoruz? Siz de bahsettiğimiz bahanelerden sıyrılmak istiyorsanız, sizlere sunacağımız yöntemlerle hem daha çok kitap okuyabilir hem de okuduklarınızı daha hızlı ve kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Yalnızca Gözlerinizi Kullanın
Genel olarak bilinen iki tür kitap okuma biçimi vardır. Bu okuma türler, sessiz okuma ve sesli okuma olarak adlandırılır. Ancak bu okuma türlerine eklenen bir de "içten okuma" vardır. İçten okuma; ses çıkarmadan ancak dudak ya da gırtlak hareketleriyle yapılır ve yavaş bir okuma alışkanlığıdır. Bu okuma türü ile okuma alışkanlığı zorlaşacağı gibi okunan hikaye de kolay bir şekilde anlaşılamayacaktır.

Bu nedenle, sessiz okumak istiyorsanız yalnızca gözlerinizi kullanmanız gerekir. Bu okuma türünü kullanarak hem okumanızı hızlandırabilir hem de okuduğunuzu daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Kendinize Hedef Koyun
Kitap okuyamamanın en büyük bahanelerinden birinin zaman bulamamak olduğundan söz etmiştik. Bu zaman bulamama bahanelerinden kendinize hedefler koyarak kurtulabilirsiniz. Günlük okuma hedefleri ile okuma alışkanlığı edinebilir, okumaya devam ettikçe hızlanarak hedeflerinizi ileriye götürebilirsiniz.

İlk olarak kendinize 10 sayfalık bir okuma hedefi belirleyin. Bu hedefi devam ettirdikçe 10'dan saha fazla sayfa okumaya başladığınızı fark edeceksiniz. Bu sayede, zaman içerisinde hem daha çok okumaya başlayacak hem de kolaylıkla okuduğunuzu anlayacaksınız.

İlgi Alanınıza Giren Türlere Yönelin
Kitap okurken sıkılmamanız ve kitaptan soğumamanız için seçici olma konusu oldukça önemlidir. Kitapları sevebilmeniz için okuduğunuz şeylerden keyif almanız ve hikayenin ilginizi çekmesi gerekmektedir. Bu nedenle, kitap seçimlerinde kendi zevkinizi yansıtan ve ilgi alanınıza giren türlere yönelmeniz daha faydalı olacaktır.

Kitap okuma alışkanlığı kazanacağınız dönemlerde sizlere ağır gelecek ve okurken sizi sıkacak kitaplar tercih etmemenizde fayda var. Önceliği sizi yormayacak ve okumanızı geliştirecek kitaplara vermeniz, okuma alışkanlığınızı arttırırken, ilginizi çeken türleri okumak, anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Unutmayın ki, iyi bir okuyucu olmanın yolu, okumaktan ve okuduğunu anlamaktan geçer.

Klasik Okuma Yöntemlerini Geliştirin
Sıklıkla kitap okuyanlardan duyacağınız cümlelerden biri de “kelime kelime okumuyorum, cümleyi okuyorum” olacaktır. Bu durum ise sizin okumanızı geliştirmenizden sonra var olacaktır. Gözle okuduğunuzda hızınızın giderek artması ile birlikte aynı anda birkaç kelime daha okuyarak bu yönteme adım atmış olacaksınız.

E-kitap Yerine Basılı Kitaplar Tercih Edin
E-kitap sayılarının günden güne artması, günümüzde tartışmalı konular arasında yer almaktadır. Bir kesim e-kitap okumayı kitap okumadan saymazken, farklı bir kesim ise e-kitap konusunu sorun etmemektedir. Yapılan araştırmalara göre, e-kitap yerine basılı kitapları okumak, okuduğunuzu daha rahat ve doğru bir şekilde anlamanızı sağlıyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte e-kitaplar da hayatlarımıza iyice yerleştirirken, bizlere kolaylık da sağlayabiliyor. Bu nedenle, kitap kurdu olma yolunda kararlı iseniz ne olursa olsun okumayı bırakmadan kitap alışkanlığına devam etmeli ve en önemli konulardan biri olan okuduğunu anlama kısmında da kendinizi geliştirmelisiniz.

Hepinize iyi okumalar!
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.