Bir İlişki Uzmanına Göre Daha İyi Bir Eş Olmanın 8 Yolu

Uzmanlar, değişimin kaçınılmaz olduğunu ve yapabileceğimizin en iyisinin direniş yerine merakla değişiklikleri karşılamak olduğunu kabul etmeliyiz diyor.

Bir İlişki Uzmanına Göre Daha İyi Bir Eş Olmanın 8 Yolu
30 Nisan 2021 - 00:34
Evliliği bir sınıf olarak görmenin bir parçası da geçmişimizi yanımızda taşıdığımızı bilmektir. Eski yaralarımızın, kalıplarımızın ve tetikleyicilerimizin partnerlerimizle nasıl harekete geçtiğine bakmaya istekli olmak önemlidir.

Uzmanlar, eşinizle sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını sundu.

Kendinize İyi Bakın
İyi bir eş olmak, sağlıklı yemek yemek, egzersiz yapmak ve iyi uyku almak gibi temel ihtiyaçlarınızın karşılandığından emin olmaya dayanır.

Uzmanlar, kendinize baktığınızda daha iyi bir eş olabileceğinizi söyler. Yeterince uyuyamadığınızda, egzersiz yapmadığınızda ve kahkaha atamadığınızda acı ve sinirli hissedebileceğinizi dile getirir. Ne kadar stresliyseniz, eşinize ve çocuklarınıza bakım sağlama sorumluluklarını bir nimetten ziyade bir yük olarak görürsünüz. Tükendiğinizde, kendinizi bir kurban gibi hissetmeye başlar ve bu da sizi daha az yetenekli hissetmenize neden olur. Kendinize neye ihtiyacınız olduğunu sorun, yardım ve övgü alın.

Özbakımın bir başka yönü de arkadaşlarınızla öğle yemeğine çıkmak veya kitap okumak gibi sizi mutlu eden şeyler yapmaktır.

Boş bir fincandan dökemeyiz, bu yüzden anlam, bağlantı ve neşe sağlayan faaliyetlerde bulunduğumuzdan emin olmalıyız.

Dokunarak Bağlanın
Uzmanlar, eşinize dokunmanın "aynı takımdayız" demekle iletişim kurduğunu söyledi.

Dokunma, çiftlerin bağlarını korumalarına yardımcı oluyor ve aile hayatının kaçınılmaz günlük rahatsızlıklarının darbesini hafifletiyor. Çiftlerin ilişkilerinde sadece cinsel bir dokunuş değil, her türlü dokunuşa sahip olmaları önemlidir.

Uzmanlar, stresi azaltabilecek ve çiftlerin bağlı hissetmelerine yardımcı olabilecek yatak odasının dışına dokunmanızı tavsiye ediyor.

Tarihlere Zaman Ayırın
Uzmanlar, özellikle ebeveynseniz ve / veya kariyer talepleriniz olduğunda eşinizle yalnız zaman geçirmenin önemini vurguluyor.

Ortak, sevgili, arkadaş olduğunuzu ve sadece eviniz olan küçük işi yürüten iki kişi olmadığınızı hatırlamak çok önemlidir. Çocuklar ve işler yüzünden akşamlar zor geçiyorsa, gün içinde de buluşabilirsiniz.

Girişken Olun
Birbirinizle görüşmeniz ve gün boyunca eşiniz hakkında düşünmeniz önemlidir. Kocanızın veya karınızın nelere karşı gergin veya heyecanlı olduğunun farkında olmanızı ve ardından bu duygular hakkında sorular sormanız tavsiye edilir.

Onlara Şüphenin Yararını Verin
Uzmanlar, eşinizin yaptığı bir şeyden dolayı üzüldüğünüzde, ona suçlayıcı değil, açıklayıcı bir şekilde yaklaşmanızı önerir. "Olan bu ve olanlar hakkında kendi kendime anlattığım hikaye bu"hakkında düşünmeyi tavsiye ederler.

Gerçekleri, gerçekleri yorumlamanızdan ayırma çabalarınız, size istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazlasını, doğrulama, tanınma, hesap verebilirlik, empati ve istemediklerinizden daha azını elde etme yolunda uzun bir yol kat edecektir.

Yargıla adan Yaklaşın
Duruma yargılamak yerine merakla yaklaşmak, eşinizin dünyayı farklı bir şekilde algıladığını anladığınız anlamına gelir. Bu, çatışmaları azaltacak ve daha iyi bir ilişkiye yol açacaktır.

Anlaşmazlık = Fırsat
Sağlıklı bir evlilik görüşüne sahip çiftlerin, "kazanılması" gereken bir kavga yerine eşlerinin iç dünyasını anlama fırsatı olarak gördükleri keşfedildi.

Sorun, Varsaymayın
Bir şey önemliyse, onu isteyin. "Eğer sormam gerekirse, anlamsız" diyerek bu fikre geri dönecekler. Ancak insanların akıl okuyucusu olmadıkları için bu bir hatadır. Ayrıca, ne istediğimizi sormadığımızda ihtiyacımızın genellikle bir şikayet şeklinde yana doğru ortaya çıktığı görülür.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.