Çok Amaçlı Temizleyiciyle Temizleyemeyeceğiniz 8 Şey

İsmine rağmen, çok amaçlı bir temizleyici aslında evinizdeki her yüzey için ideal değildir. Bu tür temizlik solüsyonları çoğu ev yüzeyinde iyi sonuç verirken, bazı durumlarda en iyi işi yapamayabilir veya hatta hasara neden olabilir.

Çok Amaçlı Temizleyiciyle Temizleyemeyeceğiniz 8 Şey
12 Şubat 2021 - 12:03
Lekelenmeyi, renk bozulmasını ve diğer sorunları önlemek için aşağıdaki yüzeyleri asla çok amaçlı bir temizleyici ile temizlemeyin.

Bardak 
Çok amaçlı bir temizleyici camı temizlemek için kullanılabilirken, özel bir cam temizleyici kadar iyi bir performans göstermez. Aynaları, pencereleri ve diğer cam yüzeyleri silmek söz konusu olduğunda bir cam temizleyici, çizgiler oluşturmadan yağı ve kiri çözmede daha iyi bir iş çıkarır. Ne tür bir temizleyici seçerseniz seçin, cam yüzeyleri kağıt havlu yerine tüy bırakmayan bir bezle temizlemek, geride herhangi bir kalıntı bırakmamak için en iyisidir. 

İşlenmemiş Yüzeyler 
İşlenmemiş beton ve taş gözeneklidir, yani temizlenmesi zor olabilir ve yanlış maddelerle temas ederse hasar görebilir. Genel olarak, bitmemiş yüzeyler nemli bir mikrofiber bezle silinebilir, ancak lekelenmeyi veya renk bozulmasını önlemek için muhtemelen üreticinin talimatlarını kontrol etmek en iyisidir. 

Halılar ve Döşemeler 
Çok amaçlı temizleyiciler sert yüzeylerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Halı, kilim, perde veya döşeme gibi kumaşları temizlemek için formüle edilmemiştir. Kumaşlar, kolayca leke yapabildiğinden sadece bakım etiketinde belirtilen ürünlerle temizlenmelidir. Bazı kumaşların su bazlı solüsyonlar gerektirdiğini, bazılarının ise sadece kuru temizleme solventleriyle işlemden geçirilmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Oyuncaklar
Çocuk sahibi olan herkes bilir ki, temas ettikleri hemen hemen her şeyin, oyuncakları da dahil olmak üzere sık sık temizlenmesi gerekir. Çocukların bir şeyleri ağızlarına sokma eğilimi olduğundan, çok amaçlı bir temizleyicileri, özellikle de çiğnemek için cezbedici küçük oyuncaklarda kullanmak mantıklı değildir. Temizlik maddelerindeki kimyasallar yutulduğunda tehlikeli olabilir ve küçük miktarlarda bile olumsuz etkilere sahip olabilir. Bunun yerine oyuncakları ılık suyla silin veya elektronik olmayan plastik oyuncakları bulaşık makinesinin üst rafına koyarak temizlenmesini sağlayın. 

Mermer Yüzeyler 
Mermer tezgahlar, herhangi bir mutfak veya banyoya zarif, lüks bir görünüm kazandırır, ancak temizlenmesi acı verici olabilir. Mermer büyük ölçüde kalsiyum karbonattan oluştuğu için asidik maddelerle iyi eşleşmez ve bu da yüzeyini aşındırabilir. Ne yazık ki, birçok çok amaçlı temizleyici, mermer yüzeylere kalıcı zarar verebilecek sirke veya limon suyu gibi asitler içerir. Bunun yerine, taşı temizlemek için tasarlanmış bir ürün kullanın ya da su ve asit içermeyen yumuşak bir sabundan oluşan solüsyon deneyin.

Ağaç Mobilya 
Ahşap mobilyalar daha hassas olabileceğinden, genellikle sert temizlik maddeleriyle doldurulan çok amaçlı temizleyicilerden kaçınmak en iyisidir. Ahşap mobilyalarınızın neyle kaplandığını bilmiyorsanız, lekelenmeyi ve diğer hasarları önlemek için mümkün olan en nazik çözümle temizleyin. İdeal olarak, sadece biraz su kullanın veya ç özel bir ahşap temizleyici satın alın.

Lekeler 
Çok amaçlı temizleyiciler leke çıkarmak için değil, bakım temizliği için tasarlanmıştır. İster sert ister yumuşak bir yüzeyle uğraşıyor olun, özel olarak formüle edilmiş bir leke çıkarıcı, işi halletmek için en iyi araçtır. Beton, ahşap, çamaşır ve şilteler için benzersiz çözümlerle lekeleri çıkarma işlemi, söz konusu yüzeye ve seçtiğiniz ürüne göre değişir.

Duş ve Küvet
Küvet ve duşta oluşabilecek kireç ya da küf nedeniyle, bu yüzeyler daha güçlü, daha aşındırıcı temizleyiciler gerektirir. Banyo temizleyicileri genellikle fayans, taş, porselen ve seramik ile uyumlu olacak şekilde yapılır ve sabun köpüğü ile küfü yok etmeye çalışan aktif bileşenler içerir. Bu nedenle duş ve küvet için uygun olan temizlik ürünleri kullanılmalıdır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.