Her Ay Mutlaka Yapmanız Gereken Temizlik İşleri

Evleri daima tertemiz olan insanlar hep kıskanılır. Onlar, ev işlerinin kendilerinden uzaklaşmasına asla izin vermezler.

Her Ay Mutlaka Yapmanız Gereken Temizlik İşleri
12 Şubat 2021 - 11:56
Onlar için toz alma, vakumlama, toplama, bulaşık yıkama ve diğer işler, sürekli olarak evi misafire hazır hale getiren düzenli bir temizlik rutinine dönüşür. Görünüşte zahmetsiz görünen bir ev temizliği rutininde henüz ustalaşmadıysanız, düzenli bir görev programı oluşturabilirsiniz. Bu işleri aylık temizlik ve bakım listenize ekleyerek evinizi kontrol altına alabilirsiniz. 

Tavandaki Tozlar
Tavan vantilatörleri ve aydınlatma armatürleri şaşırtıcı miktarda tozu çeker ve fanlarınızı çalıştırdığınızda bu tozu odanın her tarafına yayabilirler. Merdiveninizi çıkarın ve onlara ulaşmaya çalışın. Aydınlatma armatürleri için ampulleri çıkarın ve küreleri içten ve dıştan iyice temizleyin. Tavan kenarlarında biriken tozları kontrol edin, önce süpürün ve sonra silin. 

Yerlerdeki Tozlar
Son zamanlarda ısıtma ve soğutma sisteminizin giriş ve çıkış havalandırma deliklerine bakmadıysanız, istemeden evinizin her tarafına toz yayıyor olabilirsiniz. Havalandırma kapaklarını düzenli olarak çıkararak ve havalandırma deliklerinin hem içini hem de dışını vakumlayarak havalandırma sisteminizin daha verimli ve daha uzun süre çalışmasına yardımcı olun. Havalandırma deliklerinin etrafındaki duvarları da silin. 

Duvarları Silin
Temizliğinizi yalnızca ısıtma veya soğutma menfezlerinizin etrafındaki alanlarla sınırlamayın. Duvarları silme fırsatını da değerlendirin. Işık düğmelerinin, kapı ile pencere çerçevelerinin ve merdiven boşluklarının etrafındaki alanlara özellikle dikkat edin, çünkü bu noktalar muhtemelen kirli veya aşınmış olabilir.

Mobilyalarınızı Tazeleyin
Mobilyalar bir ay içinde oldukça tozlu ve kirli bir hal alabilir. Kokuların döşemeye yerleşmesini önlemek için minderlere karbonat serpin, 20 ila 30 dakika bekletin ve ardından iyice vakumlayın. Tüm köşelere ve çatlaklara ulaşmak için yastıkları çıkardığınızdan ve aralara ulaşabilecek bir süpürme aleti kullandığınızdan emin olun. Ahşap mobilyaları kaliteli bir mobilya cilasıyla silin, deri parçalarını temizlemek ve çatlamayı önlemek için deri temizleme ürünleri ile işlemden geçirin.

Pencereleri Silin
Pencerelerinizi düzenli bir şekilde silerek güneşin parlamasını sağlayın. Bu işlem için bulutlu bir günü beklemek isteyebilirsiniz. Böylece temizleme ürünü çok çabuk kurumaz, izleri ya da lekeleri daha kolay görebilir ve giderebilirsiniz. Yüksek kaliteli bir cam temizleyici kullanın ve mikrofiber bir bezle kurulayın; eşikleri ve çerçeveleri de silmeyi ihmal etmeyin. 

Perdelerinizi Temizleyin
Perdeler, panjurlar ve gölgeliklerin tümü toz, polen ve kokuları çektiği için düzenli olarak temizlenmelidir. Perdeler yıkanabilir veya kuru temizlemeye verilebilir. Jaluziler, aralıklı bir aletle vakumlanmalı ve yumuşak bir bezle silinmelidir ya da bir mikrofiber perde temizleyici gibi birkaç perdenin her iki tarafını aynı anda temizleyen kullanışlı bir cihaza yatırım yaparak zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Aşınmış Yüzeylerin Üstünden Geçin 
Zamanla kir, yağ ve sabun pisliği yüzeyler üzerinde birikebilir ve kötü bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Mutfak veya banyo fayansının kirli görünümünü temizlemek biraz zaman alsa da oldukça kolaydır. Eski bir diş fırçası ve biraz oksijenli temizlik ürünü alın ve derz hattı boyunca hafifçe fırçalayın. Alternatif olarak, 3/4 su bardağı karbonat, 1/4 su bardağı hidrojen peroksit ve 1 yemek kaşığı yumuşak bulaşık sabununu karıştırarak kendi temizleyicinizi yapabilirsiniz. Asitli temizleyiciler veya sirke kullanmaktan kaçının, çünkü bunlar yüzeylerde kullanılan harcı bozabilir, çukurlaştırabilir ve hatta eritebilir.

Dolaplarınızı Parlatın
Ayda bir dolaplarınızı, özellikle de ayakkabılıkların, rafların ve saklama kutularının altındaki alanları süpürmek ve tozunu almak için biraz zaman ayırın. Duvarları, kapıları, kapı arkalarını ve süpürgelikleri unutmayın. İçlerinde ne kadar toz biriktiğine kesinlikle şaşıracaksınız. Giysilerinizi ve ayakkabılarınızı hızlıca gözden geçirin ve bir yıldan uzun süredir giymediğiniz eşyaları bağışlayın ya da atın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.