Çocuklarda Yatak Islatma ile İlgili Her Şey

Dünyanın her yerinden milyonlarca çocuk ve genç, her gece yatağı ıslatır. Çoğu çocuk bunu dile getiremez ve kendilerini yalnız hisseder, ancak yatak ıslatan çok fazla çocuk vardır.

Çocuklarda Yatak Islatma ile İlgili Her Şey
08 Mart 2021 - 00:15
Neden Bazı Çocuklar Yatağı Islatır?
Alt ıslatma(Enürezis) ailelerden geçer. Çocuklar uyurken çiş yaptığında, yakın bir akrabanızın çocukken de yapmış olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Tıpkı çocuğunuzun, sizin göz renginizi mavi veya amcasının uzun bacaklarını miras almış olabileceğiniz gibi, muhtemelen yatak ıslatmayı da miras almıştır.

Unutulmaması gereken en önemli şey, hiçbir çocuğun yatağı bilerek ıslatmadığıdır. Bazı nedenlerden dolayı, yatağı ıslatan çocuklar mesanelerinin dolu olduğunu hissedemezler ve tuvalete gitmek için uyanmazlar. Bazen yatağı ıslatan bir çocuk, banyoda tuvaletini yaptığını görür gibi gerçekçi bir rüya görür, ancak daha sonra uyanır ve yatağın tamamen ıslak olduğunu keşfeder.

Yatağı ıslatan çoğu çocuk çok derin uyur. Çocuğunuzu uyandırmanız zor olabilir, yatağı ıslatan bir çocuğu uyandırmaya çalışmak zor olabilir. Kişi sadece uykuda kalır.

Yatağı ıslatan bazı çocuklar bunu her gece yapar. Bazıları, bazı geceler ıslatır. Pek çok çocuk, bir arkadaşının veya akrabasının evinde uyuduklarında genelde yatağı ıslatmaz. Bunun nedeni, yatağı ıslatma konusunda endişeli çocukların çok fazla ya da çok hafif uyuyabilmeleridir. Yani beyin, "Hey, sen! Başkasının yatağını ıslatma!" diye düşünüyor olabilir. Bu, çocuğun bunun farkında olmamasına rağmen kuru kalmasına yardımcı olabilir.

Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?
İyi haber şu ki, yatağı ıslatan neredeyse tüm çocuklar sonunda durur. Bu yüzden çocuğunuz, her gece yatağını ıslatıyorsa bunun bir sonu olacağını bilmekte fayda var.  Fiziksel ya da duygusal olarak çocuğunuzun normal olmadığından endişelenmenize gerek yok. Yatak ıslatma genellikle çocuğunuzun vücuduyla veya duygularıyla ilgili bir sorundan kaynaklanmaz.

Yatak ıslatmanın kendiliğinden geçmesi muhtemeldir, ancak bu problemi yaşıyorsanız, bu konu hakkında doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir.

Doktorunuz, çocuğunuza bazı sorular soracaktır ve çocuğunuzun bunlara dürüstçe cevap vermesi ve utanmaması önemlidir. Unutmayın, yatak ıslatma o kadar yaygındır ki doktorunuz muhtemelen bunu yapan birçok çocuğu tedavi eder. Doktor, çocuğunuzu muayene edecek ve muhtemelen test etmek için bir idrar numunesi isteyecektir.

Kabızlık (düzenli olarak kaka yapmadığında), gündüz ıslanma veya idrar enfeksiyonları (İYE) gibi başka sorunları olan bazı çocukların ekstra testlere ihtiyacı olabilir.

Başka Ne Bilmelisiniz?
Çocuğunuz yatağı ıslattığında, kuru kalmak için yapabileceği bazı şeyler vardır. Çocuğunuzun akşam yemeğinden sonra hiçbir şey içmemeye çalıştığından ve yatmadan önce tuvalete gitmeyi unutmadığından emin olun.

Yatağı ıslatan çocuklar için ilaçlar vardır. Bu ilaçlar çocuğunuza geçici olarak yardımcı olabilirler, ancak yatak ıslatmayı tedavi etmezler. Bu ilaçlar, alarm veya diğer eğitim programları ile birleştirildiğinde en iyi sonucu verir.

Beyninizi yeniden eğitmek biraz pratik gerektirebilir ve sabırlı olmanız gerekir, ancak sonunda çocuğunuz, yatağı ıslatmayı bırakacaktır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.