Bebeklerde Pişik Hakkında Her Şey

Çoğu bebekte bir aşamada pişik görülür. Genellikle hafif bir rahatsızlık olarak seyreder ve bebeğinizi rahatsız etmez, ancak bazı durumlarda daha şiddetli ve ağrılı bir hal alabilir. Genellikle aşağıdaki önerilerle yönetilebilir.

Bebeklerde Pişik Hakkında Her Şey
08 Mart 2021 - 00:12
Bebek Bezini Mümkün Olduğunca Kapalı Bırakın
Bu, temiz havanın cilde ulaşmasını sağlar. Açıkçası, bebeğinizin bezini her zaman çıkaramazsınız, ancak ne kadar temiz hava olursa o kadar iyidir. Bebeğin bezsiz olarak her gün bir süre havlu veya tek kullanımlık emici çarşaf üzerinde yatmasına izin vermeyi deneyin, ancak havlu veya çarşafı ıslanır ıslanmaz değiştirin.

Bebek Bezini Sık Sık Değiştirin
İdeal olarak, bebeğinizin bezini ıslanır veya kirlenir kirlenmez değiştirin. Amaç cildin uzun süre idrar ve dışkı ile temas etmesini önlemektir. Bu, özellikle bebeğiniz diş çıkarıyorsa ve sulu, akan kakası varsa önemlidir.

Mendiller Su Kadar Etkilidir
Araştırmalar, bebek mendillerinin bebeğinizin cildi üzerinde pamuk yünü ve su kullanmakla aynı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, kokusuz veya alkol içermeyen mendil kullanmak en iyisidir.

Yıkadıktan Sonra Bebeğin Alt Kısmının İyice Kuru Olduğundan Emin Olun
Bunu yeni bir bebek bezi takmadan önce yapın. Bir havluyla ovalayarak değil, yavaş hareketlerle kurulayarak yapın.

Talk Pudrası Gibi Pudra Kullanmayın
Bu, cildi tahriş edebilir. Ayrıca sabun, köpük banyosu ve losyonlardan kaçının.

Koruyucu Kremler veya Merhemler Kullanın
Eczanelerden satın alınabilir, koruyucu kremler veya merhemler cildin nemden korunmasına yardımcı olabilir. Kelimenin tam anlamıyla bebeğinizin cildi ile kakası veya idrar arasında bir engel oluştururlar. İdeal olarak, her bir bezi takmadan hemen önce ince bir koruyucu krem veya merhem tabakası sürün. Bezin "nefes alabilirliğini" azaltabileceğinden çok fazla uygulamayın.

Önerilen merhemler:
• Çinko ve hint yağı merhemi.
• Metanium.
• Beyaz yumuşak parafin merhem.
• Bepanthem merhem.

Bebek bezlerinin üzerinde dar plastik pantolonlar kullanmayın. Nemli kalırlar ve işleri daha da kötüleştirebilirler.

Başka Hangi Tedaviler Kullanılabilir?
Yukarıdaki önlemlerin hafif bir kızarıklığı gidermesi muhtemeldir. Kızarıklık kötüleşirse, bir sağlık uzmanı yukarıdaki önlemlere ek olarak aşağıdakilerden birinin kullanılmasını önerebilir:

Hidrokortizon gibi hafif bir steroid krem veya merhem:Steroidler iltihabı tedavi eder. Kızarıklık geçene kadar birkaç gün boyunca reçete edildiği sıklıkta (koruyucu krem veya merhem kullanmadan önce) az miktarda uygulayın. Bir steroid krem veya merhem genellikle yedi günden fazla kullanılmamalıdır.

Bir antifungal krem pamukçuk kullanın:Bu, genellikle günde 2-3 defa uygulanır. Steroid bir kremden farklı olarak, tüm kandili mikropların gittiğinden emin olmak için kızarıklık giderildikten sonra 7-10 gün antifungal krem kullanmaya devam edin. Size antifungal bir krem reçete edilmişse, bunu koruyucu krem olmadan kullanın. Bu şekilde önce enfeksiyonu temizlersiniz. Sonra pişiklerin temizlenmesine yardımcı olması için koruyucu krem kullanın.

Genellikle antifungal bir krem ve hafif bir steroid içeren bir kombinasyon krem verilir.

Bazen pişiklerin iltihaplı derisi diğer mikrop türleriyle (bakteriler) enfekte olur. Yukarıdaki tedavilere rağmen döküntü daha da kötüleşirse bundan şüphelenilebilir. Bu durumlarda bir antibiyotik ilacına ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca, belirtildiği gibi, ara sıra bebek kızarıklığı olağandışı veya daha ciddi bir cilt rahatsızlığından kaynaklanır. Bu nedenle, eğer bir pişik yukarıda açıklanan olağan tedaviyle düzelmezse, doktorunuza görünün.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.