Bebekler İçin Sağlık Kontrolleri

Bebeğiniz doğmadan kısa bir süre önce veya sonra size çocuk sağlığı ile ilgili bilgiler verilecektir.

Bebekler İçin Sağlık Kontrolleri
01 Nisan 2021 - 11:50
Bu bilgiler, çocuğunuzun gelişim ilerlemesini takip etmek için oldukça önemlidir. Nerede olursanız olun ve çocuğunuzun başına ne gelirse gelsin, sağlık uzmanları ile paylaşılabilecek sağlıkları ve ilerlemelerinin bir kaydına sahip olmanız gerekir.

Bir kliniği, doktorunuzu veya bir hastaneyi ziyaret ettiğinizde, bebeğinizin sağlık uzmanı çocuğunuzun kilosunu ve diğer ölçümleri, aşıları ve diğer önemli sağlık bilgilerini kaydetmek için yöntemler kullanacaktır.

Kendiniz de bilgi ekleyebilir, herhangi bir hastalığı veya kazayı ve çocuğunuzun aldığı ilaçların ayrıntılarını kaydetmek iyi bir fikirdir. Çocuğunuzu inceleme veya aşı yaptırırken yanınıza almayı unutmayın. Hastanenin acil servisine veya bir pratisyen hekime gitmeniz gerekiyorsa da yanınızda getirmeye çalışın.

Bebeğinizin Genel Gelişimi
Çocuğunuzun gelişim incelemeleri sırasında, çocuk sağlığı hemşireniz veya aile doktorunuz size çocuğunuzun nasıl gittiğini ve sahip olabileceğiniz endişeleri soracaktır. Bebeğiniz doğduğu takdirde erken, onların gelişimsel yaşı orijinal hesaplanacaktır. Bu hesaplama vade tarihinden değil, doğdukları fiili tarihten itibaren olacaktır.

Bebeğiniz, özellikle yaşamın ilk yılında ve rutin aşılar sırasında düzenli olarak tartılacaktır. Bebeğinizin kilosuyla ilgili herhangi bir endişe varsa, daha sık tartılabilir.

Çocuklar Ne Zaman Kontrol Edilmelidir?
Çocuk sağlığı ve gelişimi şu şekilde kontrol edilmelidir:

Doğum
•    1-4 hafta
•    6-8 hafta
•    6-9 ay
•    18 ay
•    2 yıl
•    3 yıl
•    4 yıl

Çocuğunuzu bu yaşlarda hemşirenizi veya doktorunuzu ziyarete götürmeyi unutmayın. Bazı çocukların belirli sağlık sorunları varsa ek ziyaretlere de ihtiyacı olabilir. Bu durumda doktorunuz veya erken çocukluk hemşireniz size bu konuda tavsiyede bulunmalıdır.

Doğumdan Sonra
Annelik hizmetleri sizi emzirme, yeni bebeğinize bakma ve ebeveyn olarak hayata alışma konusunda destekleyecektir.

Bebeğiniz bir doktor tarafından muayene edilecek ve işitme testi dahil bir dizi test yapılacaktır. Rutin K vitamini ve hepatit B aşıları önerilir.

1-4 Hafta Arası
Değerlendirme çocuk ve aile sağlığı hemşiresi, ebe, doktor veya çocuk doktoru tarafından yapılacaktır. Bebeğinizin besleme, sizin bir ebeveyn olma ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için bilgilendirmeler yardımcı olur.

Çocuk sağlığı merkezleri de ev ziyaretleri sunmaktadır. Çocuk ve aile sağlığı hemşiresi sizden ilk randevunuzu nerede almak istediğinizi seçmenizi isteyecektir. Birçok aile hemşirenin onları ilk randevuları için evde ziyaret etmesini ister. Yeni bir bebeğiniz olduğunda evden çıkmak zor olabilir.

6-8 Hafta Arası
Bebeğinizin bir doktor veya çocuk doktoru tarafından birkaç testi ve tam bir fiziksel muayenesi olacaktır.

Sağlık kontrolleri, çocuğunuzun nasıl büyüdüğünü izlemek ve tedavi edilebilmesi için belirli koşulların mevcut olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır. Çocuk ve aile sağlığı hemşireniz veya doktorunuz çocuğunuzun işitme, görme, gelişim, boy, kilo ve baş çevresi büyümesini kontrol edecek veya tartışacak ve sonuçları sizinle tartışmaktan mutluluk duyacaktır.

2 aylık bu dönemde verilmektedir.

4. Ayda
Bebeğinize planlanmış aşıları yapılacaktır. Bu aynı zamanda, sahip olabileceğiniz endişeleri dile getirmeniz ve ihtiyacınız olan herhangi bir bilgiyi istemeniz için bir fırsattır.

Başka zamanlarda endişeleriniz varsa, kendinizin veya bebeğinizin sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek veya bebeğinizin tartılmasını istiyorsanız, aile doktorunuzla iletişime geçmek veya yerel bir çocuk sağlığı kliniğine gitmek faydalı olacaktır.

6-9 Ay Arası
Değerlendirme bir çocuk ve aile sağlığı hemşiresi, ebe, doktor veya çocuk doktoru tarafından yapılacaktır.

Bebeğin kilosunu ve büyümesini, işitme, görme ve ağız sağlığını kontrol edeceklerdir. Bu ziyaret, aile sağlığı ve refahı, bebeğinizin yaralanmasını nasıl önleyebileceğiniz, güneşe duyarlı olma, iletişimi, dili ve oyunu geliştirmeye odaklanır.

6 aylık aşılar bu dönemde verilmektedir.

12. Ayda
12 aylık rutin aşılar yapılır ve bu, çocuğunuzun büyüme ve gelişmesinin yanı sıra diğer çocuk sağlığı veya ebeveynlik sorunlarını tartışmak için başka bir fırsattır.

İlk Yıldan Sonra
Çocuk sağlığı kontrolleri 18 aylıkken, 2 yaşında, 3 yaşında ve 4 yaşında yapılır.

Okula başlamadan önce, çocuğunuzu sağlık değerlendirmesi için bir çocuk ve aile sağlığı hemşiresine veya pratisyen hekime götürmeniz önerilir. Ayrıca tüm çocuklar okula başlamadan önce diş muayenesinden geçmelidir.

Çocuğunuzun liseye başlamadan önce bir sağlık değerlendirmesi de şiddetle tavsiye edilir. Bu değerlendirmenin bir parçası olarak, çocuğunuzun gözleri ve görmesinin her bir gözde ayrı ayrı değerlendirilmesi önerilir. İşitme testi her yaşta yapılabilir.

Aşıların 18 aylık ve 4 yaşında verilmesi planlanır. 4 yıllık aşılar 3.5 yaşından itibaren yapılabilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.