Cinsiyet Tahmininde Ramzi Teorisi Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Konu bebeklerinin cinsiyetini bilmeye geldiğinde sürpriz unsurunu seven bazı ebeveynler var.

Cinsiyet Tahmininde Ramzi Teorisi Gerçekten İşe Yarıyor mu?
03 Nisan 2021 - 00:51
Doğum odasında küçük bir erkek mi yoksa küçük bir kız mı olduğunu öğrenmek oldukça heyecan verici ve dört gözle bekleyecekleri bir şey olabilir. Diğer çiftler, küçük neşe demetleri dünyaya gelmeden önce cinsiyeti öğrenmeyi tercih ederler.

Bekleyen çiftlerin, bebeklerinin kız mı erkek mi olacağını bilmek istemelerinin birçok nedeni olabilir. Bazıları bebek partisine kaydolmak isterken, diğerleri çocuk odasını uygun şekilde dekore etmeye başlamak isteyebilir. Yine de diğerleri bilmek isteyebilir. Her cinsiyetin ebeveynliği farklıdır, çünkü dört gözle bekleyecek farklı şeyler vardır ve her ikisi de kendi açılarından harikadır.

Nadir bir azınlık içinse bu, o kadar da hoş değildir. Bir kişinin cinsiyetiyle bağlantılı bazı nadir genetik bozukluklar vardır. Soy ağacınızda bu bozukluklardan biri varsa, bebeğinizin hangi cinsiyette olacağını önceden öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu size zihinsel olarak hazırlanmanız ve tıbbi yardım almanız için zaman verecektir.

Ebeveynlerin çocuklarının cinsiyetini öğrenmesinin farklı yolları vardır. Bu yöntemlerden biri de Ramzi Teorisidir.

Ramzi Teorisi Nedir?
Bu teori ilk olarak Dr. SaamRamzi İsmail tarafından 5000'den fazla anne adayını içeren bir çalışma yaptıktan sonra ortaya atıldı. Çocuğun kız mı erkek mi olacağını anlamak için plasentayı kullanabileceğini buldu.

Dr. İsmail bu bilgiyi 9 haftalık gebelik döneminden önce oluşan koryonikvillusları gözlemleyerek tespit edebildi. Bu, sonunda plasentaya dönüşecek, fetüse besin ve oksijen sağlayacaktır. Aynı zamanda atığın nasıl çıkarıldığıdır.

Ramzi Teorisi İçin Ultrason Ne Zaman Yapılır?
Ramzi Teorisi ultrasona bakarak çalıştığına göre, soru şu: Ramzi Teorisi ultrasonu elde etmek ne zaman mümkün olabilir?

Ramsey Teorisi ile ultrason, gebeliğin 6. haftasında yapılabilir. Cinsel organlar dört haftada oluşur, pek çok kişi sadece iki hafta sonra bunun kız mı erkek mi olduğunu öğrenmenin mümkün olabileceğini öğrenince şaşıracaktır.

Ramzi Teorisinin Arkasında Bir Bilim Var mı?
Çoğu sağlık uzmanı, Ramzi teorisinin işe yaramasına rağmen bilimsel bir temeli olmadığını söyleyecektir. Bunun nedeni, çoğunun tahmin yürütmesidir, ama aynı zamanda, plasentanın yerinin çocuğunuzun hangi cinsiyette olacağı konusunda gerçekten herhangi bir söz hakkına sahip olup olmadığını bulmak için yapılmış başka herhangi bir çalışma olmamasıdır.

Ayrıca, çalışma ilk okunduğunda oldukça ikna edici görünmekle birlikte, çalışma raporunun daha fazla okunmasının, incelenen 5.000-5.376 kadının yalnızca %22'sinin 6 haftalık gebeliğe ulaştıklarında transvajinalsonogram yaptığını gösterdiği söyleniyor.

Bunun anlamı, doğru bir şekilde incelenen kadın sayısının yalnızca 1.182 olduğu, bu da ilk düşünceye oranla 5.000 kadınından oldukça uzak olduğudur.

Doktorlar, Ramzi Teorisinin doğruluğu çoğu zaman doğru olsa da arkasındaki bilimin daha fazla çalışılmadığını iddia ederler.

Ramzi Teorisi Nasıl Çalışır?
Ramzi Teorisi, çocuğunuzun cinsiyetini tahmin etmenin en bilimsel yolu olmasa da bir şans vermek yine de eğlenceli olabilir. Zararsızdır ve birçok kez doğru anlarsınız.

Ramzi tahmini yaparken, hamileliğin 6. haftasında ultrason yaptırmanız gerekecektir. Bundan sonra yapılacak şey plasentanızı bulmaya çalışmaktır. Bunu nasıl yapabileceğinize gelirsek, kese çevresinde oluşan parlak alanı aramanız gerekmektedir. 

Gözleri eğitimsiz olanlar bazen bunu bulmakta çok güçlük çekebilirler, bu nedenle emin olmak istiyorsanız, sonografi uzmanından düzenli kontrolünüz ve sonogramınız sırasında plasentayı göstermesini isteyin. Kullanılabilecek en iyi sonogramabdominal ultrasondur. Dönüştürücünün karnınızın üzerine yerleştirildiği yer burasıdır. Bu şekilde, uygun bir ayna görüntüsü elde edersiniz.

Ramzi Teorisine göre, erkek bebeklerin plasentaları sağ tarafa sabitlenmiştir. Bu, eğer resim solda plasentayı gösteriyorsa, gerçekte, ayna görüntüsü olduğu için sağda olduğu anlamına gelir. Ramzi Teorisinde ise kız bebekler sol tarafa yerleşecektir. Yani, ayna görüntüsünde plasenta sağda görünecektir.

Ramzi Teorisi Hangi Durumlarda Çalışmıyor?
Jinekoloji ve Kadın Hastalıkları alanındaki bazı tıp pratisyenleri, rahmin her iki tarafına da düzgün yerleşmemiş birçok plasenta olduğunu söylüyor. Böyle bir durumda bir cinsiyet tahmininde bulunmanız oldukça zor olacaktır.

Diğer durumlarda, ikiz veya birden fazla bebek taşıyor olabilirsiniz. Bu, aynı zamanda Ramzi Teorisinin sizin durumunuza uygulanmasını zorlaştıracaktır. Birden fazla fetüsün hepsi aynı cinsiyetten olmayabilir, bu nedenle plasenta kendini sola veya sağa yerleştirmiş olsa bile, tam doğruluğu iddia etmek zordur.

9 haftayı geçen hamile olanlar da hamilelik sırasında Ramzi Teorisini kullanamayacaklardır. Bunun nedeni, plasentanın başlangıçta kendini nereye yerleştirdiğini anlayamayacak olmanızdır. Bu durumda, bebeğinizin hangi cinsiyette olacağına dair bir tahminde bulunmanıza yardımcı olabilecek başka yollar da vardır.

Çiftlerin, cinsiyete dayalı genetik hastalıklar nedeniyle bebeğin cinsiyetini bilmeleri gerekiyorsa, en iyisi Ramzi Teorisine güvenmemek olacaktır. Test, %97 doğruluk iddia edebilir, ancak daha fazla araştırılmadığından, ciddi kararlar için sonuçlara güvenilmemelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.