Kafatası Teorisi Kullanılarak Bebeğin Cinsiyetinin Belirlenmesi

Bebek sahibi olmak hayat değiştiren bir andır. Ebeveyn olacağınızı anladığınız gün, bu gerçekten dünyanızı tamamen değiştirir.

Kafatası Teorisi Kullanılarak Bebeğin Cinsiyetinin Belirlenmesi
03 Nisan 2021 - 00:47
Gebe kalmayı çok denedikten ve 2 haftalık beklemenin ardından büyük bir evet aldıysanız, çok mutlu oluyorsunuz.

Evet, anatomi taramaları için 20 hafta beklemeniz gerekecek ama ya sadece ultrasonlarınıza bakarak bebeğin cinsiyetini tahmin edebilseydiniz? Kafatası Teorisi bunu yapmak için bir tekniktir. Bilim tarafından desteklenmemesine ve çok ciddiye alınmamasına rağmen, bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenin gerçekten eğlenceli bir yolu ve bir efsane veya şehir efsanesi olmasına rağmen tahminlerin ne kadar doğru çıktığını görünce şaşıracaksınız. Kafatası teorisinde kullanılan belirteçlerin çoğu, bebeğin cinsiyetini bulmada %92 oranında doğru çıktı. Ancak bu yalnızca hamileliğin ve 10. hafta ötesinde yapılan taramalar için geçerlidir.

Kafatası Teorisi Nedir?
Kafatası Teorisi, ultrason resmine bakarak bebeğin cinsiyetini tahmin etmenize izin veren popüler bir teoridir. 12 haftalık taramalarda bebeğin erkek veya kız olduğu çıkarmaya çalışılabilir. Tahminlerin %92'si doğru ve bu fenomeni destekleyecek bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen, işe yaradığını söyleyebiliriz! Hamile anneler buna yemin ederler ama kimse kafatası teorisinin tam olarak nereden ve ne zaman ortaya çıktığını bilmiyor.

Haberleri duymak için sabırsızlandığınız zamanı geçirmenin eğlenceli bir yolu olarak kafatası teorisini kullanabilirsiniz. Bebeğin cinsiyetini ayırt etmek için aşağıda açıklanan özellikler çoğu durumda işe yarar. Özellikleri ne kadar iyi okuduğunuz, bebeğin taramalarına bağlıdır ve görüntüleme net değilse, yanlış bir tahmin yapabilirsiniz.

Kafatası Teorisi ile Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek İçin Ultrason Ne Zaman Yapılır?
Kafatası teorisini doğru bir şekilde almayı ve bunu bebeğinizin taramalarına uygulamayı planlıyorsanız, muhtemelen 12 haftalık dönemde yapılan ultrason taramalarına kaydolmalısınız. Bebeğin rahim içindeki konumu, kafatasının net bir görüntüsünün doğru alınmasında en büyük faktör olacaktır. Bir kafatası teorisi ultrason taraması yapacaksanız, rahminizin bir profil görünümünde görüntülenmesini sağlamaya çalışın. Kafatasını önden arkaya doğru çıkarabilmek istiyorsunuz ve bu, bebeğinizin cinsiyetini daha hassas bir şekilde belirleme şansınızı artıracaktır.

Kafatası teorisini doğru kullanmak, ultrason değerlendirmenize bağlı olacaktır. Ayrıca, bu taramalardaki kafatası boyutlarının ırksal etnik kökene ve iki cinsiyete bağlı olarak çılgınca değiştiğini unutmayın. Tahmin yapmak için aşağıda bahsettiğimiz özellikleri kabaca yönergeler olarak kullanın.

Bir Erkek ve Kızın Kafatası Özellikleri Arasındaki Fark
Erkek bebek mi yoksa kız bebek mi olduğunu anlamak söz konusu olduğunda kafatası teorisi cinsiyet kuralları vardır. İşte bakmanız gerekenler:

• Cinsiyeti analiz etmek için bebek kafatası teorisini kullanırken, önce kafatası kütlesine bakın. Kafatası teorisine göre, annelerin erkek çocuk kayıtlarına göre, erkekler kızlardan daha büyük bir kafatası kütlesine sahip olma eğilimindedir.
• Geçici sırt, erkeklerin taramalarında kızlardan daha belirgindir. Üst kafatasının dış tarafında bulacaksın.
• Kadınlar, erkeklere kıyasla daha keskin bir göz üstü sınıra sahiptir. Kafatası teorisi kız kuralları, erkekler için kenar boşluklarının kendilerininkinden daha düz ve sıkıcı görünme eğiliminde olduğunu söylüyor.
• Erkeklerin kızlara kıyasla çene kemiği kare şeklindedir. Elmacık kemikleri ayrıca erkeklerde kızlardan daha belirgindir. Elmacık kemiklerini alt göz sırtının hemen altında bulacaksınız ve bunlara "elmacık kemiği" deniyor.
• Erkeklerin her zaman kızlardan daha büyük dişleri vardır.
• Erkeklerin kızlara göre daha keskin çeneleri, daha derin kafatası kütlesi ve iyi tanımlanmış bir kaş çıkıntısı vardır. Kızların daha az belirgin elmacık kemikleri olan daha yumuşak bir kafatasları vardır. Çene açısı da daha geniştir ve alınları o kadar eğimli değildir.
• Mastoid süreci erkek bebeklerin kafatası taramalarında daha belirgindir. Boyun kası bağlantısının hemen altında bulunur.
• Boyun kaslarının bağlandığı sırt da erkek bebeklerde kızlardan daha belirgindir. Kafatasının arkasında bulunur.
• Erkeklerde gonion bölgesi kızlardan daha fazla dışa açılır ve daha keskin bir açıya sahiptir.
• Bebeğin rahme yerleştirilmesi, bebeğin cinsiyetini belirlemede rol oynayan diğer bir küçük faktördür. Çoğu durumda, kız bebek anne onları taşıdığında daha yükseğe yerleştirilme eğilimindedir. Stres seviyeniz de iyi bir gösterge olabilir. Anneler, kız bebeklerini erkek bebeklerin üzerine taşırken daha yüksek stres seviyeleri yaşama eğilimindedir.

Kafatası Cinsiyet Tahmin Teorisi Ne Kadar Doğrudur?
Kafatası teorisini savunan herhangi bir akran değerlendirmesi, dergi veya kanıt arıyorsanız, bulamazsınız. Sonuçlar anekdot niteliğindedir ve çoğu zaman kafatası teorisinin doğruluğu %75 ila %90 arasındadır. Bir bebeğin cinsiyetini ayırt etmek için bahsedilen özelliklerin çoğu, yetişkin kafatasları için geçerlidir ve ergenlik çağından önce ortaya çıkmaz. Bununla birlikte, görsel farklılıklar sadece göstergelerdir ve tahminlerde bulunmanın eğlenceli bir yoludur. Kafatası teorisini kullanmanın zorlaştığı bir durum olan yenidoğan kafataslarında farklılıklar çok belirgin değildir.

Kafatası teorisini kullanmanın yanı sıra bebeğinizin cinsiyetini bulmanın güvenilir bir yolu NT (Nukal Translucency) taraması istemektir. Bu test, kromozom farklılıklarını tespit etmede yardımcı olan bir kan testidir ve 11. ve 13. gebelik haftasında yapılabilir. Yine, bu non-invaziv bir taramadır ve genellikle isteğe bağlı bir testtir, bu da talep etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Kafatası teorisini çok ciddiye almayın ve %100 doğru olduğunu düşünmeyin.

Bu, iyi bir tahmin oyunudur. Çoğu zaman tahminler doğrudur, ancak bilimsel kanıt söz konusu olduğunda, tıp camiasına göre büyük ölçüde eksiktir. Kan çalışmasını içeren NT taramaları, bebeğin cinsiyetini kromozom yapılarına bakarak belirleyebileceğiniz için daha güvenilirdir. En iyi bahsiniz, 20 haftalık anatomi taramalarınızı beklemek ve haberleri doğrudan doktordan duymak olacaktır. O zamana kadar sabırlı olun.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.