Cilt Parıltısını Artırmanın 7 Yolu

Muhtemelen 1000 den fazla kez önemli olan iç güzelliğidir cümlesini duymuşsunuzdur. Nezaketinizin ve zekanızın nasıl göründüğünden daha önemli olduğu kastedilse de aynı zamanda güçlü bir güzellik hilesi olarak da görülür.

Cilt Parıltısını Artırmanın 7 Yolu
15 Mart 2021 - 08:42
Donuk bir ciltten kopmaya kadar her şey, ister bağırsaktaki dengesizlikler isterse stres ve endişe olsun, içten gelenleri yansıtabilir. Dışarıdaki diğer cilt bakımı takıntılı ve güzellik kraliçeleri için bu iyi bir haber: sislere, maskelere ve göz kremlerine daha fazla bütçe harcamadan cildi iyileştirmenin ve parlak bir ışıltı elde etmenin birçok yolu var.

1. Bir Takviye Alın
Modern bir güzellik rutini sadece banyonuzdaki makyaj için ayrılmaz. Güzellik rutinleri kilerinize ve buzdolaplarınıza da yayılıyor. Yutabileceğiniz cilt bakımından bahsediyoruz: cildi temizleyen ve içten dışa ışıltıyı artıran formüller, haplar ve tozlar.  Çok uygun bir fiyata kanıta dayalı, yüksek kaliteli malzemelerle yapılan takviyeleri tercih edebilirsiniz. Etkili, güzelliği artıran, en sevilen ürünlerden biri kolajen kapsülleridir. Cildi içten yenilemek ve eski haline getirmek için kendi doğal kolajen üretiminizi destekler. Bitkisel kaynaklı kolajenler büyümeyi desteklemek için C vitamini, A, B, E ve mineraller gibi süper besinler içerir ve diğer vitaminlerinizle birlikte hap olarak kolayca alınabilir.

Düzenli rutininize kolayca eklenebilecek daha fazla güzellik takviyesi için sağlıklı saçları, cildi ve tırnakları destekleyen biotin içeren güzellik damlalarını ve yenilebilir bir hyaluronik asit formu içeren ürünler deneyebilirsiniz. Bu damlalar, cildi içten dışa doğru nemlendirmek ve parlaklığı artırmak için hücresel düzeyde çalışır. Elde etmek için çok fazla denemeniz veya çok fazla para harcamanız gerekmeyen, içten aydınlatılmış bir ışıltı için bir yüzlü, kahve veya bir bardak su ekleyin.

2. Daha Fazla Uyuyun
Her gece 7 ila 9 saat kaliteli uyku almanın, tüm vücudun düzgün çalışması için çok önemli olduğunu zaten biliyorsunuz, ancak ertesi gün halsiz bir şekilde uyanmak ve şeker isteğinizdeki artış sizi Netflix'i uygun bir saatte kapatmaya motive etmezse, belki cilt sağlığınız kapanacaktır. Vücudumuzun sadece yeniden şarj olmak ve rüyalar görmekten daha fazla sebepten dolayı uykuya ihtiyacı vardır. Uyku eksikliği, vücutta iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da deri de dahil olmak üzere organlarda iltihaplanmaya neden olabilir. Yeterince dinlenirseniz, daha az kırışıklık, daha az kabarık gözler ve daha parlak bir cilt gibi faydalar da yaşayabilirsiniz. Bu, aynı zamanda "güzellik uykusuna" yepyeni bir anlam getiriyor.

3. Bağırsak Sağlığına Öncelik Verin
Bağırsak-deri bağlantısı gerçektir. Bir çalışma, bağırsak mikrobiyomunun akne ve tahrişlere nasıl bağlanabileceğini gösterirken, diğer çalışmalar bağırsak problemleri ve cilt koşulları arasında bir ilişki bulmuştur. Buna içgüdüsel bir his de diyebilirsiniz, ancak biz cilt sağlığını bağırsağımızda neler olduğuna dair bir harita olarak düşünüyoruz.

Bağırsak sağlığı uzmanları, "Bağırsak, besinleri ürettiğimiz, hormonları metabolize ettiğimiz, enzimleri detoksifiye ettiğimiz, patojenleri nötralize ettiğimiz ve nörotransmiterler ürettiğimiz yerdir" açıklamalarında bulundu. Kendinizi iyi hissetmek ve tabii ki berrak, ışıltılı bir cilde sahip olmak için sindirim sağlığınızı kontrol altına almak çok önemlidir.

4. Meyvelerinizi ve Sebzelerinizi Yiyin
Tıpkı işlenmiş yiyeceklerin kırılmalara neden olabileceği ve şeker yemenin erken yaşlanmaya neden olabileceği gibi bazı yiyecekler cilt sağlığı üzerinde ters etkiye sahip olabilir. Yediğimiz şey biz olduğumuz için diyet ve güzelliğin el ele gitmesi şaşırtıcı değildir. Sağlıklı, dengeli bir yaşam tarzını teşvik eden yiyecekler aynı zamanda genç görünen bir cildi destekler ve içten dışa ışıltılı görünmenize yardımcı olabilir.

Cildinizin ışıltısını artıracak harika süper yiyecekler için avokado, domates, limon, tatlı patates, yaban mersini ve yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyecekleri deneyin.

5. Susuz Kalmayın
Su, gerçekten her cilt bakımı derdine çare olarak görülür. Su içmek cildi derin, hücresel düzeyde nemlendirir. Cilt hücreleri sudan yapılmıştır, tıpkı vücuttaki diğer her hücre gibi. Cilt yeterli miktarda su almıyorsa, cilt hücreleri düzgün çalışamaz. Bu nedenle sık sık ve düzenli olarak su içmeyi ihmal etmeyin.

6. Daha Sık Terleyin
Harika kokmanıza yardımcı olmasa da terlemek cildinizin harika görünmesine yardımcı olabilir. Doğru duydunuz: Kendi terinizden oluşan bir havuzda oturmak (ister zorlu bir egzersiz dersi ister kızılötesi sauna olsun), cildinizi temizlemeye yardımcı olabilir ve size nemli bir cilt kazandırabilir. Vücut ısımız yükseldiğinde kan damarlarımız genişler. Buna vazodilatasyon denir ve cildimize kan akışını arttırır. Uzun vadede, vazodilatasyon cildimizi destekleyen damar sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve cildimizin sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur. Diğer bir deyişle, en sevdiğiniz sıcak yoga dersi sadece vücudunuz için değil aynı zamanda cildiniz için de iyidir. Gözeneklerdeki tıkanıklıklardan kaçınmak için yüzünüzü hemen yıkadığınızdan emin olun. Terleme eylemi faydalıdır, ancak cildinizde çok uzun süre kurumuş ter oturması iyi değildir.

7. Stres Seviyelerini Düşük Tutun
Kronik stresin sizin için kötü olduğunu ve eğlenceli olmadığını zaten biliyorsunuz, ancak bir meditasyon pratiği başlatmak için nedenler listenize "cilt parlaklığını artırın" maddesini ekleyebilirsiniz. Bazı araştırmalar kortizolün (stres hormonu) gözeneklerin tıkanmasına neden olabileceğini, diğer çalışmalar ise stresin cildin su tutmasını olumsuz yönde etkileyebileceğini (kuruluğa yol açabileceğini) bulmuştur. Stresin kızarıklıklardan kırışıklıklara kadar her şeye neden olabileceğinden de söz etmekte fayda var. Daha fazla mola planlayarak ve iş günü stresini atmak için işten sonra gevşeme rutini mükemmelleştirerek hayatınızda stresten kurtulmaya öncelik verin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.