Cildiniz Çok mu Kuru Yoksa Normal mi?

Şimdiye kadar hepimiz değişen mevsimlerin cildimizi büyük ölçüde etkileyebileceğini biliyoruz, ancak 2021 e kadar bunu bir gecede pratik olarak yapmayı hiç deneyimlemedik.

Cildiniz Çok mu Kuru Yoksa Normal mi?
14 Mart 2021 - 00:11
Bu sonbaharda birdenbire normalden daha kuru bir ciltle uğraşıyor ve hızlı bir düzeltme mi arıyorsunuz? Uzmanların neler söylediğine kulak verin.

Cildim Neden Değişiyor?
Uzmanlar, hava değişmeye başlar başlamaz cildinizin değişebileceğini açıkladı. Yaz için, bu genellikle yüksek nemin ilk günlerinde gelir, ancak sonbahar ve kış için, 50 ° sıcaklıkları görmeye başladığımızda havadaki ilk gevreklik işe yarayabilir.

Normalde Yağlı Bir Cildim Var ama Şimdi Kuru Hissediyorum. Neden?
Uzmanlar, hava koşullarındaki değişimin bir fark yaratmasına rağmen alışkanlıklarımızın da öyle olduğunu söyledi. Yazın cildin sadece sebum nedeniyle yağlı değil, aynı zamanda ter ve nemden dolayı nemli kaldığını dile getiren uzmanlar, hava soğuduğunda, daha uzun ve daha sıcak duş alma eğiliminde olduğumuzu, sıcak suyun ciltten daha kolay buharlaştığını ve havada nemi hapsetmeye yardımcı olacak ter veya nem olmadığını açıkladı. Bu nedenle su daha hızlı buharlaştığında, cilt kuru ve gergin görünüyor.

Sonbahar ve kış için alışkanlıklarımızı ve günlük rutinlerimizi değiştirmeye başlıyoruz ve bunlar cildimizi de etkiliyor. Uzmanlar, cilt hala nemliyken duş veya banyodan vücut balsamı gibi bir nemlendirici kullanmayı öneriyor. Çünkü bu, tüm bu su kaybını önlemeye yardımcı olacak ve cildin esnek ve nemli kalmasını sağlayacaktır.

Cilt Genellikle Nasıl Değişir?
Kuruluk, kuru cilt lekelerinden veya kaşıntıdan daha fazlası olabilir; cildiniz nemsiz kaldığında meydana gelebilecek çok şey vardır. Uzmanlar "Hava koşullarında herhangi bir değişiklik olduğunda, daha fazla kuruluk veya gerginlik, biraz kızarıklık veya pullanma ya da petrol üretiminde bir artış fark edebilirsiniz" diyor. Bu nedenle, duştan çıktıktan sonra cildinizin kuru hissettiğini fark ediyorsanız veya kendinizi normalden biraz daha yağlı hissediyorsanız, sonuçta bir miktar kuru cilt sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Kuru Bir Cildim Varsa, Ekstra Kurulukla Nasıl Baş Edebilirim?
Kurumadan ekstra veya hatta ultra kuruya geçmek hiç eğlenceli değil. Zaten cildinizde yeterince nem alamadığınızı hissettiğinizde ve bir şekilde size pullanma, kızarıklık ve tahriş ile geri döndüğünde, havluya atıp cilt bakımı rutininize "huzur" diyerek ve yüzünüzü düz vazelinle sıyırdığında cazip gelir.

Kuru cilde sahip olanlar, bu yaz nem seviyelerinde biraz rahatlama yaşamış olabilirler, ancak ciltleri şu anda bundan yoksun ve buna göre tepki veriyor. Uzmanlar, nemlendiricinizin kalınlığını artırmanızı, örneğin; bir losyon yerine krem kullanmanızı ve benzoil peroksit, salisilik asit ve retinol gibi peeling ve kuru bileşenleri ne sıklıkla ve ne kadar kullandığınızı azaltmanızı önerdi. Ayrıca, makyajı temizlerken ve çıkarırken cildinizi nemlendirecek bir yağ temizleyicinin yanı sıra yüz yağı veya nemlendirici toner veya esans gibi ekstra nemlendirici bir adım da ekleyebilirsiniz.

Cilt Bakımı Rutinimi Değiştirmeli miyim?
Uzmanlar, "Sezonun değişmesiyle birlikte, ürünlerinizi şu anda cilt tipinize en uygun olana değiştirmek önemlidir," diyor. "Tedavi odasında söylenen ortak bir cümle, cildinizi dinlemektir. Eğer kırılıyorsa, o zaman bu kesintileri tedavi etmeniz gerekebilir; kuruysa daha fazla nem ekleyin." Cildinizin değiştiğini fark ediyorsanız, daha önce kullandığınız rutinin bazı ince ayarlara ihtiyacı olabilir. Her adımı elden geçirmenize gerek yok, ancak yaptığınız malzemeleri değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

Yapabileceğim Başka Bir Şey Var mı?
Muhtemelen şimdiye kadar cildinizin sağlığının büyük ölçüde vücudunuzun sağlığına bağlı olduğunu biliyorsunuzdur. Uzmanlar, her gün yeterince su içmeniz (günde en az altı bardakla başlayın ve oradan gidin) ve güneş kremi sürmenizi (tüm bu kuruluğun üstüne güneşin zarar verdiğini hayal edin) tavsiye ediyor. Ayrıca uzmanlar, yeterince uyumayı ve günlük olarak multivitamin ve probiyotik almayı öneriyor.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.