Bruce Lee Kimdir? Bruce Lee Hakkında Bilinmeyenler

Geride bıraktığımız yüzyılın tartışmasız en iyi dövüş ustası olarak Bruce Lee gösterilmektedir. Genç yaşta hayatını kaybetmesine rağmen yaşadığı kısa sürede gerçekleştirilmesi çok zor başarılara imza atarak tüm dünya tarafından tanınan bir şahsiye olmuştur.

Bruce Lee Kimdir? Bruce Lee Hakkında Bilinmeyenler
30 Aralık 2020 - 23:44 - Güncelleme: 30 Aralık 2020 - 23:47
Çin asıllı olan Bruce Lee 27 Kasım 1940 tarihinde Amerika’nın San Francisco şehrinde bulunan bir Çin Hastanesinde dünyaya geldi. Burada görev yapan bir doktorun isteği üzerine kendisine Bruce adı verildi. Bruce ismi köken olarak daha çok İskoçya’da yaşayan yerlilerin çocuklarına konan bir isim olması itibariyle uzak doğulu bir kişinin bu isimde olması oldukça ilgi geçen bir durumdu. Bununla birlikte resmi kayıtlarda ise Bruce ismi yerine Lee Jun Fan ismi geçmektedir.

Bruce Lee 6 yaşından itibaren ailesinin de desteğiyle Kung Fu eğitimi almaya başladı. Yaşça çok fazla olgun olmadığı için bu eğitimi oyunla karışık bir şekilde alıyordu. 1954 yılında ünlü Kung Fu ustası Yip Man’ın öğrencisi oldu ve Wing Chun sistemini çalışmaya başladı.  1964 yılında ilk defa uluslararası alanda bir çıkış gerçekleştirdi ve Green Hornet isimli dizide oynamaya başladı. Hemen peşi sıra film tekliflerini almaya başladı. 1941 ve 1973 yılları arasında toplamda 26 adet filmde oynadı. Bu filmlerin bazıları Bruce Lee’nin ölümüne kadar gün yüzüne çıkmadı.

Amerika’da açtığı dövüş sporları merkezini kısa sürede büyüterek Amerika’nın çeşitli yerlerinde şubeler açtı. Bu dövüş spor merkezlerinde aralarında Karim Abdul Jabbar gibi dönemin ünlü sporcularına da dövüş eğitimleri verdi. 1963 yılından Amerikalı Linda Emery ile evlendi. Bu dönemde ciddi bir rahatsızlık geçiren Lee, yaklaşın 6 ay boyunca yataktan kalkamadı. Bu zamanı değerlendirmek için Jeet Kune Do Tao adında bir kitap yazmaya başladı ancak kitabını tamamlayamadı.Genç Yaşta Sağlık Sorunları Başladı
Hayatının son dönemlerinde sağlığı iyice bozulmuştu. Beyninde bir tümör oluştuğu anlaşılmıştı. Doktorlar tarafından ısrarla dövüş yapmayı bırakması söyleniyordu. Ancak Bruce Lee bu konuda doktorları dinlemiyordu. Bunun sonucu olarak da beyin kanaması geçirdi. Acil bir tedaviyle hayatta kalmayı başarmıştı ancak bu tarihten sonra artık dövüşmesi mümkün olarak görülmüyordu. Her gün doktorların verdiği çok sayıda ilacı içmesi gerekiyordu.

20 Temmuz 1973 tarihinde baş ağrısından şikâyet eden Bruce Lee Equogesic adında bir ilaç alarak dinlenmeye çekildi ancak bir daha uyanamadı. Bruce Lee’yi odasında bulan arkadaşları onu hemen hastaneye götürmüş olsalar da Lee çoktan hayatını kaybetmişti. Ölüm sebebi hiçbir zaman belirlenemedi. Ancak aldığı ilacın beynindeki tümör üzerinde olumsuz bir etki yarattığı ve bu sebeple hayatını kaybettiği düşünülmektedir. Tümörün ise doğuştan mı yoksa sonradan mı oluştuğu hiçbir zaman anlaşılamamıştır. Ölümünden sonra yazdığı kitabı ise karısı tamamlamıştır.

Bruce Lee’nin iki çocuğu olmuştur. 1965 yılında Brandon Lee adında bir oğlu, 1969 yılında ise Shannon Lee adında kızı dünyaya gelmiştir. Kendisi gibi sinema filmlerinde rol alan Brandon Lee, 1993 yılında çekilen ve başrolünü oynadığı The Crow filminin çekimleri sırasında yanlışlıkla ateş alan bir silah yüzünden hayatını kaybetmiştir. Bruce Lee’nin sakatlığı sırasında yazmaya başladığı kitabını karısı Linda Emery tamamlayarak piyasaya çıkardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.