30'lu Yaşlarda Hamile Kalmak Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Pek çok kadın, 30lu yaşların hamile kalmanın doğru zamanı olduğunu düşünüyor, çünkü kariyerlerine yerleştiler, finansal istikrara sahipler ve anneliğin.

30'lu Yaşlarda Hamile Kalmak Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler
03 Nisan 2021 - 00:58
Zorluklarıyla başa çıkacak kadar daha deneyimli ve bilgililer. Artan finansal bağımsızlık, iş güvenliği ve geç evlilikler sayesinde, kadınlar bugünlerde daha erken değil, daha geç çocuk sahibi olmayı düşünür, ancak 30 yaşını doldurduktan sonra hamile kalma şansı biyolojik değişiklikler nedeniyle azalmaya başlar. Hamileliğinizi ertelemeyi düşünüyorsanız, artıları ve eksileri göz önünde bulundurmak ve ancak o zaman bir karar vermek isteyebilirsiniz. Bu yazıda, 30'lu yaşlarda hamile kalmayla ilgili tüm olası endişelerinizi gidermeye çalıştık. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

30'lu Yaşlarda Hamile Kalma Şansı
Bir kadının 30 yaşından (30-34) sonra başarılı hamilelik şansı %86'ya kadar çıkmaktadır. Ancak olumsuz tarafı, düşük yapma riskinin de %20'ye yükselmesidir. Çoğu durumda, çiftler 30'lu yaşların başında doğurganlık tedavisine ihtiyaç duymazlar, ancak doktorlar, bir kadının bebek yapmayı planlarken kontrol için bir jinekoloğa gitmesi gerektiğini öne sürmektedir.

30'lu yaşlarınızın sonunda hamile kalmayı planlıyorsanız, 30'lu yaşların sonlarında (35-39) hamilelik şansınızın oldukça yüksek olduğunu, ancak yine de 30'lu yaşların başındakilerden daha düşük olduğunu bilmelisiniz. Araştırmalar, 30'lu yaşların sonundaki kadınların yaklaşık %78'inin, özellikle 37 yaşın altındaysa hamile kaldığını gösteriyor, ancak düşük yapma, Down sendromu veya anormal gebelik riskleri artıyor.

Bebek için çalışan kadınların çoğu ayda %15-20 gebe kalma şansına sahipken, bazıları (yaklaşık% 30) bir yıl veya daha uzun sürebilir. 6 aydır deniyorsanız bir uzmana gitmeniz önerilir. Çoğu durumda, 30'lu yaşlarındaki, özellikle 30'lu yaşların sonundaki kadınlar, Tüp Bebek'e ihtiyaç duyar.

30'lu yaşlarınızın sonunda bile hamile kalmaya hazır değilseniz endişelenmeyin. Tıbbi gelişmeler sayesinde yumurtalarınızı 40 yaşına kadar dondurabilir ve 40'lı yaşlarınızın ortalarında bile iyi bir hamilelik şansına sahip olabilirsiniz.

30'lu Yaşlarda Gebe Kalmanın Artıları ve Eksileri
Bir aile kurma kararınızı ertelemeyi düşünüyorsanız, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilecek bazı gerçekler şunlardır:

Artıları
30 yaşından sonra bebek sahibi olmanın avantajları şunlardır:

Finansal istikrar: Kadınların 30'lu yaşlarında çocuk sahibi olmayı seçmelerinin belki de en büyük nedeni budur. Kadınların çoğu kariyerlerine 30'lu yaşlarda yerleşir. 30'larınızda, daha olgun, daha akıllı olacaksınız, para biriktirebilecek ve daha iyi finansal kararlar verebileceksiniz. Pahalı bebek eşyaları, çocuk bezleri, dadılar sizi ter içinde bırakmaz.

İlişki istikrarı: 30'lu yaşlarınıza geldiğinizde, muhtemelen istikrarlı ve sağlıklı bir ilişki içinde olacaksınız. Kadınların çoğu, eşlerini tanımak ve kendilerini keşfetmek için evlilikten sonra birkaç yıl beklemeyi tercih ediyor. Evliliğin ilk birkaç yılının zorlukları ve ayarlamalarıyla ne kadar stresli olacağını bir düşünün ve karışıma bir bebek atın! Başa çıkmak için çok fazla, değil mi?

Daha tecrübeli: Sadece 23 yaşında olduğunuzu bir düşünün. Bir çocuktan biraz daha olgun! 30'larınızda olduğunuzda seyahat etmiş, çalışmış, yaşamış ve daha fazla deneyim kazanmış olacaksınız. Daha akıllı, daha sakin olacaksınız ve çocuğunuza daha fazla destek sağlayabileceksiniz.

Bir destek grubuna sahip olmak: 25 yaşındayken bir bebeğiniz varsa, çoğu kadın 30 yaşına gelene kadar hamile kalmayı beklerken, muhtemelen arkadaşlarınız arasında tek anne siz olacaksınız. Kendinizi öğüt almak için ebeveynlerinize veya çok daha yaşlı diğer kadınlara koşarken bulacaksınız. 30'lu yaşlarda bir bebeğiniz olduğunda, destek grubunuz çoğunlukla aynı yaştaki ve benzer düşünen annelerden oluşacaktır.

Daha genç görünecek ve hissedeceksiniz: Annelerin çoğu, çocuk sahibi olmanın onları daha hızlı yaşlandırdığını kabul ediyor. 24 yaşındayken yaşında bir bebeğiniz varsa, 30 yaşına geldiğinizde elinizde 6 yaşında bir çocuk olacak. Arkadaşlarınızın çoğu bebek sahibi olmaya başlayacak ve onları çok daha genç gösterecek.

Eksileri
Profesyoneller sizi 30 yaşından sonra bebek sahibi olmaya ikna etseler de başa çıkmanız gereken bazı zor durumlar olabilir. Bunlara hazırlıklı olmanız ve doğru şekilde yönetebilmeniz için bunları akılda tutmak daha iyidir. İşte 30 yaşından sonra bazı yaygın gebelik komplikasyonları:

Gebe kalmak daha uzun sürüyor: 30 yaşından sonra, bazı kadınlar gebe kalmayı zor bulabilir. Bunun başlıca nedeni, kadın bedeni olgunlaştıkça yumurtlamanın daha düzensiz hale gelmesidir. Yumurta sayısı önemli ölçüde azalır ve salınan yumurtaların kalitesi de azalmaya başlar. Tüm bu faktörler kısırlıkla sonuçlanır ve bu da iyileşmesi daha uzun sürebilir.

Yaşam tarzı hastalıkları: Yaşınız ilerledikçe tiroid, diyabet, obezite ve yüksek tansiyon gibi pek çok tıbbi sorun içeri girmeye başlar, sizi ve bebeğinizin sağlığını etkiler. Bu koşullar erken doğum riskini artırır.

Gebelik komplikasyonları gelişir: Hamilelik sırasında gebelik diyabeti veya yüksek tansiyon geliştirme riskiniz daha yüksektir. Sıkı bir diyet planı izlemeniz, egzersiz yapmanız ve jinekoloğunuzu ziyaret etmeniz gerekecektir.

Sezaryen ihtiyacı: 30'lu yaşlarda görülen gebelik komplikasyonları, aşağıdaki nedenlerden dolayı zor doğum ve sürekli doğum ağrısı gibi sorunları da içerir:
Serviks düzgün açılmıyor.
Bebek hareketleri doğru değil.
Kasılmalar bebeği çıkaracak kadar güçlü değil.

Daha yüksek düşük riskleri: 30'lu yaşların sonunda hamile kadınlarda düşük ve ölü doğum riski artar. Yumurtaların kalitesi, yaş ve biyolojik kısıtlamalar gibi çeşitli faktörler 30 yaşından sonra düşüklere neden olabilir.

Bebeğinizin sağlığı: 30'lu yaşlarda bir hamilelik, bebeğin sağlığını daha büyük bir risk altına sokar. Yaşlı kadınlardan doğan bebekler genellikle Down sendromu veya omurilik kusuru gibi genetik problemlere yakalanma riski taşır. Jinekologlar, bebeğin sağlıklı olduğundan emin olmak için amniyosentez ve düzenli ultrason gibi doğum öncesi testler yaparlar.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.